Jump to content

Pachet crom Passat


DosarPenal
 Share

Postare recomandată

In sfarsit am gasit si eu ceea ce cautam....in ideea ca si eu am vrut sa fac chestia asta la mine dar mi-a fost frica sa ma bag.Acum ca am gasit exact ce si cum trebuie sa folosesc o sa ma bag si eu sa pun "pachetul crom".Modificarile facute de voi au iesit super bine.Numai bine si spor la noi modificari :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 141
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • C o s m i n

    28

  • F l o r i n

    9

  • b97dmt

    6

  • sicalosuu

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

Vlad_passat, spor la treaba si asteptam poze cu "pachetul crom" :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

ce se poate face la ornamentele cromate din jurul geamurilor laterale daca sunt albite(cred de la spuma activa de la spalatorii). Pot fi schimbate, reconditionate, recromate ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
... Pot fi schimbate, reconditionate, recromate ?

Prima si ultima varianta. De schimbare sunt sigur ca merge :P dar nu sunt de cromare ca mai iese asa cum au fost.

Aceeasi problema o au, cred, majoritatea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca am mai scris asta mai demult !

eu pe ale mele, le-am dat cu pasta abraziva PREVENT , tine cam 2 saptamani luciul !

se mai poate face o chestie care e mai migaloasa dar are efect major

dai bantoul cu prevent apoi il sufli cu lac incolor ! iese prefect !!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ! Mai puteti incerca o solutie care reda luciul la piesele cromate .Eu am folosit si a iesit albeata de pe partile cromate . Dar la urmatoarea spalare iar au aparut.Solutia se cheama NIGRIN , am cumparat-o de la Augsburg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sunat azi la o firma care cromeaza orice. Mi-a zis cineva de la ei că pot croma şi astfel de bandouri. Calculul se face la suprafata care se cromeaza(180euro/metru patrat). La mine cromarea bandourilor de la geamuri (au aproximativ 24 metri lungime cu 2 cm latime) ma costa 45 euro. Dar nu stiu cum trebuie scoase. Mi-e sa nu fie lipite si sa le rup la demontare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cele de pe usa sunt lipite eu zig ca nu merita sa incerci sa le dezlipesti, iar cele de pe bara se dau jos foarte usor au niste clem.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://www.bricoshop.ro/Sanitare-raquo-Con...-STEEL-SHINE-1L

http://www.holdmann.ro/index.php?Id_mp=1&a...amp;Id_prod=588

N-am incercat dar as vrea sa incerc asa ceva..poate da ceva rezltate. Si ale mele s-au albit de la spuma activa sau degresant din spalatorii

Modificat de andricei
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

auziti am masurat si cam 14-15 metri de ornament imi intra la geamuri acuma cine imi zice si mie ce dimensiuni au ornamentele originale ce latime sa iau ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cea de sus(care vine lipita pe marginea plafonului) de 12mm, cea de la usi(de pe chederul de jos) de 17 mm. Se gaseste in targ la Vitan, in jur de 4 lei metru. Iti trebuie cam 7 m de banda de 12mm si 7 metri de banda de 17mm. Cea de 17 mm vine la ormanentele de la geamuri, cea subtire, deasupra la usi si la geamul din spate (cea verticala). Am apelat la dimensiuni diferite ca da mai bine la ochi, seamana mai bine cu originalul....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
C o s m i n

Am o intrebare pentru posesorii de Passat B5.5 care au avut probleme cu ornamentele cromate de la geamuri sau au avut curiozitatea sa le demonteze:

Cum se demonteaza? Din ce am vazut eu, sant doar lipite. E posibil?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am ornamente cromate la geamuri dar inca nu am avut probleme... inca :D. Da, din cate am observat sunt doar lipite, o sa ma uit mai atent - atat cat se vede - si daca observ vreun sistem de montare va anunt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
R_a_z_v_a_n
... o intrebare pentru posesorii de Passat B5.5 ...

:D

Ma nene, tu vrei Passat B5.5 si nu ai constientizat inca!!!??? :unsure:

Hai ca ti-am zis eu. :blah_:

ON: Ornamentele alea cromate la mine sunt distruse din cauza spalatoriilor (cel putin asa am inteles) si nu cred sa existe vreun remediu.

Uite aici la ce ma refer: Ornamente cromate...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Aha, deci pana la urma tot lipite sant...

Cu vreun soi de banda dublu adeziva? Se gaseste asa ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine s-au facut urate cele de la geamurile mici din spate, iar cauza cica ar fi spuma activa folosita de spalatorii. Am vrut sa le schimb si sa imi pun si pe bandouri, dar am aflat preturile si am zis ca nu merita. In legatura cu prinderea lor, stiu ca sunt lipite. Cum? Cu ce? asta nu mai stiu.

Modificat de ciprianD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Probabil ceva banda 3M de genul celeia cu care se lipesc bandourile pe usi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut ! Vreau sa schimb bandourile la Passat , cele negre cu cele care se vopsesc cu banda cromata ,oem.

In prima faza as vrea sa le schimb pe cele de pe bari fata/spate, ulterior le voi schimba si pe cele de pe usi. Intrebarea mea ar fi se potrivesc , fara alte modificari? :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc ! Am luat legatura cu Kelu pt montarea lor eu fiind antitalent :eek:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar niste preturi actualizate la banourile cromate OEM ne poate oferii cineva ?

daca nu maine sun la reprezentata sa vedem de pret !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ! Preturi pt bandouri Oem , de la Porsche Nord :

bandou fata partea care se vopseste 170 ron , partea cromata 107

bandou spate cu parte cromata inclusa 736 ron

Preturile sunt cu tva.

Nu am intrebat cat costa cele de pe usa

Total bandouri de pe bara fata/spate : 1300 ron , la asta se adauga si vopsirea lor :icon_redface:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pfhuu .. sunt cam scumpe , cred ca o sa le vopsesc pe cele existente !

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astea negre se spune ca nu se pot vopsi. Chiar sunt curios daca merg vopsite

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Vad ca nu a raspuns nimeni. Da se vopsesc in culoarea masinii. intreaba-l de exemplu pe Inginerul ca am vazut ca a vopsit la golful lui.

Si dau chiar bine in culoare masinii.....dispare aspectul ala de doliu de pe masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!