Jump to content

Montare faruri xenon oem Golf 4


IS0 4LEX
 Share

Postare recomandată

@cxr2test: Ai idee ce soclu are farul OEM Bosch pentru pozitie? Ceea ce gasesc eu sunt nu mai "taillights" - becuri care sunt pentru marsarier :(

 

Ar putea fi ca astea?

CREE-SMD-Canbus-LED-Bulbs-000.jpg

Modificat de bobbyrock
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recomandam unul din ele in ideea ca soclu e normal ca la orice far G4.pe ebay vad ca recomanda/spun ca potriveste CREE R4 XP-E pe faruri R32 de G4.

 

Si eu caut ceva de calitate,dar tot ce scrie pe olx si alte site-uri de calitate se ardeau dupa ceva vreme iar in unele cazuri se incalzeau de numa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Becul de poziție in farul xenon OEM este de tipul h6w cod OEM n10445502 si arată așa...

post-17660-0-99965700-1434105971_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Soclu BAX9S

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles, deci nu am cum sa pun asa ceva atunci?!

 

3627-122117-0.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Păi poți cauta becul pe care-L vrei dar cu soclu bax9s.

Specifica soclul in Căutare si e posibil sa găsești.

Succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, am inteles. Multumesc frumos!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Stie cineva, daca pun in locul balastului de Bora (dupa 2002) unul de Skoda Octavia 1 va functiona autelevingul? respectiv daca in locul balastului 7M3 907 391( Al 1 307 329 068) pun 1U0 941 651 (AL 1 307 329 069).

Eventual ma poate ajuta cineva cu o schema pentru xenon la Octavia 1?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salut..ma puteti ajuta cu niste indicatii pentru a face functionabil reglajul din interior la farurile xenon oem pt golf 4? Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA cele cu xenon OEM, se monteaza senzorii de pe bascula fata si cea spate si o sa ai autoreglaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Buna ziua ,

 

Ma puteti ajuta si pe mine cu mufele adaptoare pentru masina din semnatura ? Am cumparat 1 set de mufe adaptoare dar dupa ce le-am pus pe masina luminile din far se aprind aiurea : - cand pun pozitia se aprinde semnalizarea ,cand semnalizez se aprinde pozitia ,faza scurta (xenon) nu se aprinde .Doar faza lunga se aprinde la amandoua faruri.

 

Aveti idee din ce cauza face asa?

post-112581-0-64871300-1450533022_thumb.

post-112581-0-91076900-1450533022_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Face asa din cauza ca sunt pusi gresit pinii in mufe. Trebuie verificata corespondenta pinilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...




Am reusit cu inversarea firelor dar cred ca lipsesc firele pentru faza scurta.Va rog sa imi ziceti si mie care sunt firele de la faza scurta din Mufa T10 in mufa T12 .Ce e ciudat e ca doar un far ,cel din stanga (sofer) are balastru iar cel din dreapta nu are.Farurile functionau pe masina donatoare .




Modificat de Mikaela Pkx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

6 fire ar trebui sa fie de ajuns.

Corespondenta e ca in poza, ce e in chenar rosu post-78298-0-72467000-1452023849_thumb.j

mufa de 12 are asa:

la 3 - pozitia

la 4 - semnalizarea

la 5 - faza lunga

la 6 - faza scurta

la 7 - masa

la 8 - masa

http://web.mit.edu/dennis/www/vw/hidlight.html

http://web.mit.edu/dennis/www/vw/headlight.html

Din ce povestesti tu, tie iti lipsesc balastele de la faza scurta. alea erau sub aripa si probabil nu a stiut/nu a vrut sa ti le dea pers de la care le-ai luat

Astea cred ca sunt :post-78298-0-27544900-1452024313_thumb.jpost-78298-0-38974600-1452024323_thumb.j

 

Mai vezi si pe aici : http://www.bazmcc.com/xenons.html

Spor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am tot citit topicul asta si, desi se refera la montarea xenonului oem, multi vor sa renunte la el si sa treaca la faruri cu halogen, asa ca arunc si eu o intrebare pentru cei care au deja xenon OEM si vor sa renunte la el din diferite motive: Vinde cineva un far stanga cu xenon OEM ? Nu ma intereseaza sa fie accesorizat ci doar in stare buna (fara ghidaje si cleme de prindere rupte). Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Nu mai caut far :) caut balast cu codul 1 307 329 068 - 7M3 907 391. Daca are cineva si-l tine degeaba, il rog sa ma contacteze. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
anghel stefan viorel

Mi-am cumparat o perche de faruri cu xenon oem de anglia si le-am trimis la cineva care a schimbat lupele oem cu unele bi-xenon de 3 inch. Farurile sunt cele cu balast si calculator pe far. Le-am motat pe masina iar cand am vrut sa fac adaptarea nu am reusit. Farurile erau reglate in asa fel de nu s-au mai miscat pe orizontala (adica sus-jos) si mororasele de autoleveling s-au defectat. Urmeaza schimbarea lor + reglaj + adaptare auto leveling. Apropo pe masina am momtat tot ce este prevazut pentru existenta xenonului pe masina (spalatoare faruri + rezervor 5,5 l + senzori auto leveling fata spate + buton fara reglaj al farurilor in bord). O sa atasez acum cateva poze cu farurile demontate dar si pe masina si 2 poze cu faza scurta si faza lunga fara reglaj cu autoleveling deoarece nu functioneaza momentan.

