Jump to content

Montare faruri xenon oem Golf 4


IS0 4LEX
 Share

Postare recomandată

Atat, ca sa merga doar luminile, fara reglaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CristiAx,cand ai dat jos faruri cu xenon oem si ai montat farurile cu halogen,cum a trebuit sa intervii asupra instalatiei electrice?Ca presupun ca nu merge doar cu dat farul jos si bagat mufa in celalalt si gata...

Daca a fost mentionat si mi'a scapat,sa nu fie cu suparare.

Multumesc!

Depinde ce iți dorești. . . Dacă vrei doar adaptare faruri normale, corect cum spune RZF și Bundy (că pe xenon oem nu ai reglaj manual )

Eu am vrut mai mult, să funcționeze și reglajul manual.

Aici mi-a fost de mare ajutor colegul maxi8. Am urmat pașii descriși de el în postul #321. Au fost întradevăr mici diferențe minore dar după cca 4 ore de dibuială și urmărit diagramele puse la dispozitie de Bundy am zâmbit satisfăcut când am auzit pentru prima oară „zumzăind” motorașele de reglare. Voi reveni cu acele diferențe pe care le-am constatat la Golful meu.  Spor.

Modificat de CrisAx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai in prima instanta vreau sa le dau jos pe cele xenon oem si sa pun oem cu halogen....dupa asta vine reglajul din interior.Am inteles ca trebuie adaptor de la 12 la 10 pini dar nu gasesc decat de la 10 la 12.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si de ce vrei sa renunti la xenon ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Farurile au probleme in interior...au rupte soclurile unde stau ghidurile pt reglaj si au fost reinventate "romaneste"....plus ca intre timp s'a mai rupt si acea parghie de plastic de la autolevelingul de pe stanga fata...Si vreau sa pun halogen sa nu mai duc munca de lamurire cu politia si sa le explic ca e original totul....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca renunti la ele, ai cumva posibilitatea sa ma ajuti cu un surub de reglare a farurilor? La mine s-a rupt la un far "capul" surubului, unde se introducea cheia/surubelnita de reglare. Am incercat sa folosesc un surub de la un far normal, dar nu a mers...

 

Merci!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fix problema asta este si la mine....si sunt bagate niste suruburi cu poxipol....nu pot intelege cum de le'au rupt pe toate...

Si am incercat si eu sa pun de la faruri normale...dar nu se potrivesc de nici o culoare....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare: se pot inlocui farurile xenon oem prima varianta cu celelalate(dupa 2002) si daca da ce modificari trebuie facute? (Din ce m am uitat pe scheme doar niste fire schimbate in mufe?)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De fapt am mai descoperit un fir ce nu se gaseste la vechea instalatie: un fir din mufa cu 4 pini (pozitia 2) care vine din "A27 - Connection(speed signal) in dash panel wiring harness"

Ar functiona autolevelingul fara asta? Si daca nu, unde gasesc eu conexiunea asta ca sa trag un fir conform schemei?

post-78298-0-56461000-1428045407_thumb.j

L.E. Am uitat sa specific in postul precedent ca ma intereseaza sa functioneze autolevelingul, ca de functionat luminile stiu.

Modificat de maxi8
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si nu ai gasit pe scheme unde se duce?

Ajunge in ceasuri, ecu, casetofon, modul confort, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai am nici o schema, decat pt faruri si punctele incercuite nu stiu care sunt si nici unde sunt...

post-78298-0-46836200-1428059229_thumb.j

 

Si inca un lucru: in instalatia noua masele de la senzorii de pe punti se unesc pe parcurs si ajung la balastul stanga(incercuit cu verde), dar nu par pe acelasi circuit cu masa din far(incercuit cu rosu) iar in cea veche ele nu par unite, dar par pe acelasi circuit cu masa din far(incercuit cu rosu)... dar conexiunea 184 (incercuita cu albastru) se gaseste la ambele..

Daca vin pur si simplu cu un fir de la masa din far in locul firului de la senzori ar fi vreo problema?

post-78298-0-53144400-1428062560_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Evrika!!!

Dupa intense cautari si nopti nedormite am gasit cum sa reglez farurile la golf 4 cu xenon oem fara sa montez senzorii de leveling.

Deci. Se poate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, felicitari! Dar lasa si aici detalii despre cum ai facut..

Cel mai probabil, tu si reglat farurile pe cu setup urile actuale ale masinii, dar cand o sa ai masina incarcata, farurile o sa bata aiurea, ele fiind fixe fara senzorii de autoleveling.

Modificat de waf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Omule

Nu stiu ce zici tu acolo si nici nu vreau sa intru in detalii si discutii care nu-si au rostul.

Deci. Am facut farurile xenon oem golf 4, cele cu balast sub aripa in cazul meu, sa functioneze manual. Adica sa coboare si sa urce folosind butonul din interior(reostat).

