Jump to content

Geamuri electrice


Vizitator
 Share

Postare recomandată

Stie cineva daca pe instalatia originala de mk2 a geamurilor exista un opritor de curent atunci cand ajunge geamul pe capete?

Intreb asta pentru ca am pus geamuri si la una dintre solicitari pe capete mi-a pocnit cablul de la o macara.

Nu intreb intamplator acest lucru, dar am fost la un prieten si i-am analizat putin instalatia....singurul lucru in plus fata de ce aveam eu, avea la siguranta tot un fel de, dar ceva mai mare si sunt sigur ca aceeia nu-i o siguranta simpla.

Cine stie acest lucru?

Ma gandesc ca nu lasa neamtu curent pe capete....sau lasa?...si daca lasa ce se intampla pe capete? nu se tine in tensiune cablu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate stiu eu (am geamuri electrice de ceva ani pe masina )si imi aduc aminte cand mi-a pus geamurile pe masina

vin ceva sigurante si un releu care sa impiedice suprasolicitarea motoraselor cand ajung in capat si tii apasat in continuu butonul(sigurantele mi s-au ars o singura data -in rest fara probleme)

ma mai gandesc ca la tine cablul de la macara era uzat de sa rupt ca im mod normal motorasul tre sa se defecteze ca nu e asa puternic sa traga de sa rupa cablul!!!

instalatia mea e luata tot de pe golf 2 (o perioada nu aveam butoanele si folfoseam unele universale dar sa rez pb )

sa nu uit daca ai pb cu butoanele ,tre sa le desfaci si sa ai grija sa nu pierzi arculetele din el si cu grija curatate lamelele si ce e prin el si o funtioneze perfect ) :icon_thumright:

bafta !!!

Modificat de sebi_bc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multam Sebi...o sa incerc sa desfac unul, pentru ca al 2 lea este irecuperabil.

O alta intrebare ar fi:

Mai am ceva sanse sa fac macaraua? mi-a spus nenea Cristofor ca exista chit de reparatie(ceva de genul) ...stiti pe unde gasesc cablu (original nu de bicicleta) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tre sa aiba in motoras...daca bine stiu

si mai este un releu..dar nu are legatura cu asta

Modificat de szrobik
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am aflat ce-i cu rezistenta aceea...este o rezistenta de supraincalzire, adica exact ce-mi lipsea.

Atunci cand simte ca sa incalzit traseul inchide curentul.

Multam GTO

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin

Pe siguranta in tema scrie asa:

GTE HAITI 12V 20A...cine are de vanzare asa ceva, sa-mi dea un pm....

Sper sa fie folositor codul si la altii care au instalatia incompleta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin

Pe siguranta in tema scrie asa:

GTE HAITI 12V 20A...cine are de vanzare asa ceva, sa-mi dea un pm....

Sper sa fie folositor codul si la altii care au instalatia incompleta.

Posibil sa fie o siguranta termica o poza ar folosi,poti utiliza o siguranta automata de 6....10 amperi,trebuie vazut consumul la urcare/coborare si consumul cand ajunge la capat......un aparat de masura face cat 10 pagini de dat cu presupusul :blush: ,numai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
...stiti pe unde gasesc cablu (original nu de bicicleta) ?

si mie mi-a pocnit un cablu pe macaraua manuala acum vreo 4 ani (era ruginit rau)

eu am pus cablu otelit "la metru", doar ca e mai gros ca cel de bicicleta, e pentru confectionat cabluri pentru motocicleta

partea buna la cel ce am gasit eu e ca se poate cositori cu ciocanul de lipit

de atunci n-am probleme

Modificat de SamuraiJerk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

am si eu o intrebare

kiturile de conversie pentru geamuri electrice care sunt prin comert cam la 250 RON sunt bune de ceva? merita sa imi pun asa ceva pe masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
salut

am si eu o intrebare

kiturile de conversie pentru geamuri electrice care sunt prin comert cam la 250 RON sunt bune de ceva? merita sa imi pun asa ceva pe masina?

am si eu o intrebare : se pot folosi si alte macarale pt geamuri electrice in afara de cele de mk2?

merg si de mk3?

eu nu am decat motorasele , niste fire si butoanele . are cineva restu de piese? sau o poza detaliata sa vad si eu cum vin prinse ?

multam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

[Omulom Numele quote '= Date = '7 octombrie 2009, dupa 14:38 '= '1106787]

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

[Omulom Numele quote '= Date = '7 octombrie 2009, dupa 14:38 '= '1106787]
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exista un dop original vw care completeaza spatiul(gaura)...deci nu faci nicio tiganie :)

Daca ai nevoie si nu gasesti la dezmembrari pot sa-ti dau codul vw.

Eu intre timp am facut rost de siguranta termica si de releu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!