Jump to content

Montare faruri xenon oem Golf 4


IS0 4LEX
 Share

Postare recomandată

Salut, am nevoie de ceva sfaturi...am ocazia sa cumpar faruri OEM Bosch, ca cele pe care le-a prezentat Cosmin, la un pret de nerefuzat: 200...Ideea e ca au (sau asa imi pare mie) ceva probleme: 1.sunt cam prafuite, deci trebuie curatate pe interior=>sticla se da usor jos sau te chinui ca la Valeo? 2.unul dintre ele are urechile rupte=>se pot folosi urechile de la farul vechi? 3.desfacand capacul din spatele lupei am constatat doar o gaura=>becul de faza scurta se poate pune in soclul de la farul vechi? Se pot folosi becuri normale sau e musai sa pui xenoane? 4.de unde pot cumpara mufe adaptoare 10/12, fiindca nu ma incumet la lipituri si alte cele? Va multumesc pentru orice idee aplicabila!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut , presupun ca e vorba de 200 de euro ,un pret relativ bun pentru aceste faruri , mai era cineva pe formul care vindea la 280e dar erau balasturile fake-uri. Poti da un search sa-ti faci o parere.

Din ce stiu sticla se da greu jos si exista riscul sa o spargi daca nu te pricepi .Nu se potrivesc cele de la farurile originale Valeo sau Hella.

Am vazut pe ebay.uk sau .ie , sticla special pentru aceste faruri ajung la circa 60 de lire fara transport . 

Becurile se folosesc cele xenon , de preferat de 4300 k , eu am pus pentru proba si de 6000 k (chinezarii) dar nu se compara ,deci de preferat sa iei ceva original chiar daca costa mai mult . Becul cu halogen nu poate fi adaptat daca la asta te refereai dar nu merita sa incerci asa ceva pentru ca nu-si mai au rostul .

Mufe gasesti la reprezentanta , 57 lei mufa , sau la magazine de piese auto si vin pe comanda in 24/48 ore tot in jurul acestui pret. Spor !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci Cosmin, sper sa nu sparg sticlele cand le scot, fiindca farurile chiar trebuie curatate...cu urechile nu m-am lamurit daca pot sa le iau de pe farurile vechi...iar pretul este 200...RON!! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le poti adapta , dar nu sunt la fel . Pretul e super :icon_thumleft: ,unde le-ai gasit ? Dezmembrari ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, la magazinul DZMB :) Am mai gasit si volan de piele in trei spite la 300, dar vreau sa-l mai negociez...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chilipiruri la voi in sud acolo  :icon_bounce: ma mut si eu in zona unui parc de dezmembrari poate prind un V6 4 motion , sau macar un GTI amarat  :D  In definitiv ca sa nu deviem de la subiect, merita ,cel putin farurile sunt la super pret numai ca o sa ai ceva de lucru la ele din ce ai povestit in postarea de mai sus , daca ai nelamuriri si pot sa te ajut ,cu mare placere . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am nevoie de ceva sfaturi...am ocazia sa cumpar faruri OEM Bosch, ca cele pe care le-a prezentat Cosmin, la un pret de nerefuzat: 200...Ideea e ca au (sau asa imi pare mie) ceva probleme: 1.sunt cam prafuite, deci trebuie curatate pe interior=>sticla se da usor jos sau te chinui ca la Valeo? 2.unul dintre ele are urechile rupte=>se pot folosi urechile de la farul vechi? 3.desfacand capacul din spatele lupei am constatat doar o gaura=>becul de faza scurta se poate pune in soclul de la farul vechi? Se pot folosi becuri normale sau e musai sa pui xenoane? 4.de unde pot cumpara mufe adaptoare 10/12, fiindca nu ma incumet la lipituri si alte cele? Va multumesc pentru orice idee aplicabila!

1.atentie cu sticlele,gasesti tutorial.

2.se gasesc kituri de reparatie pt urechi rupte,nu se pot folosi urechi de la alte faruri.

3.ai nevoie de bec D2S(xenon),nu merg H7.

Modificat de R Z F
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut, am tot citit post-urile voastre dar am o singura dilema.

Am gasit o pereche de faruri xenon OEM pt Bora.

Daca ma puteti ajuta cu niste raspunsuri:

1. nu am inteles exact ce este cu instalatia de autoleveling, o gasesc in far? mentionez ca eu am spalatoare faruri din fabrica, e mai usoara operatiunea de transplant in cazul asta?

