Jump to content

Montare faruri xenon oem Golf 4


IS0 4LEX
 Share

Postare recomandată

Nu cred ca merita sa faci compromis cu farurile respective.

 

In primul rand cu dayline pe farul de golf 4 care e destul de mic nu da bine deloc , si dayline-ul respectiv cand se aprinde cand se stinge (avand in vedere ca sunt chinezarii majoritatea) + ca dispersia luminii nu e uniforma . Stiu pe cineva care are astfel de faruri si in afara de design nu e nimic de ele . 

 

In al 2-lea rand in cazul in care vrei totusi sa faci modificarea cu farurile , ti le recomand pe cele R32 style , macar da altfel pe masina , fara angel eyes , dayline-uri sau alte bazaconii imprumutate de la alta marci de prestigiu de catre "fratii" chinezi . 

 

Iti atasez o poza cu niste faruri aftermarket cu care ai putea sa faci un compromis si farurile cu xenon oem golf 4 

 

post-124524-0-09316400-1391963850_thumb.

post-124524-0-53951800-1391963926_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc mult de sfaturi, din pacate nici farurile mele nu sunt originale...dar prefer sa le tin pe ale mele pana gasesc doua orginale...

app cele originale sunt de valeo sau hella?ceva de genul asta din cate am inteles...si care mi le recomandati?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ambele sunt originale, si Valeo si Hella. Ambele bat la fel. Singura diferenta e ca daca vrei sa desfaci sticla, la Hella merge usor, la Valeo trebuie sa o spargi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele originale cu xenon sunt Bosch , daca la alea te referi . Cele fara lupa intr-adevar Hella si Valeo , personal am intalnit la multe golf-uri 4 Valeo .

 

Sunt de asemenea copii dupa cele originale - de evitat cele facute de TYC - au un material prost din care au fost fabricate , de acolo si diferenta de pret , un far Valeo 350 lei - un far TYC 140 lei . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,asi vrea sa iau jos sticlele de la faruri (xenon OEM) a reusit cineva fara sa le sparga ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred Marian ca a reusit cineva (cel putin eu nu stiu ), avand in vedere ca sunt rare , nu stiu daca s-a incumetat . Vrei sa vopsesti interiorul ? Sau de ce vrei sa dai sticla jos ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa vopsesc interiorul si sa sterg lupele ca sa-u albit de la condens ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se desfac, nu -i bai... cu pistolul cu aer cald si rabdare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
wv bora 112280

am cumparat 2 faruri xenon oem,am inteles ca am nevoie de 2 mufe adaptoare cu 12 pini.si aia ar fi tot ce am nevoie pentru a le monta?si daca am nevoie de ceva cod pentru mufe. Golf 4 ajm 115..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normal, ca sa fi in conformitate cu legea, ti-ar trebui si spalatoare pentru faruri si senzori autoleveling. Cat ai dat pe faruri? De unde le-ai luat? Niste poze cu ele n-ar strica. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

wv bora 112280

astea sunt farurile,nu prea ma pricep dar are un reglaj automat,balast unu pe far si unu separat si inca o doza ,spalator de faruri nu am .150 euro o fost.sa imi zici te rog daca am nevoie de ceva cod pt mufa adaptoare si cat de greu este de montat.ms

post-134220-0-96442000-1395211300_thumb.

post-134220-0-63650700-1395211302_thumb.

post-134220-0-55548400-1395211303_thumb.

post-134220-0-03483400-1395211305_thumb.

post-134220-0-31203800-1395211306_thumb.

post-134220-0-37053100-1395211307_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

Foarte frumoase si originale ! Pare sa ai toata instalatia vezi in posturile anterioare cum sa rezolvi cu mufele. Daca le reglezi ca la carte cred ca nu o sa ai probleme chiar si fara spalatoare. Chestiile mai ruginite sunt senzorii de leveling ?

Sent from my SGH-I897 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1J0 941 185 - mufa xenon - 12 pini.

 

000973131 - cablu reparatie 1mm, cu pini

000979225 - cablu reparatie 2.5mm, cu pini

 

1J0 973 835  - MUFA HALOGEN

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

wv bora 112280

chestia ruginita e reglaj automat asa mi sa zis.da sunt originale

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Frumoase faruri si bun pretul :) 

 

In legătură cu spălătoarele faruri , stiu persoane cărora le-a fost ridicat certificatul pentru că nu au avut spălătoare faruri . Autolevelling-ul nu este neaparărat , dar dacă tot ai instalaţia e păcat să nu o pui . În rest mufa , să faci conversia , sau un meşter priceput poate să schimbe carcasele la mufe . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

wv bora 112280

asta cu conversia de mufe nu mai inteleg...daca imi cumpar mufa adaptoare mai trebuie sa fac ceva sau simplu le pun.?nu ma pricep si de aia intreb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai trebuie sa alegi , ori gasesti pe cineva care sa faca conversia de mufe , ori daca nu iti cumperi mufa adaptoare .

 

Cand m-am interesat eu erau in jur de 90 lei bucata , deci destul de piperate , 180 lei set-ul . La reprezentanta erau 120 lei bucata si fara pini , trebuiau cumparati pini si introdusi . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

wv bora 112280

nu mi se pare mult 180 de lei.problema e ca eu nu sunt in tara.si ce am gasit aici sunt 70 de euro kitu.dar pe produsu asta nu gasesc codu..de unde stiu eu ca sunt bune ...pun un link si daca ai timp sa te uiti sa imi zici daca ar fi bune http://www.wagen-shop.com/fr/home/158-adaptateurs-pour-phares-xenon.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU sunt bune, ca mufa de la ele are 14 pini si tu p far ai doar 12 si in farul vechi doar 10.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

wv bora 112280

da mersi nici nu am observat. unde as putea gasi 2 mufe adaptoare care sa fie bune?ms

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cumperi doar mufa pentru farul achizitionat si faci transferul firelor din mufa d epe masina in cea achizitionata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu mi se pare mult 180 de lei.problema e ca eu nu sunt in tara.si ce am gasit aici sunt 70 de euro kitu.dar pe produsu asta nu gasesc codu..de unde stiu eu ca sunt bune ...pun un link si daca ai timp sa te uiti sa imi zici daca ar fi bune http://www.wagen-shop.com/fr/home/158-adaptateurs-pour-phares-xenon.html

Da o cautare dupa codurile puse de mine, ca sa vezi cum arata mufele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Plus ca trebuie sa ai un fel de penseta cu care se scot pinii, ca atfel vorbim povestiri, e foarte greu sa scoti pinii din mufa fara ceva de genu'. poti adapta o penseta de sprancene :)), insa prin incercari repetate.

In tm eu nu am gasit in magazine asa ceva. nici nu stiau de ce avioane vorbesc... parca intrebam de ozn-uri.

 

LE: defapt iti permiti sa distrugi mufa, asa ai putea sa le scoti, dar tot va fi o mica chinuiala.

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!