Jump to content

Stergator luneta - probleme


eu
 Share

Postare recomandată

Verifica firele din zona racordului flexibil , sigur ai sa gasesti acolo buba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fiind nou inca nu stiu ce vrei sa zici prin racord flexibil. Mai bine zis nu stiu unde este.. poti sa ma lamuresti la ce te referi? (adica e sub capacul de portbgaj, sau sunt burdufurile alea flexibile din cauciuc? care transporta fire de la masina la portbagaj)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Burdul de cauciuc din stanga care face legatura din masina si hayon/luneta,acolo ai cateva fire care dea lungul timpului s-au intrerupt sau chiar fac contact intre ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut. am si eu o mica problema cu stegatorul de la luneta la golf 4. merge intruna si nu se mai opreste,se opreste doar cand scot cheia din contact. a trebuit sa ii scot mufa ca sa il pot oprii. a mai intalnit cineva aceasta problema? si cum as putea rezolva? multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact la fel am patit si eu,mergea intruna si nu se oprea decit atunci cind scoteam cheia...problema am rezolvato,cu siguranta de la tabloul de sigurante,nu mai stiu care este dar scrie pe capacul de la sig am pus pur si simplu,niste lita subtire,am legat piciorusele la sigurante,ca exact atunci cind ti se arde siguranta...si problema sa rezolvat,,,,,acum imi merge doar cind dau pe spalare,problema sar putea sa fie si din maneta,cel putin la mine sint sigur de asta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut ! Aceasi problema am avut si eu mi-a fost furat stergatoru acum nu stiu ce trebuie schimbat la mine si bratu sau trebuie inclocui doar lamela nu ma pricep daca mi la furat "frumos" ... asa daca a fortat pe acolo presupun ca trebuie schimbate mai multe .. asadar o sa ridic cateva poze sa-mi spuneti sigur ce am de schimbat ! Stima post-68693-0-79647500-1300372482_thumb.j

post-68693-0-54460100-1300372944_thumb.j

post-68693-0-38475100-1300372979_thumb.j

post-68693-0-89123300-1300372999_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai de schimbat numai lamela ;)! Stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Da gata lam montat d mult ms d ajutor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine stergatorul merge , doar ca nu stropeste cu apa, cand dau sa spal luneta. stergatorul functioneaza , aud motorasul cum "impinge" apa casa zic asa , apa am in "rezervorul" pt stergatoare, doar ca nu ... iese :biggrin: . chiar nu stiu ce se intampla.

Salutare!Cam acelasi lucru patesc si eu la golf,adica asa pateam inainte..actionam stergator luneta,functiona tot,numai nu stropea,iar lichidul nici nu curgea prin portbagaj,sau alte locuri.Acum am incercat sa il desfund cu niste apa fierbinte,ma gandeam ca o fi ceva pe traseu,dar am observat ca apa se scurge pe lateral stanga,pe la roata din spate.Aveti vreo idee?
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dai capitonajul de pe stalpul lateral stanga la o parte, si o sa vezi furtunul (care vine din rezervor lichid inspre spate) sarit din mufa, vezi sa nu fie infundata si duza aia de la stergator (incearca cu o lita ceva sa il desfunzi).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca s-a mai discutat, poate pun o intrebare... nu zic cum ;)

Cum trebuie sa mearga jetul de la stergatorul de la hayon la un G4 Variant ? La masina lui tata face un arc de cerc, de la 0 la 90 de grade. Nu trebuie sa mearga de la 0 pana la 180 de grade ?, ca nu se uda numai o jumatate de luneta...

La mine la hatchback merge drept in sus, asta probabil functioneaza bine, adica asa e normal, sau ma insel ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetul trebuie sa stropeasca drept in sus.

La masina tatalui tau, este deja teava interioara rupta si axul stergatorului o plimba dupa el.

Asta inseamna ca deja la dinsul curge apa in interiorul hayonului, atunci cind stropeste luneta.

Cauta bine pe aici, caci vei gasi inclusiv metode de reparatie a defectiunii, incepind de la variante "home-made" pina la codul kit-ului de reparatie pe care-l gasesti la reprezentanta.

Eu am reparat prin cositorirea unei mine metalice de pix, in continuarea bucatii de teava ramase. Functioneaza de 3 ani. A fost prima reparatie pe care am facut-o singur la masina actuala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci si la variant trebuie sa mearga drept in sus jetul ?

Merci, deci trebuie investigata problema, cel putin nu am vazut nimic ud, poate ajunge doar in interiorul hayonului apa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva cum ii zice la piesa in care vine montat bratul stergatorului e motorasul sau e altceva? Am clemele rupte si nu am in ce sa imi pun alt brat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu merge jetul drept in sus nu e neaparat rupta teava. Poti sa incerci sa reglezi duza si sa vezi daca se deplaseaza din nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@dizy : despre ce cleme vorbesti? Bratul se monteaza direct in motoras. Uite aici

post-5497-0-37554600-1302509371_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles. La mine e rupt in zona asta deci imi trebuie doar bratul de stergator.

vwgolfrearwiperarmremov.gif

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tot il schimbi uite aici ce frumos arata un brat de Audi A4 Avant. Si pe mine ma bate gandul sa fac asa ceva. Singura problema este cu lichidul de spalare care la Audi e incorporat in stergator iar la noi este pe motor. Dar banuiesc ca se poate decupa usor capacul care acopera piulita ca sa faca loc jetului. Unii zic acolo ca poti sa pui o bucata de furtun care sa uneasca duza din stergatorul de Audi cu duza de pe motoras.

post-5497-0-25338300-1302545311_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat deja, am luat unul din dezmembrari. Arata bine, dar cum mie nu imi place sa ma complic am luat tot de Golf 4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@gabyte00: Daca tot ai lua stergatorul, ai putea lua si duza. Arata bine, dar nu mai bine pui stergatorul Aerotwin de pe Polo / T5 care se pune foarte simplu si elegant?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut poze si cu ala, arata bine intr-adevar, dar mai "clean" e asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna baieti ! Am si eu o problema. De curand am constatat ca stropitoarea, de pe luneta, nu mai functioneaza. Am observat ca se uda plafonul in partea stanga chiar in spatele banchetei. E furtunul distrus in zona aceea? ... si ce m-ar interesa mai mult e, cum se poate lucra acolo ca sa nu stric ceva. Va rog sa ma ajutati! Multumesc anticipat, o zi buna ! ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pobabil a iesit o mufa conectoare,nu furtunul.

trebuie desfacuta tapiteria

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Bistriteanul - si eu am patit aceeasi chestie. Vezi aici un DIY care m-a ajutat si pe mine sa rezolv problema. Tutorialul trateaza alta problema, dar poti sa urmezi pasii de demontare pana cand ajungi la locul problemei. Chiar pe stalp, in spatele tapiteriei este o mufa in L din care a sarit furtunasul stropitorii. La mine nici macar nu era rupt sau ceva, era pur si simplu scos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!