Jump to content

joaca placutele de frana


TedyBear
 Share

Postare recomandată

am avut tot felul de zgomote la rotile din fatza de cand am cumparat masina (aprox acum 40 zile).

am schimbat bucshe, pivotzi, flanshe amortizoare si tot mai zarnaie ceva. se aud niste batai metalice la hopuri brushte... am dat jos rotzile si am observat ca ceea ca zarnaie sunt de fapt placutzele de frana. sunt prinse in niste lamele de tabla otzelita si stau destul de largi.

e normal sa fie asa largi si sa zarnaie la hopuri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am avut tot felul de zgomote la rotile din fatza de cand am cumparat masina (aprox acum 40 zile).

am schimbat bucshe, pivotzi, flanshe amortizoare si tot mai zarnaie ceva. se aud niste batai metalice la hopuri brushte... am dat jos rotzile si am observat ca ceea ca zarnaie sunt de fapt placutzele de frana. sunt prinse in niste lamele de tabla otzelita si stau destul de largi.

e normal sa fie asa largi si sa zarnaie la hopuri?

<{POST_SNAPBACK}>

din cate stiu eu nu e normal ..acele lamele fiind tocmai pt acest lucru .. si am am aceasi prob .. le-am schimbat a fost k o perioada dar degeaba zgomotul a reaparut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

schimba-le. alea au tocmai acest rol, si cand se uzeaza zdrangane placutele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

schimba-le. alea au tocmai acest rol, si cand se uzeaza zdrangane placutele.

<{POST_SNAPBACK}>

se pare ca stiam bine :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Postez si eu aici doarece am un fel de problema cu franele...nu prea sun multumit de ele. As putea sa le fac ceva sa tina mai bine? Se pot pune pe fata discuri mai mari? ce pot face sa imbunatatesc frana? Discurile au fost schimbate de 1 an dar au fost schimbate cu discuri normale de golf 2.

Modificat de Wichmann
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi de raspuns. o sa schimb lamelele alea pana la urma. atata stres de la ele.... discurile sunt bune, foarte putzin uzate.... plcutzele sunt noi... dar cand aud zgomotul ala ....

Wichmann: nu stiu ce vrei sa zici tu prin a tzine mai bine. adica frane de zi cu zi sau frane sa faci transfagarashanul contracronometru. o varianta mai buna la franele normale din cate stiu sunt discurile ventilate. vezi pe forum, dintre cei care au GTI, iti pot da mai multe explicatzii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Wichmann

din cate banuiesc eu pe spate ai tambure nu ai discuri ( asta dupa motorul pe care il ai ).... poti incepe prin a schimba puntea spate .. puneti cu discuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe fata se pot pune ventilate. Au diametru mai mare, probabil trebuie jante de 14 minim si trebuie schimbati si etrieri.

Nu mai sunt sigur(cartea e acasa) dar cred ca de prin 90 s-a trecut de la 229 mm simple la 235 ventilate, inclusiv pe GTD. Pe fata ma refer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate banuiesc eu pe spate ai tambure nu ai discuri ( asta dupa motorul pe care il ai ).... poti incepe prin a schimba puntea spate .. puneti cu discuri

<{POST_SNAPBACK}>

Nu stiu daca punand discuri pe spate rezolvi problema...asta gandidu-ma ca iei o punte sh care ar avea vesnica problema cu pistonase blocate la etrier si parghia de la frana de mana blocata. Verifiva placutele, pompa de frana, tamburii pe spate ferodourile, e mult mai ieftin sa rezolvi ce este acum pe masina decat sa schimbi o punte buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e pe spate am tambure.

Franele merg bine, dar eu vreau sa o fac sa mearga si mai bine. Faza nasoala e ca eu am jante pe 13'' . Cred ca costa prea mult moftu' asta al meu. Sa vad daca imi pica ceva jante pe 14' atunci o sa pun si niste discuri ventilate!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci exact cum am zis: franele iti merg bine :lol:

doar ca vrei sa scotzi ceva performantza. asta e cum ai zis tu: COSTA :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate banuiesc eu pe spate ai tambure nu ai discuri ( asta dupa motorul pe care il ai ).... poti incepe prin a schimba puntea spate .. puneti cu discuri

<{POST_SNAPBACK}>

Nu stiu daca punand discuri pe spate rezolvi problema...asta gandidu-ma ca iei o punte sh care ar avea vesnica problema cu pistonase blocate la etrier si parghia de la frana de mana blocata. Verifiva placutele, pompa de frana, tamburii pe spate ferodourile, e mult mai ieftin sa rezolvi ce este acum pe masina decat sa schimbi o punte buna.

