Jump to content

Montare faruri xenon oem Golf 4


IS0 4LEX
 Share

Postare recomandată

B5-ul cu xenon OEM, nu are proiectoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salut, imi poate explica cineva si mie care este diferenta dintre OEM si SMD ? as vrea sa imi pun becuri albe la masina, nu am instalatie de xenon si nu stiu cum este cu becurile, va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OEM inseamna mai pe romaneste" de fabrica" sau "Original Equipment Manufacturer", si in cazul tau probabil ca te referi la instalatia xenon originala. SMD vine de la " surface mount device" si acest termen se foloseste cand te referi la led-uri smd. Tu confunzi termenii. Discutiile in general sunt intre xenon OEM si xenon aftermarket. o instalatie OEM presupune faruri diferite, senzorii de auto leveling, calculator plus cabluri, iar o instalatie aftermarket sau AM contine 2 becuri si doi balastri. in prima fotografie ai un banal kit xenon made in china iar in a doua ai un far cu xenon OEM pentru golf 4

post-11532-0-21355000-1328035656_thumb.j

post-11532-0-16352900-1328035661_thumb.j

Modificat de kelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles, multumesc acum m-am lamurit. Eu am faruri normale dar vreau sa pun becuri albe philips x-treme power sau ceva de genul. Imi mai trebuie ceva inafara de acele becuri sau pot sa le inlocuiesc direct cu originalele? Am vazut ca ai scris si pe topicul celalat, multumesc. Deci pot sa pun si pe golf cat si pe passat philips x-treme power sau orsam schimband doar becurile si atat nu?

Modificat de Dan.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca pui tot halogen, schimbi doar becurile, nu-ti trebuie nimic altceva. Poate putina indemanare ca e cam inghesuit acolo. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:lol: am mai schimbat dar am pus tot dinalea cu 10 lei si m.am chinuit sa le schimb..deci o sa ma chinui inca odata cel putin zilele astea. O sa pun philips x-treme vision sau x-treme power nu ma pot decine si nu stiu care sunt mai bune...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai trebuie nimic cand schimbi halogen cu halogen.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc, daca poi sa imi spui si o parere pentru ca sunt nelamurit intre ce sa aleg philips dar de care?...x-treme power,x-treme vision 100%, diamond vision.. am vazut ca astea sunt cele de top dar habar nu am care sa il aleg..am tot cautat si m-am uitat la fel si fel de filmulete dar nu stiu ce sa aleg.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diamond vision sunt altceva.

Alege ceva cu cat mai multa lumina, dar atentie, durata de viata e mai scazuta.

Multu useri am vazut ca sunt mai multumiti de Osram decat phillips ca durata de viata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hm...am mai citit si tind spre philips x-treme vision cele mai noi..am inteles ca sunt mai nor decat philips x-treme power. La problema cu durata de viata nu m-am gandit...tu ce parere ai ar tine destul de mult philips?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine poate sa-ti garanteze asta ? Hella, Philips, Osram - sunt printre cele mai bune....si scumpe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari,

Eu am OSRAM Night Breaker Plus si sunt foarte multumit de ele. Pe faza scurta e ..... mai bine, iar pe faza lunga e extraordinar.

Le am de 1 an(10.000km parcursi cu farurile in functiune non stop).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intradevar..nu are cine ce sa garanteze la durata de viata. o sa incerc philips xtrem vision 100%. banuiesc ca nu este asa mare diferenta intre philips orsam si hella incat sa se poata spune.. "da, categoric astea sunt mai bune sau astea.." si la pret am vazut ca sunt apropiate.. multumesc mult de ajutor :icon_confused:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare

,am o intrebare pt voi,eu am xenoane om din fabrica,

dar am o problema pe faza scurta cu xenon

eu nu vad

............

mi se pare foarete slab lumina'

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil sa fie becurile consumate si sa trebuiasca schimbate. Sticla farurilor cum se prezinta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Trebuie sa dai jos farurile si sa stergi lupa pe interior,altfel o sa schimbi muuulte becuri,nici dupa nu o sa fi total multumit dar problema se remediaza considerabil

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am si eu niste nelamuriri cu privire la farurile xenon OEM :

- ele pot functiona si fara sistemul auto-leveling ;

- se poate monta ulterior daca sunt probleme un set AM de xenon pe acest tip de faruri ;

- de unde se poate achizitiona o mufa adaptor de la 10 la 12 pini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt intrebari sau afirmatii ?

DA, pot functiona si fara dar nu mai ai posibilitatea de reglaj.

DA, dar nu o sa fie cazul.

De la reprezentanta, dar cumperi doar 2 mufe de 12 pini si o schimbi pe cea de pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am si eu o problema cu farul din dreapta.

Bate prea jos si cand vreau sa il ridic se ridica un pic si dupa aia se da peste cap rotita aia si iarasi bate jos.Ce-i de facut?trebuie sa dau farul jos sa ma uit la el?Ca sa dau farul trebuie sa dau si bara jos nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi ca in far ai un motoras care ridica/coboara farul. s-ar putea sa iti fi iesit din gaura aceea in care este plasat. desfa capacul de la far si verifica si revino cu detalii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
SpiritCrusher

Salutare !

Am o mica-mare problema. Acum cateva zile mi-a sarit o pietricica in farul din dreapta cand eram pe autostrada si mi-a spart sticla. Am xenon OEM. Vad ca si un far xenon OEM second-hand e destul de scump. Care ar fi cea mai ieftina varianta? Se poate inlocui cumva sticla, cu una luata de la un far normal ?

Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare.

Nu stiu daca ma adresez in topicul potrivit pt nelamurirea mea, daca am gresit "adresa" rog un moderator sa stearga post-ul sau sa-l mute la un topic adecvat (nu de alta dar m-am pierdut prin ele).

Stiu ca farurile OEM sunt cele cu lupa mai micutza si de obicei sunt modelul ala cu proiector galben/2 semnalizari si din ce am mai vb cu prieteni care au montate lumineaza foarte bine cu un xenon de 35w/6000k, intrebarea mea este: afecteaza in vreun fel montarea unor faruri after market chiar daca cei care le comercializeaza zic ca sunt originale (dar au lupa mai mare pt faza scurta + lupa la proiector) cred ca sunt facute de FK sau vreun model Dectane? Adica zicea cineva la un moment dat ca sunt lupe facute pt halogen si lupe facute pt xenon si ca alea pt halogen nu vad la fel de bine sau nu se pot regla sa bata cum bat cele de fabrica.

Daca poate sa ma scoata si pe mine cineva din ceata, raman recunoscator.

Mutumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In prima fotografie ai far xenon OEM original care din fabrica vine cu bec de 4300k. O instalatie xenon OEM are spalator faruri si autoleveling. In a doua fotografie ai un far cu lupa pe care se poate bec xenon after market. Varianta originala este numai si numai cea din prima fotografie. Un far aftermarket FK sau Dectane va lumina mai ok decat unul cu oglinda simpla insa din punctul meu de vedere nu ca unul original cu xenon. Eu pe masina din semnatura am far cu lupa pentru halogen si am un kit xenon aftermarket si nu am avut probleme cu ele si nici nu orbesc pe nimeni pentru ca lupa clar focalizeaza lumina cum trebuie in comparatie cu explozia de lumina dintr-un far cu oglinda simpla.

post-11532-0-87402800-1338930745_thumb.j

post-11532-0-62415900-1338930754_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos ca m-ai scos din ceata! Chiar la modelul din a doua poza "cu lupa mai mare" faceam referire, deci ideal ar fi sa-mi gasesc faruri originale.

Inca o data multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!