Jump to content

Ulei pe la garnitura capac motor


bmarianm6
 Share

Postare recomandată

De putin timp a inceput sa musteasca ulei pe la capacul de sus (bushon ulei) am fost la mecanici a strans putin si tot curge, chiar mai rau. Am cumparat garnitura de capac(pluta) a pus-o si tot da ulei... ce sa fac ???

Mecanicul spune ca o segmentare ar rezolva problema dar a fost facuta segmentarea de fostul proprietar acum 8 luni. Motorul se aude f bine si nu scoate fum... Sa fie asta motivul ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Segmentare nu trebuie decat daca nu ai compresie. Sau daca scapa compresie. Daca scoti busonul de ulei si se vede fum sau simti cum ies gaze.

Cel mai probabil ti-a pus gresit garnitura capac chiulasa sau a strans prea tare. Se strange intr-o anumita ordine si la un anumit cuplu, nu dupa ochi. Oricum daca nu e foarte grav poti sa o lasi asa si gata.

A, si sunt destul de slabe calitativ aceste garnituri ce se gasesc pe la noi. Asa ca e destul de usor sa ti-o strice mecanicul la montare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Garnitura se strica extrem de usor daca nu este montata corect sau se strange f. tare. Poate ar fi o idee s-o inlocuiesti cu una noua si mecanicul tau s-o monteze cu grija. M-am lovit si eu de o problema asemanatoare la masina anterioara si rezolvarea a fost schimbarea de 3 ori a garniturii (si a cretinului de mecanic)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, am pus garnitura nou si vad ca nu mai curge. Multumesc :D Crede-am ca este ceva mai grav !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exista o pasta siliconica care rezolva foarte bine problema. se pune in loc de garnitura. nu exact cum ii zice (cica silicon roshu pentru garnituri zice codres_ali). oricum e roshu.

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La prima garnitura a pus si silicon rosu si a fugit in inerior cand a strans-o.

Acum nu a mai pus silicon si a strans-o cu grije ...vad ca nu mai da pe langa ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da. oricum bine ca ai reusit. in curand o sa trec si eu prin aceasta poveste ca si mie imi da ulei pe langa capacul ala mare.

mai astept oleaca pt ca am niste ganduri mari. capacul e ruginit tot si imediat ce fac rost de niste bani vreau sa-l nichelez. nu stiu daca e o idee super buna dar nici alta idee nu am cum sa-l fac sa arate bine.

astept PM cu idei daca avetzi in privintza asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am vopsit la culoarea masinii capacul si aparatoarea de curea si da bine.

Eheee , mai sant multe de facut... dar usor in timp. :confused:

Modificat de bmarianm6
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar fi bine sa-i masori si compresia ca sa stii in ce ape te scalzi cu uzura motorului.

In timp bineinteles, dar sa nu o lasi balta.

Siliconul rosu este special pentru etansare circuite de ulei. Mai exista negru / albastru ( nu sunt sigur ) care-i facut pentru circuite pe care circula benzina.

Eu folosesc rosu cind schimb uleiul, pentru bushonul baie si pentru filtrul de ulei - numai daca este specificat expres pe instructiuni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi ma duc si ii masor compresia...desi a aparut alta problema: Cand se incalzeste nu mai sta la relantii, se opreste motorul.

Modificat de bmarianm6
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai postat si nu stiu de ce nu apare...

Am rezolvat problema uleiului(cred) nu mai curge , dar acum am alta problema: Nu mai tine relantiul cand se incalzeste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De obicei aceste simtome apar cand se strica bobina.Pune alta si vezi cum se comporta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De obicei aceste simtome apar cand se strica bobina.Pune alta si vezi cum se comporta.

<{POST_SNAPBACK}>

Ok, o sa o schimb luni...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!