Jump to content

Revopsire consola centrala


KLF
 Share

Postare recomandată

Sop

poti pune te rog o poza mai clara si niste detalii in plus ..? a iesti lucrare super bine !

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 89
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • rudolf.s

    11

  • Ionutz82

    10

  • chris

    7

  • Cehu

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

O sa explic peste ceva timp pt ca am imprumutat aparatul foto la un prieten si a uitat sa mi-l returneze vorba aia ,,ia nu da sa vezi cum ai''.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Cine doreste sa stie cum se dau jos gurile de aerisire sa ma contacteze ,am adresa de e-mail in profil o sa-i trimit pozele cu operatiunea si un scurt rezumat ,am vrut sa fac un D.I.Y dar nu imi da voie sa incarc pozele . Va ajut cu placere !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
Mihai.Nechifor

am cumparat si eu azi vopsea, de fapt a luat-o fratemeu , si ia spus la magazin ca nu mai necesita primer ca e speciala ptr plastic. ce sa fac sa dau asa?

cu smirghelul cum imi dau seama ce granulatie are ca pe spate scie CC 360CW :blah_:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa dai linistit. Nu e o suprafata care sa fie solicitata atat de mult. Poti sa dai cu un Plastoflex (primer pt plastic) daca crezi ca se va exfolia. Eu zic sa dai totusi mai multe straturi subtiri si rezultatul va fi ok.

Ca sa dai jos cauciucul, foloseste diluant. E mai rapid si nu freci de-ti sar capacele. :P La inceput am frecat si eu si am si zgariat suprafata. Apoi am incercat cu diluant si a mers foarte bine.

Am sa pun si eu niste poze cu rezultatele.

Singura mea problema a fost cu lacul. Capul spray-ului mi-a suflat tot felul de mizerii si din pacate s-a cam stricat. Acum caut sa imi iau compresor pentru kitul de air-brush primit de ziua mea. :banghead: Si atunci, voi mai vopsi o data.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer recomand colantarea pieselor de interior in defavoarea vopsirii lor din mai multe considerente:

- plaja mult mai mare de modele (inclusiv aluminiu, carbon 3D, etc)

- procesul este reversibil (colantul se poate demonta fara sa ramana nicio urma)

- protectie sporita a pieselor folosite intensiv (manere portiera, etc)

- aspect de material "de fabrica" vs. o piesa vopsita, care se vede ca este vopsita

- evitarea riscului de diferente de nuanta, scurgere a vopselei, gazare, etc.

Am studiat mult, pt. ca am un amic care cu asta se ocupa si o face bine. (pt. interesati dati PM).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
Colescu Sebastian

Pai unde gasesc si eu aceasta folie aluminiu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt multe argumente pro si contra la ambele. De obicei lumea incearca sa isi faca singur aceste lucrari, si de multe ori vopsitul poate iesi mai bine decat folia. Asa cum vopseaua se poate zgaria, asa se zgarie si folia, se dezlipeste iat in anumite zone mai dificile e greu de lipit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Intentionez sa revopsesc consola centrala zilele astea, dar m-am lovit de o problema care initial mi se parea o chestiune banala. Masina am luat-o cu scrumiera si alte elemente, infoliate cu o imitatie de carbon sau ceva de genul. Problema e ca, pe scrumiera sunt zone in care lipseste acea folie. Pare ca si cum s-ar fi scurs o solutie pe ea, sau ceva de genul. Am incercat sa o inlatur cu acetona si diluant. Am incercat sa o tin putin sub flacara, dar nu pare sa o afecteze. Daca insist cu un cutit sau ceva ascutit, merge jos, dar zgarie si placuta aceea metalica pe care e lipita folia, si nu ash vrea acest lucru.

Daca aveti vreo idee, sugestie, o astept cu mare interes.

Va multumesc.

Am atasat si doua poze:

dsc02322f.jpg

dsc02324cl.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As cauta o scrumiera simpla de plastic si as vopsi-o, la fel si consola din jurul schimbatorului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce sa cumpar alte elemente cand le am pe astea ? Eu pe cele care le am vreau sa le reconditionez. Daca nu o sa gasesc o solutie chimica de inlaturare a foliei respective, o sa apelez la un smirghel fin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Era o ideea, daca nu ai reusi sa reconditionezi elementele actuale. Le iei foarte ieftin de la dezmemebrare, mai ales cele de plastic simple. Evident, solutia optima e sa reusesti reconditionarea.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

salutare, pentru elementele din vinilin gen imitatie de piele din interiorul unui Sharan ( fete interioare de usi + capacele de la cutia cu scule) stie cineva cum se vospsesc si cu ce?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

as fi dorit sa stiu daca s-ar putea scoate doar partile alea verticale stg-dreapta de casetofon fara  sa dau jos  intreaga consola de la radio, clima, cd?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Fara sa dai jos toata consola nu poti este dintr-o singura bucata facuta pe cand la cele cu insertie sunt detasabile!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!