Jump to content

Izolare fonica


Cristi_XXZ
 Share

Postare recomandată

Salutare all!Am si eu o intrebare pentru cei care au trecut prin asta.

Deci ce materiale se pot folosi pentru a izola fonic masina(podeaua masinii la mine). Stiu ca materiale profi sunt multe(dynamat,Alu-Band (de la DenBraven), etc.),dar eu cum sunt copil sarac ma gandeam la o varianta mai low buget.

Ex.antifon combinat cu pasla si alte materiale stiute de voi si care au dat rezultate bune.

Astept sugestii si pareri asupra materialelor folosite de voi.

Bafta all of you.

Modificat de Cristi_XXZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alu band cred ca este mult mai ieftin ca dynamat si ai putea sa incerci fara mari probleme...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

www.minet.ro dale un mail sau un telefon si intreabai de pasla insonorizata si vezi cat mai costa sulul(numai la sul poti lua de la ei,iti ajunge pt vro 2 masini izolate cum trebuie).astia aprovizioneaza si fabrica de la mioveni.

Modificat de Mihai1205
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumim pentru raspunsuri,de aluband stiam la fel si de Minet. Eu eram intertesat sa aflu de la cei care au izolat cu antifon cauciucat si pasla sau alte materiale.

Cate straturi de antifon,pasla se pun pentru un rezultat mai bun.

Izolatia bituminoasa folosita in constructii e buna ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te sfatuiesc sa folosesti ceva cat mai putin inflamabil...nu se stie niciodata....

Poti folosi Geotextil, el foloseste pe la constructii, este ieftin la pret si intruneste oarecum conditiile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la vechea masina am pus sub mocheta pasla . Am luat-o din targ de la Vitan, una foarte groaase si s-a simtit diferenta. Oricum, mi se parut cam scumpa pt ce rezultate avea, cam 70 lei mp acum 2 ani 1/2. Acum merg fara insonorizant si fara mocheta :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la vechea masina am pus sub mocheta pasla . Am luat-o din targ de la Vitan, una foarte groaase si s-a simtit diferenta. Oricum, mi se parut cam scumpa pt ce rezultate avea, cam 70 lei mp acum 2 ani 1/2. Acum merg fara insonorizant si fara mocheta :D

Ai usurat masina la maxim :P

Pune mah mocheta ca vine iarna si-ti ingheata talpile :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va sugerez chestia aia care se pune sub parchet (am lapsus in mom de fata nu imi vine denumirea)...exista in diferite dimensiuni 3mm 5 mm 8mm si in fct de ele poti pune pe jos sau in fetele de usi ETC

Eu am folosit la fetele de usi si pot spune ca e diferenta...in primul rand la cum se aude cand inchizi...

Acum mai am ceva pe acasa si voi pune si pe podea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Eu la mine am izolat cu pisla inclusiv sub bancheta si portbagaj cumparata din tirg.Am croit-o si am pus-o sub mocheta.De asemenea am cumparat si izolatia fonica pt capota motor. Daca o confectionezi sa cumperi neaparat ignifuga.Pisla gasesti undeva la 30ron metrul.Parerea mea este ca merita costurile fiind destul de mici.

succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc tuturor pentru raspunsuri si sugestii....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!