Jump to content

Pachet crom Passat


DosarPenal
 Share

Postare recomandată

Se pot pune bandourile cromate pe barele de protectie si pe usi daca nu are? si daca da stie careva unde se gasesc si pe la ce preturi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 141
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • C o s m i n

    28

  • F l o r i n

    9

  • b97dmt

    6

  • sicalosuu

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cel putin la bora varianta cromata sunt alte bandouri...au partea necromata (neagra sau vopsita) mai mica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oarecum off topic ........ eu vreau grila fata cromata (gen noul a4) .... are cineva idee cum ?????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pot pune bandourile cromate pe barele de protectie si pe usi daca nu are? si daca da stie careva unde se gasesc si pe la ce preturi?

<{POST_SNAPBACK}>

Bandourile laterale cromate - (sunt nevopsite)

stanga fata: 3B0 853 515 C GRU - 36 euro

dreapta fata: 3B0 853 516 C GRU - 36 euro

stanga spate: 3B0 853 753 D GRU - 27 euro

dreapta spate: 3B0 853 754 D GRU - 27 euro

Ornamente bara fata (nevopsite)

stanga: 3B0 807 717 B GRU - 24 euro

dreapta: 3B0 807 718 B GRU - 24 euro

elemente cromate (se folosesc impreuna cu reperele de mai sus)

stanga: 3B0 807 243 2ZZ - 15 euro

dreapta: 3B0 807 244 2ZZ - 15 euro

Ornament bara spate (nevopsit) - Berlina

ornament pentru element cromat: 3B5 807 423 F GRU - 35 euro

ornament crom (se foloseste in combinatie cu reperul de mai sus): 3B5 807 443 2ZZ - 95 euro

Toate elementele in afara de baghetele cromate sunt grunduite si necesita vopsire in culoarea masinii iar toate preturile sunt cele din germania fara TVA.

Elementele pot fi achizitionate de la importator (PoRo) sau de la Augsburg. Ambii recunosc codurile originale VW.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multmesc de lista de preturi, dar sti cum e, ii dai un deget, iti ia toata mana.

Instalarea cum se face? se potrivesc exact la dimensiuni si forma?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

cele negre si fara crom de pe masina se scot si acestea vin in locul lor. Exista banda adeziva pe cele noi care va face prinderea de masina perfecta. Pe usi exista si niste gauri in care intra cleme de pe bandouri.

Recomand sa faci montajul la cei ce le si vopsesc pe cele noi. Cu siguranta acest tip de operatiuhne nu va fi pentru prima data pentru ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pot gasi si bandouri cromate numai pentru B5.5?sau si pentru modelul `98?daca da sunt tot aceleasi preturi care sunt mai sus date?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Eu nu mai inteleg.... am fost azi la mag reprezentantei VW din Iasi pt a comanda bandouri cromate. Pt usa fata e 170 RON fata TVA, pt usa spate 80 RON fara TVA. Problema e ca mi-au spus ca alea de pe spilere nu se potrivesc daca le schimb. La service mi-au spus la fel. Se potrivesc sau nu sa le schimb? Mentionez ca cele care le am pe masina sunt negre. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se potrivesc numai daca nu ai ce face cu 20 milioane de lei.

Te sfatuiesc sa le vopsesti in culoarea masinii si de restul de bani sa iti schimbi altceva la masina.

Eu sigur asa voi face, numai ca astept sa imi soseasca din Germania oglinzile cu semnalizare Passat 2003-2005.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de potrivit sigur se potrivesc dar sincer nici eu nu le-as schimba. cred ca arata bine vopsite bandourile originale in culoarea masinii.

bandourile cromate se fac urate in timp, se depune pe partea cromata ca un fel de piatra si nu prea ai cu ce sa o cureti... eu de foarte mult timp caut un produs cu care sa le curat si nu gasesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca ajung la 20 de mil cu bandourile cromate, eventual vreo 15-16 fara vopsit. Dar chestia e ca schimba total aspectul masinii, asa ca as vrea totusi sa le schimb. Iar altceva la masina nu a prea mare lucru de schimbat, decat parbrizul , ca e crapat. Restul chestiilor gen tuning nu-mi plac deloc. Cat despre patarea cromului, am obs si eu pe cromul de la geamuri si am incercat sa curat cu Cillit pt depuneri de piatra, dar degeaba. Asta este... Iar ca sa vopsesc bandourile astea negre si sa ii aplic dunga cromata gen Bazar, mi se pare tiganie. Am vazut unele pe strada si se vede de la o posta ca parca nu e de acolo. Am sa ma mai interesez cu bandourile cromate pt spoiler. Is curios de ce au zis cei de la magazin si de la service ca nu se potrivesc. :Driver: :lol:

Modificat de Daniel Iasi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iar ca sa vopsesc bandourile astea negre si sa ii aplic dunga cromata gen Bazar, mi se pare tiganie. Am vazut unele pe strada si se vede de la o posta ca parca nu e de acolo.

eu nu ziceam sa le vopsesti si sa pui banda de aia de bazar.... cu aia nici eu nu sunt de acord... desi unii ai reusit sa faca treaba bunicica si cu aia.... de exemplu colegu cosmin_acn :) ... eu ziceam ca ar arata bine vopsite si atat.

iar despre pret eu nu stiu ce sa zic, dar cand mi-am schimbat eu bandourile vara trecuta am ajuns in jur de vreo 7...8 milioane numai pentru partea din fata. Acum nu stiu pretul exact ca a trecut ceva timp, dar stiu sigur ca suma se invartea intre astea doua valori date mai sus.