<{POST_SNAPBACK}>

eu am td si normal aveam tambure pe spate .. dupa lungi cautari am reusit sa scot o punte spate la ... fi atent 2 mil completa + 400 mii cablu de la frana de mana ... perfecta nu a avut nici o problema nici cu pistonasele nici cu parghia ( poate sunt eu norocos :) ) .. atat i-am cumparat placute noi ( asta era si normal ). intradevar o punte spate vor in jur de 5 mil pe ea.. dar nu e nimik greu sa cauti pana gasesti la un pret bun...

toata modificarea am facuto tot pt ... nebunia mea de a avea frane ( era si cazu ) :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca punand discuri pe spate rezolvi problema...asta gandidu-ma ca iei o punte sh care ar avea vesnica problema cu pistonase blocate la etrier si parghia de la frana de mana blocata. Verifiva placutele, pompa de frana, tamburii pe spate ferodourile, e mult mai ieftin sa rezolvi ce este acum pe masina decat sa schimbi o punte buna.

<{POST_SNAPBACK}>

eu am td si normal aveam tambure pe spate .. dupa lungi cautari am reusit sa scot o punte spate la ... fi atent 2 mil completa + 400 mii cablu de la frana de mana ... perfecta nu a avut nici o problema nici cu pistonasele nici cu parghia ( poate sunt eu norocos :) ) .. atat i-am cumparat placute noi ( asta era si normal ). intradevar o punte spate vor in jur de 5 mil pe ea.. dar nu e nimik greu sa cauti pana gasesti la un pret bun...

toata modificarea am facuto tot pt ... nebunia mea de a avea frane ( era si cazu ) :)

<{POST_SNAPBACK}>

Mai esti si norocos pe deasupra ;), o sa incerc si eu sa caut o punte ceva, in timp sper sa gasesc si eu pe aici....bine ca stiu ce am de cautat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Salut; scuze ca readuc la viata acest topic, dar de 2 saptamani am schimbat placutele de frana si azi am observat o problema: cand franez se aude un zgomot metalic ca si cand etrierul s-ar misca, fata-spate; ca sa fiu mai explicit cand calc frana se aude zgomotul, iar cand dau drumul la pedala se aude inapoi; in afara de zgomot si ABS-ul intra in functiune mult mai usor. Ce ar putea fi?

Scuze, acum am vazut ca am postat in aria golf II; dar aici eram cel mai aproape de subiect dupa un search.

Modificat de Ionutd
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Postez si eu aici doarece am un fel de problema cu franele...nu prea sun multumit de ele. As putea sa le fac ceva sa tina mai bine? Se pot pune pe fata discuri mai mari? ce pot face sa imbunatatesc frana? Discurile au fost schimbate de 1 an dar au fost schimbate cu discuri normale de golf 2.

Daca stiu eu bine... cele de Corrado potrivesc.Si sunt mult mai eficace.

Iar cat despre zdranganit ... 10 lei costa kit-ul acela pentru placute(lamele alea otelate..).Cred ca nu e o suma atat de mare... Si da , la mine a mers 2 ani fara sa zdrangane... dar acuma a reaparut zgomotul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca stiu eu bine... cele de Corrado potrivesc.Si sunt mult mai eficace.

Iar cat despre zdranganit ... 10 lei costa kit-ul acela pentru placute(lamele alea otelate..).Cred ca nu e o suma atat de mare... Si da , la mine a mers 2 ani fara sa zdrangane... dar acuma a reaparut zgomotul.

ma zib3r este din 2005 postul ala :icon_thumright: :rolleyes: :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine ca raspundeti la un post din 2005, si la al meu nu! :) stiu ca va pregatiti de Sighisoara :offtopic: dar dati-mi si mie o idee va rog.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut; scuze ca readuc la viata acest topic, dar de 2 saptamani am schimbat placutele de frana si azi am observat o problema: cand franez se aude un zgomot metalic ca si cand etrierul s-ar misca, fata-spate; ca sa fiu mai explicit cand calc frana se aude zgomotul, iar cand dau drumul la pedala se aude inapoi; in afara de zgomot si ABS-ul intra in functiune mult mai usor. Ce ar putea fi?

Scuze, acum am vazut ca am postat in aria golf II; dar aici eram cel mai aproape de subiect dupa un search.

