Jump to content

Montare faruri xenon oem Golf 4


IS0 4LEX
 Share

Postare recomandată

On 19.03.2014 at 8:45, wv bora 112280 a scris:

astea sunt farurile,nu prea ma pricep dar are un reglaj automat,balast unu pe far si unu separat si inca o doza ,spalator de faruri nu am .150 euro o fost.sa imi zici te rog daca am nevoie de ceva cod pt mufa adaptoare si cat de greu este de montat.ms

post-134220-0-96442000-1395211300_thumb.

post-134220-0-63650700-1395211302_thumb.

post-134220-0-55548400-1395211303_thumb.

post-134220-0-03483400-1395211305_thumb.

post-134220-0-31203800-1395211306_thumb.

post-134220-0-37053100-1395211307_thumb.

Salut trimite poze cu mufele ma intereseaza culoarea firelor care iasa din fiecare mufa si stanga si dreapta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

buna ziua .

detin o skoda octavia 1 din 2004 si nu am cominighome /leaving home , nici macar senzor de lumina. a dori sa pun asa ceva pe masina si am gasit ceva pe ebay la chinezi care are o chestie plug & play http://www.ebay.com/itm/Lichtsensor-Mit-Scheinwerfer-Coming-Home-Automatiklicht-Sensor-fur-VW-Golf-Jetta-/262551674975?epid=1779228981&hash=item3d214ca05f:g:jdYAAOSwt5hYc0Xp    (nu vreau sa intru prea mult in instalatia masinii). pe site spune ca se potriveste pe golf 4 (se schimba comutatorul ) .

intrebarea este daca este aceeasi instalatie la skoda 1 cu cea de la golf 4?

mufa e tot asa dreptunghiulara ca la skoda 1  dar oare firele sunt la fel ?

astept raspuns . 

multumesc frumos!!!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, instalatia este la fel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc frumos !!! 

crezi  ca instalatia de pe net ar aprinde si luminile in bord?

Modificat de razvaneta
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aprinde tot ce aprinzi tu, cand comuti pe lumini, din buton - deci si bordul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt tot faruri din sticlă sau din plastic? Nu mai ştiu clar

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

buna ziua colegi! Detin o bora din 2003 si as vrea sa fac un upgrate la faruri, pentru ca lumina e de o calitate scazuta. Am gasit ceva pe net, de la tuning tec. Si-a mai montat cineva pana acum asa ceva? Ele vin cu halogen. Insa eu as vrea sa le pun xenon pe faza scurta si led pe lunga. 

5755_Faruri-Angel-Eyes-pentru-Volkswagen-Bora-091998-072005-LPVWG0_clubr5_1.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare ! Mi-am dorit de mult faruri oem xenon,si am reusit intr-un final sa le cumpar ( habar nu am de ce sunt asa scumpe ) . Bun,am reusit sa le fac din mufa cu 12 pini una cu 10, faurile mele vechi fiind donatoarele :) .Am legat exact ce aveam nevoie, semnaliza-faza scurta-faza lunga-pozitie-2 mase ! Nu m-am legat deloc de motorase de reglaje . Un far are balast original,celelalt e ceva aftermarket ! .Le montez,le fac proba dar problema e apare noaptea . Vad extraordinar de rau !!! Eu am avut inainte faruri facute de mine,cu lupa de 2.5 inchi si xenon chinezesc dar pot spune ca sunt cu 2 clase peste farurile astea ! Le-am pus 2 becuri noi d2s , chinezesti, dar diferenta e foarte foarte mica ! Asa ar trebui sa vada ele,sau ale mele sunt obosite? Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salut tuturor ,vreau sa-i rog pe cei care stiu exact sau cei care au montat pe masina lor din fabrica xenon oem daca inafara de faruri impreuna cu droserele si mufa adaptoare de la 10 la 12 pini ,firele cu senzorii autoleveling punte fata si spate si buton reglaj intensitate ceasuri ,de ce fire sau adaptari as mai avea nevoie pt a functiona instalatia exact cum este montata din fabrica ?