una peste alta arata foarte bine masina cu bandouri cromate... dar asa ca idee, te-ai gandit vreodata la bandourile alea care au si corner lights incorporate in ele... ca si la passat-urile pentru US.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:)

post-8441-1175245994_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Is curios de ce au zis cei de la magazin si de la service ca nu se potrivesc"

Vrreau sa-mi spuna in mod sigur careva care a facut asta, daca merg schimbate bandourile negre de pe spoilere si de pe portiere cu bandouri cromate. Ca sa nu arunc banii aiurea... ;) ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pot sigur. Am sunat eu la reprezentanta. Dar sant doar pentru B5.5. Bandourile sant exact la fel, doar ca au in ele "sculptat" locul pentru partea cromata. Dar pretul piperat, iti taie toata pofta. Ajungi cam la vreo 1300-1400 de roni fara ornamentele de la geamuri, pe care probabil le ai deja.

b5_bandouri_laterale.pdf

Modificat de cosmin_acn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci. Am ornamente la geamuri. Culmea ca si eu m-am interesat in Iasi la magazinul reprezentantei, iar tipul de acolo a sunat la service-ul reprezentantei (Sandra Trading - tot Iasi) de unde i s-a spus ca nu se potrivesc bandourile laterale cromate pe spoilere, in locul celor negre. Poate n-a inteles ala bine. Oricum , o sa mai astepta cu asta. Intai 2 cauciucuri, apoi xenoane si dupa aia bandourile. Oricum, de-acum am bagat masina in service la retusat si acum era un moment bun sa schimb si bandourile alea. Parerea mea e ca merita pt ca schimba f mult aspectul masinii. Iar banii oricum se cheltuie.

Modificat de Daniel Iasi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
de potrivit sigur se potrivesc dar sincer nici eu nu le-as schimba. cred ca arata bine vopsite bandourile originale in culoarea masinii.

bandourile cromate se fac urate in timp, se depune pe partea cromata ca un fel de piatra si nu prea ai cu ce sa o cureti... eu de foarte mult timp caut un produs cu care sa le curat si nu gasesc.

recomand pentru ornamente cromate Sonax pentru crom. Cautati aici catalogul sonax http://www.magazinpiese.ro/. sau mai puteti incerca Mr. musculo pentru inox sau Cif pt inox sau mai e o pasta de la Franke ( aia cu mobila de bucatarie) care se gaseste la Dedeman dar e mai scumpa.

recomand pentru ornamente cromate Sonax pentru crom. Cautati aici catalogul sonax http://www.magazinpiese.ro/. sau mai puteti incerca Mr. musculo pentru inox sau Cif pt inox sau mai e o pasta de la Franke ( aia cu mobila de bucatarie) care se gaseste la Dedeman dar e mai scumpa.

post-11502-1177351491_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Daniel Iasi
Polishul pentru ornamente cromate e un soi de pacaleala.Cel putin la mine sa dovedit a fi f ineficient. Te bucuri unpic la inceput cand incep sa luceasca dar ele lucesc datorita cerii din polish.Dupa cateva spalari raman tot patate si mate.

Eu am incercat cu Vanish, pt piatra si rugina, tot fara rezultat. Tot raman niste pete albicioase

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Polishul pentru ornamente cromate e un soi de pacaleala.Cel putin la mine sa dovedit a fi f ineficient. Te bucuri unpic la inceput cand incep sa luceasca dar ele lucesc datorita cerii din polish.Dupa cateva spalari raman tot patate si mate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am folosit si eu tubul acela de Sonax si mi s-a parut total ineficiet, desi de unele produse Sonax sunt foarte incantat! Deh, mai au si nemtii rateuri:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

on topic:

sa va arat ce am reusit eu,pun poze inainte si dupa

totul pana acum m-a costat 50 ron si 3 ore de munca

pt bandourile de fata si spate am altceva preghetit sper sa iasa la fel de bine

dupa ce termin si cu bandourile revin cu mai multe detalii si mai multe poze

post-7005-1181329225_thumb.jpg

post-7005-1181329316_thumb.jpg

post-7005-1181329383_thumb.jpg

post-7005-1181329454_thumb.jpg

Modificat de sicalosuu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NICE!!!... Recomand la banda cromata de la bandou sa o slefuiesti putin in forma rotunda a bandoului n-o lasa asa la 90 de grade. Pe langa geamuri a iesit excelent cred ca arata mai bine decat cum vin original cu highline :biggrin:. Acuma sunt f. curios ce faci cu bandouri de pe bara fata/spate adica cele curbate. Acolo e acolo :biggrin:

P.S. Misto jante!

P.S.2 Benzile cromate presupun ca-st autocolante nu? De unde le-ai luat si cat au costat.

Modificat de Executron
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci executron

banda e 3D si are pe spate o banda dubluadeziva, deci se monteaza usor, costa 2,5 ron/m in piata.

am sa slefuiesc putin capetele cum ai zis :biggrin:

apropo de jante, sunt de vanzare, vroiam pe 17, dar acu cand vad ce bine dau cu croamele cred k ma abtin sa le mai vand

la cheltuieli am uitat sa pun si 2 tuburi de picatura, e necesara pa capatul benzii si pe anumite locuri de stres mecanic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A iesit foarte frumos. Avand in vedere ca pare atat de usor, cred ca ma gandesc si eu sa imi pun. Ce ziceti, arata tiganesc sa imi pun pe Golf V? Ma gandeam sa pun doar jos la portbagaj si poate pe lateralele usilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mayday147 daca masina e culoare inchisa dau suuper

daca am masina argintiu sau alba nu prea merita, se observa greu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!