Jump to content

Revopsire consola centrala


KLF
 Share

Postare recomandată

Cred ca pe Bora din imagine s-a folosit catifea. Am vazut un autocolant cu textura de catifea, insa cred ca in soare se exfoliaza. Nu cred ca e o idee prea buna sa vopsesti bordul cu totul, este facut dintr-un fel de cauciuc si vopseaua nu prea prinde pe cauciuc... si chiar daca prinde, se va crapa/degrada in scurt timp (vezi ce se intampla cu vopseaua cauciucata de pe manerele de la usi). Mai exista un procedeu de "vopsire" cu catifea (folosit la interiorul cutiei de deasupra cdplayerului): se pulverizeaza un adeziv special peste suprafata, apoi se aplica o pulbere textila. S-ar putea sa fi folosit acest procedeu pe Bora.

Update: Am lasat masina in soare, vopseaua argintie a tinut foarte bine, arata la fel ca in prima zi.

<{POST_SNAPBACK}>

vestea cu "vopsirea" cu catifea nu e prea ok.. costuri ridicate (probabil) + cine ar face asaceva? chiar ma gandesc la schimbarea culorii.. singura problema e ca devine tot mai complicata treaba... Piele 'ntoarsa? (e mai nasol la airbag)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • Replies 89
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • rudolf.s

    11

  • Ionutz82

    10

  • chris

    7

  • Cehu

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

La noi aduce vreo firma folie de la FoliaTec? eventual sa o si monteze.

Mi-ar placea sa-mi pun varianta argintie de la folia "Metallic-effect".. ar rima cu capul de la schimbator care este argintiu.

foliatec16aq.th.jpg

foliatec27hd.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe fostul 1 Mai (Ion Mihalache) e un magazin, e si reprezentanta SsangYong. Acolo am vazut folii de bord FoliaTEC. Cum vii dinspre Victoriei, treci de Mega Image si inainte de semafor pe dreapta... Asa in mare... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Am vopsit zilele aste manerele de la leon.

Cam asa a iesit. Eu sunt multumit. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La noi aduce vreo firma folie de la FoliaTec? eventual sa o si monteze.

Incearca aici 413 29 00 sau prin email la office@car-tuning.ro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
poate dai mai multe detalii despre folie :D

mai multe detalii nu prea pot sa dau ...din simplul motiv ca le'a facut varul meu la el la munca ....stiu doar ca este o folie autoadeziva ...ceva in genul autocolantului clasic insa nu exact din ala care se foloseste la parasolare sau altele....avantajul este ca o pot da jos oricand si ramane plasticul la fel cum era original.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai multe detalii nu prea pot sa dau ...din simplul motiv ca le'a facut varul meu la el la munca ....stiu doar ca este o folie autoadeziva ...ceva in genul autocolantului clasic insa nu exact din ala care se foloseste la parasolare sau altele....avantajul este ca o pot da jos oricand si ramane plasticul la fel cum era original.

Poti afla ce fel de folie e?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti afla ce fel de folie e?

Noutati de pe front.....este o folie speciala folosita la laminari si plastificari...varul meu lucreaza la o firma din asta...si in timpul liber...mi'a facut astea....acum i'am dat de munca ..altele de la alta masina ..o sa mai postez poze...avantajul este ca se poate da jos oricand folia si ramane ca nou!Sal

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Super tare! Arata beton, sa le stapanesti sanatos! Oare varul tau nu vrea sa mai faca (contra cost evident) si alte lucrari de acest gen? :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Super tare! Arata beton, sa le stapanesti sanatos! Oare varul tau nu vrea sa mai faca (contra cost evident) si alte lucrari de acest gen? :)

Ba da ...insa ca preturi nu stiu ce sa zic....o sa il intreb...acum face pentru un amic al meu si astept sa vad cat ii cere si ce ii face si va tin la curent!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu as fi interesat de costuri si ma bag la rand :) a- luminium

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ar fi asa....4 manere 1 consola centrala 1 scrumiera si 1 bricheta gurile de aerisire si placa de la comanda de geamuri electrice sofer si dreapta..1mil

PS poza imi cer scz lui chris pt piratare...o sa dau drepturi de autor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PS poza imi cer scz lui chris pt piratare...o sa dau drepturi de autor

Astept cu nerabdare :P :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum ar trebui sa se scoata toata plasticaraia asta ??? Cel putin aia de pe bord,ca manere..stim... cunoastem !!!! :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://forums.vwvortex.com/zerothread?id=958556

E f bine documentat acolo, dar sa ai MAAAARE grija cand pui la loc sa nu iti ramana piese de schimb (suruburi) cum le-au ramas altora... te sfatuiesc sa te inarmezi si cu un tub de wd-40 cu care sa dai pe suruburi si piesele susceptibile sa scartaie... altfel este f posibil sa generezi un "concert" in bord. Oricum, procedura e destul de complexa, sa te inarmezi cu rabdare si ustensilele potrivite :offtopic: Bafta!!!

Modificat de KLF
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Ionutz82. Poate il intrebi pe varul tau care este tehnica de intins autocolantul pe suprafetzele acelea complicate ale manerelor si eliminatul bulelor. Cred ca trebuie montat la cald, cel putin eu doar asa am reusit. Daca te gandesti sa ne dai raspunsul asta ar fi un pont gratis :D.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Ionutz82. Poate il intrebi pe varul tau care este tehnica de intins autocolantul pe suprafetzele acelea complicate ale manerelor si eliminatul bulelor. Cred ca trebuie montat la cald, cel putin eu doar asa am reusit. Daca te gandesti sa ne dai raspunsul asta ar fi un pont gratis ;).

ms pt pont...insa...acelasi lucru il face si el...ideea este urmatoarea....folia respectiva este incalzita bine bine intr'un aparat ...cand el o pune pe piesa cu aparatul ala...este ca un plastic cald...apoi o trage in jos pe o chestie care vine cu aer rece pe piesa si ..se intareste in forma respectiva ....asa am scris pe intelesul meu...daca e nevoie de termeni specifici pot cere mai multe informatii.Sal

Ps nu e chiar asa simplu...am incercat si eu cu o bucata de autocolant normal...acasa si nu se modeleaza asa usor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

;) ;) ;)

http://forums.vwvortex.com/zerothread?id=958556

E f bine documentat acolo, dar sa ai MAAAARE grija cand pui la loc sa nu iti ramana piese de schimb (suruburi) cum le-au ramas altora... te sfatuiesc sa te inarmezi si cu un tub de wd-40 cu care sa dai pe suruburi si piesele susceptibile sa scartaie... altfel este f posibil sa generezi un "concert" in bord. Oricum, procedura e destul de complexa, sa te inarmezi cu rabdare si ustensilele potrivite ;) Bafta!!!

Oauuu!!! Si toate astea pt. ca sa scoti scrumiera!!! Cred ca o sa renunt!!! Apropo,sa ne spuna Voinea ce si-a pus el,parca are ceva negru stralucitor pe consola si manere,gresesc????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!