In primul rand.Daca ai avut placutele "varza" ... posibil ca pistonasul sa fii ruginit.Fapt pentru care nu iti mai functioneaza "perfect" . Iar eu tin sa cred ca asta e problema.Da jos etrierele , curateste-le cu un smirghel fin ca sa "lucreze" lin si fin.Si dupa ce ai curatat etrierele ... daca face la fel... inseamna ca de la altceva e problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca stiu eu bine... cele de Corrado potrivesc.Si sunt mult mai eficace.
oricum sfatul e bun :) !!!

da. bun de aruncat. singurele discuri mai mari la corrado sunt cele de g60 si vr6, avand 280mm si nu se pot pune cu etrierii normali de discuri ventilate, pt ca nu incape etrierul, asta trecand peste numarul de gauri, adica 5 la vr6.

deci singurele discuri care se potrivesc de la corrado sunt cele de 8v ( mai putin g60) si 16v si alea se potrivesc numai acolo unde exista fuzete si etrieri pt discuri ventilate si nefiind diferite de ventilatele de golf2, sunt la fel de eficace.

daca nu ne permitem mai mult decat tuning la leduri si 90% din posturile forumului sunt pline de smiley-uri, haideti macar celelalte 10% procente sa le mentinem cu informatii corecte. adica, daca nu stii, mai bine taci. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da. bun de aruncat. singurele discuri mai mari la corrado sunt cele de g60 si vr6, avand 280mm si nu se pot pune cu etrierii normali de discuri ventilate, pt ca nu incape etrierul, asta trecand peste numarul de gauri, adica 5 la vr6.

deci singurele discuri care se potrivesc de la corrado sunt cele de 8v ( mai putin g60) si 16v si alea se potrivesc numai acolo unde exista fuzete si etrieri pt discuri ventilate si nefiind diferite de ventilatele de golf2, sunt la fel de eficace.

daca nu ne permitem mai mult decat tuning la leduri si 90% din posturile forumului sunt pline de smiley-uri, haideti macar celelalte 10% procente sa le mentinem cu informatii corecte. adica, daca nu stii, mai bine taci. :D

:offtopic:

Auzi , daca esti tu asa bun si destept,de ce nu ai postat inaintea mea?de ce esti asa de bun in ultima vreme sa arunci cu noroi?

:icon_cool: :blah: :rolleyes: atatea smiley-uri ... sunt indeajuns?

Modificat de zib3r NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci pentru sfat; o sa ma duc la mecanicul care mi-a schimbat placutele si o sa-l rog sa se mai uite o data ca azi mi s-a aprins si martorul esp pe bord, deci cred ca e ceva legat de abs. Toate cele bune! :) (ca sa fie animat forumul :D )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate ca aveam si altceva de facut decat sa stau sa pazesc forumul. si invatati sa faceti diferenta intre aruncat cu noroi, jignit, si corectat. e greu sa nu fi ironic cand vezi cu cata nonsalanta se dau sfaturi gresite, pe premiza "daca stiu eu bine".

@ionutd: roaga-l pe mecanic sa iti verifice mai intai cititorii de abs de pe fuzete, de obicei de-acolo se intampla treaba cu martorul esp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acele tablite care sustin placutele trebuie fixate cu o sarmulita de etrier in partea exterioara, altfel au tendinta sa iasa in afara si se stramba, dupa care vor cadea definitiv. La mine a functionat si nu le mai aud. Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu ne permitem mai mult decat tuning la leduri si 90% din posturile forumului sunt pline de smiley-uri, haideti macar celelalte 10% procente sa le mentinem cu informatii corecte. adica, daca nu stii, mai bine taci. :RO flag:

:lol:

De acord..dar vezi pana nici tu nu te-ai putut abtine sa faci comentarii cu teate ca erai in necunostinta de cauza in anumite posturi (cel putin 1). Ar fi frumos sa nu faci pe Vlad Tepes cu orcine greseste pentru ca dupa cum relitatea arata si tu ai fost in aceiasi oala macar odata si nu trebuie sa uiti asta. Iar cand vrei sa contracarezi pe cineva fa-o intr-un mod mai putin agresiv si ironic ca poata atunci sfatul pe care vrei sa il dai va fi asimilat mult mai repede si mai eficace. De felu meu sunt destul de pacifist (poate sa confirme mai multi treaba asta) dar sincer cand am asa reply nu as putea sa nu raspund pe masura sau inzecit, indiferent unde e adevarul.

toata lumea este suparat pe prostia acestui popor dar aia nu inseamna ca toti pe care ii intalnesti sunt si "romani"

PS: Din cate am auzit esti un om ok si e pacat ca sa porti pe aici masca razboinicului suparat pe toata lumea ^_^

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!