Stiu ca s-a mai discutat in posturile anterioare pe care le-am parcurs,insa nu am gasit nimic in special referitor la locul unde se monteaza senzorii autoleveling impreuna cu firele pe puntea fata si spate ,asadar ii rog pe cei care au montat din fabrica daca pot s-a ma ajute cu o schema sau ar putea face cateva poze cu senzorii montati pe masina lor personala ,apreciez ori ce ajutor bine intentionat !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
anghel stefan viorel

fata stanga pe brat si spate dreapta pe punte din cate-mi aduc aminte

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

spate tot stanga este

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Buna ziua,

Monteaza/Adapteaza cineva ? caut de ceva timp pe cineva sa faca lucrul acesta si nu gasesc(dupa ce am cautat in Constanta, am inceput sa dau telefoane si prin Bucuresti),

Daca se ocupa cineva de pe acest forum cu adaptarea va rog pm/nr.tel.

Multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adaptarea cui ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adaptarea farurilor xenon oe pe masina fara xenon si senzori autoleveling, 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica xenon oem retrofit. Da, se face. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna, am achizitionat un set se faruri cu xenon pentru Bora (Automotive Lightning) fabricatie 09.2002. Am inteles ca sunt generatia 2. Doar unul are conectorul pentru autoleveling. Am câteva intrebari. Cum "comunica" farul care are inclus calculatorul de autoreglaj cu celalalt care nu are? Unde/ce trebuie conectat pentru a putea face si adaptarea cu Vag Com?Adaptarea mufelor de la 10 la 12 pini, am inteles.o dar nu am gasit cum se leaga senzorii de nivel intre ei si pe urma in farul master. Ma poate ajuta cineva cu aceste informatii? Multumesc, seara faina! 

Modificat de huzu_ionel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salutare. Presupun ca nu este exact topicul care trebuie dar se pot monta faruri cu angel pe golf 4 din '98? Si ce ar trebui sa fac sa nu raman fara talon sau certificat? Daca are cineva o lista cu toate modelele de faruri omologate de cei de la vw sa ma pot orienta si eu ar fi perfect. Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, nu e exact topicul potrivit.

pe masina poti pune orice piesa autorizata/omologata.

nu vw le omologheaza ci RAR se ia de tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
vadeniuc_mihai93

Salut, vin si eu cu o intrebare. Vreau sa imi pun lupe pe farurile normale la un Golf 4 din 2001 dar vreau sa imi montez si autoleveling, intrebarea este: daca se poate monta autoleveling pe farurile clasice? si in cazul in care se poate, ce piese am nevoie pentru a face aceasta modificare? Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu,nu o sa iasa o lucrare profi. Cauta farurile xenon oem si faci retrofit complet,.inclusiv autoleveling. Altfel, nu ai cum sa montezi sistemul de leveling oem..pe farurile non xenon oem.....si lupe adaptate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Salut, 

 

  Am o nelamurire. Am facut retrofit la faruri xenon de fabrica (faruri , senzori , cablaj.)

  La codare am probleme de comunicare intre calculatoare (generatia a-2a cu drosere si calculatoare reglaj pe ambele faruri).

  Pe masina am droser de VW care se termina in 068. Am cumparat pana acum 2 bucati sh dar doar 1 merge codat (comunicarea nu da eroare) si unul nou cu terminatia 082. La momentul asta am 4 drosere(3 terminatia 068 si 1 terminatie 082) care au eroare la comunicare.

  

  Pot pune drosel de Skoda cu terminatia 069 si sa mearga si codat ? 

 

Mersi.

 

 

  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA ce masina, din ce an ?

CA la golf 4 nu am gasit cu terminatia spusa de tine .

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Donatorul e 2004 ( xenonul). Masina care a primit retrofitul e 2003.  

Codul droserelor de pe donator sunt 1307329068. 

As incerca sa pun 1307329069 dar ma tem ca nu o sa le pot programa. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu acelea sunt codurile de piesa dupa care sa pot sa-ti dau un raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate ajuta asta: 7M3907391. Asta e part.no de produs.

 

Problema ca acelasi part no. Poate avea coduri diferite si implicit soft diferit.

Modificat de mirceateodor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!