2. nu le pot regla de la butonul din interior de la vechile faruri?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Autoleveling-ul regleaza farurile e ca un fel de cumpana , si regleaza farul in asa fel incat de exemplu cand vei urca un deal sa nu ii orbesti pe cei care ii intalnesti in cale farurile fiind ghidate spre carosabil. Acestea pot fi adaptate , dar nu este asa usor , nu bagi mufa si ai autoleveling . Din ce stiu atat timp cat ai autoleveling nu ai nevoie de reglaj interior de aici si denumirea de auto-leveling

Daca sunt faruri originale autoleveling-ul il vei gasi in far , dar trebuie adaptat.

Multi merg pe ideea ca le vor face faruri " fixe "  orientate mai mult spre carasobil si nu ii vor deranja pe ceilalti participanti la trafic. 

Mie imi merg din reglajul interior , dar au fost adaptate pentru acest lucru ,neavand instalatia de autoleveling. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru ajutor, insa daca autoleveling este in far adaptarea este chiar atat de grea, un electronist bun ar reusi sa faca adaptarea? tu cum ai reusit sa adaptezi la reglajul din interior?

Merita investitia, tinand cont de singurul - care il am ( problema cu autoleveling )? Farurile le pot achizitiona la un pret f bun.

Modificat de M.Junior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Farurile OEM de la Bora / Golf 4 sunt destul de rare , deci merita investitia . La mine erau deja adaptate pentru faruri fara xenon din fabrica , si le pot regla din interior , deci detalii despre adaptarea acestora nu iti pot da .

 

F l o r i n ( colegul de pe forum ) a mai facut aceste adaptari cu autoleveling si el te poate lamuri cu date tehnice , oricum din ce stiu este ceva de munca . 

 

In definitiv, in cel mai rau caz , pot fi facute faruri "fixe" si nu vei deranja pe nimeni daca sunt corect reglate . Spor la modificat ! Sa revii cu poze si detalii ulterioare . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru ajutor, insa daca autoleveling este in far adaptarea este chiar atat de grea, un electronist bun ar reusi sa faca adaptarea? tu cum ai reusit sa adaptezi la reglajul din interior?

Merita investitia, tinand cont de singurul - care il am ( problema cu autoleveling )? Farurile le pot achizitiona la un pret f bun.

Ai nevoie de senzorii de autoleveling de pe bascule si de adaptat instalatia electrica pentru farurile cu xenon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Este cineva in Iasi care ma poate ajuta cu un transplant de faruri de pe o masina pe alta cu tot cu senzorii autoleveling?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cum stii si ai vazut in cele relatate mai sus este o operatiune dificila si e nevoie de cineva bun pentru a duce la indeplinit montajul . 

 

Iti recomand http://vwforum.ro/topic/42296-coso-garaj/  in Miroslava il gasesti , suni si faci o programare,sunt destul de ocupati. Revii cu detalii / poze dupa montaj  :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca la Radu sau Iulian, cred ca au user radural si MasinaPoporului.

Niciodata n-am fost dezamagit de ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Coso mi-a cerut 200 de euro. ( mi se pare exagerat de mult )

La Radu imi fac partea de mecanica nu stiu daca se baga la electrica dar am sa il intreb.

Mai ramane sa vb si cu Iulian, am mai trecut pe la el si stiu ca e priceput.

Daca mai aveti intre timp recomandari va rog sa mi le lasati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Radu cred ca se pricepe si la electrica. De fapt ce e asa de complicat daca stii ce si unde trebuie sa conectezi nu e mare filozofie.

Lol 200 de euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sa vb cu baietii sapt viitoare si va mai tin la curent. Am pierdut 2 perechi de faruri din decembrie pana acum pentru ca nu am gasit pe nimeni  in care sa am incredere sa imi faca o lucrare buna.

Pana atunci multi km fara incidente dragi forum-isti !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde ce intelegi tu prin lucrare buna.Nu mi se pare a fi chiar Rocket Science, sa trebuiasca sa ai precizie de doctor si degete de pianist.

 

Cumpara mai intai kitul complet si se gaseste cineva sa monteze ... eventual facem o echipa in Iasi si tot se monteaza :)).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Momentan nu am mai gasit nici o pereche, mai caut.

Pana atunci caut pe cineva care este dispus sa faca asta, Iulian ( MasinaPoporului ) nu se baga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce faci rost de toate piesele, ne intalnim sa vad si eu ce contine si in functie de asta, iti zic daca ma bag sau nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu eu exista cablu de conversie. xenon oem are parca 12 pini iar mufa normala are 10, exista un cablu OEM de conversie din 12 pini in 10 pini.

post-89752-0-41628800-1390341740_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apreciez ajutorul pe care mi-l oferiti. Stie cineva unde pot gasi aceste cabluri de conversie? Aveam si eu habar de ele, se pot confectiona si de un electronist bun?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU ai nevoie de acele cabluri, doar de schimbat mufele de pe masina ta cu unele cu 12 pini si asta o poate face orice electrician bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!