Trebuie facuta o modificare in far.

Nu stiu daca sa postez sau nu. Ce am facut nu e prea "ortodox" din punct de vedere legal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cheia se afla in poza asta.post-17660-0-15903400-1432261598_thumb.j

Sper sa va fie de folos.

Cheia se afla in poza asta.post-17660-0-15903400-1432261598_thumb.j

Sper sa va fie de folos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prietene, vorbeste clar romaneste...in postul tau initial nici nu ai mentionat prin ce metode ai reusit sa reglezi farurile. Acum ca ai precizat ca ai folosit butonul de reglaj din interior, intr-adevar, e plauzibila afirmatia ta - ca se poate face.

Ar trebui sa "lasi" aici tot procesul, ramanand la latitudinea fiecaruia daca o sa foloseasca metoda ta sau nu. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Prietene" Waf, ca altfel nu știu cum sa-ți spun întrucât profilul tău e cam gol, eu vorbesc românește, si romaneste se vorbește si pe acest forum. Dacă citești de la primul post pana la ultimul poți sa faci modificarea despre care vorbim. Dar dacă vrei sa desenez vreo schema sau ceva de genul asta, ei bine n-am timp s-o fac.

Toate informațiile de care ai nevoie le găsești si aici, puse cu bunăvoința celorlalți colegi cărora cu aceasta ocazie țin sa le mulțumesc.

Si dacă tot nu e de ajuns te rog citește cu atenție postul #10 din link-ul atașat.

http://forums.vwvortex.com/showthread.php?3717597-Helix-OEM-Replica-HID-s-Leveling-Motors

Pentru detalii suplimentare exista PM sau numărul de tel din profil (in cazul meu).

Numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Esti a doua persoana care vine si spune ca a reusit modificarea asta, dar cand il intreaba cineva "cum?", da raspunsuri evazive.

 

Nu puteai sa spui din prima ca ai folosit motorase de Beetle decat s-o lungesti atat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@MRC: Da primul am fost eu, sau cum?! :) Sper ca saptamana viitoare sa schimb un motoras la farul meu care a fost bulit de la bun-inceput, si atunci voi face o schema (fara niciun alt motoras, adaugiri de la alte modele, fara nimic), simplu, electric - merge facut reglajul manual pentru faruri Xenon BOSCH OEM--cu mentiunea ca doar pentru masini ce au fost dotate din fabrica cu reglaj manual-- Revin, promise!

Modificat de bobbyrock
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MRC nu am folosit motorașe de beetle, am folosit motorașe cu codul 1j0941295a care se portrivesc pe mai multe modele, si care ca forma sunt la fel cu 1j0941295e (care se afla in farul xenon OEM), dar funcționează manual.

Bobbyrock Incep sa m-a îndoiesc de afirmația ta. Dacă știi cum, spune si altora măcar o idee. Uita-te cu atenție la codul motorasului din farul tău, si dacă e cel cu "E" , atunci ... ce sa zic esti un geniu.

Eu am încercat sa fac toate modificările posibile si imposibile, chiar am cerut sprijin de la un electrician/electronist si tot nu am reușit pana nu am găsit informația din link-ul pe care l-am postat. Poate nu mă pricep destul de bine, sau poate nu am avut noroc, dar totuși am găsit o soluție care e valabilă pentru toate farurile cu xenon OEM.

Nu vreau S-o "lungesc", așa cum spunea un coleg pe aici, dar tot cum spuneau alți colegi mai experimentați ca mine in electrică, motorasul din farul OEM xenon funcționează pe impulsuri.

Va salut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schema asta cu motorasele compatibile e buna si scapi de multe batai de cap. Tragi cele trei fire la fiecare motor, le legi la butonul de reglaj si Voila, ai faruri cu xenon oem, cu reglaj manual.

 

Intradevar, motorasele de pe farurile oem sunt de tip servomotor sau pas cu pas, nu stiu exact, si se comanda prin impulsuri de calculatorul de leveling, de asta si eu sunt un pic sceptic cu privire la spusele lui Bobby. Pana nu vad, nu cred  :D .

 

PS: Motorasele le-ai luat noi sau SH? Cam cat au costat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu care-i treaba cu motorase de tip servomotor/ impuls/pas cu pas.... dar eu am facut proba pe niste faruri xenon OEM cu balastul pe faruri(dupa 05.2002) si am reusit sa le fac sa functioneze fara alte motorase luandu-ma dupa schema

post-78298-0-97305200-1432379578_thumb.j

 

Mentionez ca nu am taiat firele ci doar am facut o punte in mufa balastului ca m-a interesat doar daca functioneaza si nu sa le las asa ca am si autoleveling, asa ca nu stiu cum s-ar comporta pe termen lung, dar ca si proba au functionat.

Modificat de maxi8
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!