Jump to content

XENON - Efecte negative ciudate


Remus G
 Share

Postare recomandată

Salut. De cand am montat xenon de 35 w pe masina am urmatoarele simptome:

1. Daca sunt in mers si aprind farurile, scade brusc vitezometrul la zero si apoi se ridica de unde a picat.

2. Daca stationez si aprind xenonul, sare vitezometrului la 80-90 km/h apoi revine.

3. Inchiderea centralizata (aftermarket) se incuie sau se descuie odata cu xenonul (dar nu mereu...)

Am demontat temporar xenonul si totul a revenit la normal. Acum le am din nou cuplate si au inceput iar ciudateniile.

Astept si parerile voastre, mi-e teama sa nu cedeze ceva pana la urma...

Cu stima,

Remus G

Modificat de Remus G
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cumpara 4 diode zenner de 21-24 volti si monteaza-le doua cate doua inseriate pentru fiecare balast, in paralel cu alimentarea balastului. Cele 2 diode le legi fie anod la anod fie catod la catod inseriate si apoi in paralel cu alimentarea. Vezi desenul atasat, scuze pt. calitatea lui dar sunt cam... grabit. Asta iti va limita curentii inversi de la balast. Eu am ars ceasurile de bord de la ceva asemanator, plasmele pentru ceasurile de bord. De cand am pus diode nu mai am probleme. Dioda de pe "+" trebuie sa suporte ceva curent, ia una mai serioasa. Sper sa iti fie de folos.

post-30734-1253555498_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult VWasi. Chiar am sa evit sa le mai aprind pana nu fac montajul asta.

Multa sanatate!! :blah_:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am avut o mare problema, mi s-a ars motorasul de la stergatoare la nici o luna de la montarea instalatiei de xenon, si dupa discutii indelungate pe forum , am ajuns la concluzia ca instalatia de xenon aftermarket nu e agreata de sistemul electronic al masinii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si pana la urma ai rezolvat problema, sau ai renuntat la xenon? Eu sunt tare curios daca merge montajul lui VWasi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am instalatia de aproape 1 an si nu a afectat cu nimic instalatia electrica, toate merg normal. xenon 35w 6000k, si nu e facuta de nu sh ce firma stralucita....montaj efectuat de mine dupa instructiuni. :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o intrebare Remus G pe tema asta,ce marca de xenon ai montat pe masina de face figurile astea si pe ce tip de faruri ai instalatia montata (cu o camera sau cu doua )???

Marius G3 tu ce marca de xenon ai si ce tip de faruri??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am optat pt siemens desi am dat cu 50 de ron mai mult fata de unul no name

si il am de 1 an si merge fara probleme

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Marca nu este Siemens, ci SiemensHID si xenoanele vandute sub aceasta marca nu au nicio legatura cu firma Siemens. Siemens nu produce kituri xenon aftermarket. Am vazut si Philips HID, chinezii au avut nesimtirea sa puna pe cutii chiar si logo-ul Philips. Asta nu inseamna ca sunt proaste kiturile aftermarket SiemensHID, doar ca nu sunt mai bune decat unele vandute in cutii albe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa mi-o zis si un prieten si dupa 2 luni s-a strica un balastru si dupa s-a ars un bec

banuiesc ca daca un ar avea nici o legatura firma '' siemens'' deja le facea scandal

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Balastru e ala de faci ciment cu el. Balastul (fara r) e ala chinezesc de se arde la xenon cand ti-e lumea mai draga :icon_cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:P balast inseamna si mancare de orez/terci daca te documentezi in felul asta, dar cine a vrut sa priceapa ce am scris a priceput, cine nu, no comment.

Cuvantul corect este balast electronic, cautati mai mult decat wiki si va convingeti. Cat despre balastru cauta pe google sa vezi ca in primele 100 de "hit-uri", 90 iti indica oferte/firme care vand pietris/nisip.

Scuze de offtopic, aici ma retrag.