IMG_20160420_181619 (1).jpg

IMG_20160502_003614 (1).jpg

IMG_20160502_003628 (1).jpg

IMG_20160317_215640 (1).jpg

inca 3 poze  cu farurile si bloculde lumini :)

IMG_20160326_153600 (1).jpg

IMG_20160420_181652 (1).jpg

IMG_20160502_144549.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Folosesti acelasi bec D2S ? Ce a implicat montarea lupelor alea ? Ce adaptari s-au facut ? Si eu am xenon de fabrica si as vrea sa schimb lupele cu unele bixenon dar nu vreau sa stric reglajul.

Basic settings te lasa sa faci si daca nu ti se misca farurile sus/jos. Ideea e sa primeasca motorasele impulsurile. Dar poate pe tine nu te-a lasat ca aveai vreo valoare eronata pe unul din senzorii de leveling. Valorile senzorilor tre' sa fie cuprinse intre 1.6v si 3v. Verifica pe measuring blocks ce valori ai pe ei.

Modificat de mmg
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

anghel stefan viorel

Eu nu am avut xenon inaite pe masina, prin urmare a trebuit montati senzorii de autoleveling si dupa aceea trebuia facuta adaptarea la valorile corespunzatoare. Lupele au fost montate si cumparate de la o firma din Constanta. Le-am trimis farurile prin curier (o ureche a unui far a pocnit la transport). Acum urmeaza sa ma duc cu masina si sa-mi schimbe motorasele dupa care sa faca adaptarea si reglajul farurilor.

Eu nu am avut xenon inaite pe masina, prin urmare a trebuit montati senzorii de autoleveling si dupa aceea trebuia facuta adaptarea la valorile corespunzatoare. Lupele au fost montate si cumparate de la o firma din Constanta. Le-am trimis farurile prin curier (o ureche a unui far a pocnit la transport). Acum urmeaza sa ma duc cu masina si sa-mi schimbe motorasele dupa care sa faca adaptarea si reglajul farurilor.

  Becurile sunt tip D2S. Nu am vrut sa modific soclul becului.

La ce reglaj te referi? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La reglajul sus/jos care-l face autoleveling-ul. Eu vreau sa pastrez acelasi soclu D2S la bec si motorasul sa poata misca normal farul sus/jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

anghel stefan viorel

Asta am vrut si eu. Mai am de bagat niste bani si timp pana termin :(. 500 ron costa 2 motorase pt autoleveling

In poza 4 din postul de mai sus o sa vezi k capacul de la faza scurta e diferit. Se taie fundul capacului OEM si se pileste o prelungire a capacului din cauciuc ce da voie sa intre portiunii din spate a lupei de 3 inch, unde se gaseste si soclul D2S. Exista si mufa D2S scurta. Eu am momentan mufa originala. La montaj capacul acela din farul stanga intra in admisia de aer la a motorului AXR PD, motiv pentru care a trebuit sa decupez o bucata din ea (jumatatea superioara a acelui tub de plastic. In partea dreapta capacul vine pana in rezervorul de 5,5 l. Becurile se pot schimba doar prin demontarea farurilor de pe caroserie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut!

Cand aprind farurile cel din stanga palpaie si uneori se aprinde, dar de cele mai multe ori nu. Daca turez motorul pe la 1500-2000 RPM se aprinde normal. Becurile sunt aproape noi (din noiembrie 15 - Osram D2S).

Care o fi cauza? bateria? ridicatorul de tensiune? balastul?...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salutare!

Am si eu o problema. Detin o pereche de faruri cu xenon OEM Bosch, la care inca nu am apucat sa cumpar/montez senzorii de auto leveling plus restul pentru a face toata instalatia 100% OEM. Problema sta in felul urmator, ieri am observat ca farul de pe dreapta a inceput sa bata mai sus, am incercat sa il cobor manual din reglaj insa surpriza, acesta nu merge, mentionez ca pe partea stanga functioneaza. Unde ar trebui sa ma uit pentru a vedea daca e ceva rupt pe acolo la motorasul de reglaj? Mentionez ca pot roti acel reglaj de n ori fara sa ajung la un capat, banuiesc ca merge in gol. Orice sfat e binevenit.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

În interiorul farului,e un surub cu filet care in capat vine prins de lupa printr-un sistem de ala gen pivot(bila). Posibil sa fie rupt ceva sau să fie ieșită bila aia. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!