Revenind ontopic l-as ruga pe Remus G sa-mi spuna daca i-a reusit montajul cu diode.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vazut ca sunt pe acest forum useri care vand lupe pentru faruri originale.As putea sa imi pun lupa pe farurile actuale(FK)?implica costuri mari?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Revenind ontopic l-as ruga pe Remus G sa-mi spuna daca i-a reusit montajul cu diode.

Din pacate nu gasesc diode care sa reziste la 35W, adica macar de 5A. Nici macar nu am gasit sa cumpar pe cea care este inainte de "+", sa dau un singur sens curentului.

Inca mai caut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ceasurile mele cu plasma a fost mai simplu, sunt curenti mici. La tine, diodele zenner pot fi obisnuite de 1 Amper. Incearca. Dioda redresoare poate fi de 5 amperi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca balasturile se monteza langa modulatoare xde ABs , diverse calcuatoare cu msa n ufie aore afectate ? De asa ia neovie de o instalare GANDITA.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o problema.

Ieri am pus si eu ca "tot omu`" xenoane pe lunga 4300k 35w merg nu am de ce ma plange :( singura chestie e ca daca tin pe un zid faza lunga mii se pare ca se misca becurile in sus si in jos ... pe zid ma refer nush cum sa zic tare ciudat arata vreun sfat careva daca mati inteles:) ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vazut ca sunt pe acest forum useri care vand lupe pentru faruri originale.As putea sa imi pun lupa pe farurile actuale(FK)?implica costuri mari?

Salut...

Te rog frumos...imi spui si mie cum is farurile si semnalizarile din bara din poza de la avatar!

Modelele alea mi le-am comandat si eu...pe negru,tot de la FK si as vrea sa stiu cum se comporta in timp! Eventual daca ai Xenon...cum se vad si daca se aburesc!

Mersi. :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am xenon pe farurile actuale,desi as vrea.Eu am observat ca lumina este mai concentrat decat pe farurile originale.In plus, la semnalizari, ele se observa mai bine asa clare, decat cele originale

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cumpara 4 diode zenner de 21-24 volti si monteaza-le doua cate doua inseriate pentru fiecare balast, in paralel cu alimentarea balastului. Cele 2 diode le legi fie anod la anod fie catod la catod inseriate si apoi in paralel cu alimentarea. Vezi desenul atasat, scuze pt. calitatea lui dar sunt cam... grabit. Asta iti va limita curentii inversi de la balast. Eu am ars ceasurile de bord de la ceva asemanator, plasmele pentru ceasurile de bord. De cand am pus diode nu mai am probleme. Dioda de pe "+" trebuie sa suporte ceva curent, ia una mai serioasa. Sper sa iti fie de folos.

a mers pana la urma montajul ??

nu sunt chiar electronist ,insa stiu ca diodele zener sunt diode stabilizatoare de tensiune (permit trecerea unei tensiuni maxime ) , care este fixa , de unde 24v ,cand pe masina avem 12v?

iar modul in care sunt legate pare a fi o jumatate de punte redresoare

fenomenele ce sunt prezentate au legatura mai degraba cu campul magnetic generat de balasturi datorita tensiunii inalte pe care o produc (aprox 23000 v)

in concluzie ar trebui incercata o ecranare a cablurilor si balasturilor , posibil cu folie de aluminiu pe care sa o legi la masa

as dori o explicatie mai documentata despre cum functioneaza montajul ,asta asa ca sa nu dezinformam si sa nu inducem oamenii in eroare

Modificat de mihai8888
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am xenon pe farurile actuale,desi as vrea.Eu am observat ca lumina este mai concentrat decat pe farurile originale.In plus, la semnalizari, ele se observa mai bine asa clare, decat cele originale

Dar se aburesc???

Ce mi-am comandat eu si inca astept sa vina sunt cele din attachments...nu sunt ca ale tale sau doar seamana???

Mersi... :rolleyes:

post-56026-1255603856_thumb.jpg

post-56026-1255603876_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am treaba cu aburitul lor.Posibil, dar foarte foarte putin(doar unul din ele).Nu se aburesc asa incat sa observzi ca de abia trece lumina.Cele din poza sunt ca si ale mele doar ca sunt pe negru

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!