Jump to content

stergator luneta


Sebster
 Share

Postare recomandată

Salut,

Am o problema cu stergatorul spate. Cu ceva timp in urma;, mergea sporadic, se oprea pe la mijloc, mai dadeam un sprit, mai

mergea un pic. La acea vreme l-am demontat, si motorul mergea cu un mic carait. Acum nu mai merge deloc, nu mai misca. L-am desfacut, sa vad

daca e ars motorul. L-am pus la baterie intre pinii 1 si 2 (vezi foto) si invarte. Celalta combinatie intre primul si ultimul s-a lasat cu scantei. Aveti idee care ar fi problema?

La sigurante m-am uitat si nu e arsa vreuna.

Mersi anticipat

post-14358-1252167843_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am desfacut pana acum nici un motoras,dar daca mai are ceva angrenaje,rotite,pinioane pe acolo e posibil sa fie tocite si de aceea cand e pe masina si dai sa stergi geamul el e in sarcina si caraie.

luandu-l jos el a mers in gol deci nu prea cred ca avea cum sa caraie ,repet nu stiu ce mecanisme sunt pe acolo(desfac unu maine sa vad) :icon_thumleft:

Modificat de Cristi_XXZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, si eu am avut aceeasi problema ca la tine, vezi ca langa balamaua stanga de la haion e un burduf de cauciuc ,

il desfaci si tragi de toate firele de acolo, o sa ai o surpriza, :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Motorul l-am desfacut, si arata foarte bine si angrenajul. In ce priveste burduful de la balama, cred ca are sens. O sa verific maine. La fel mi-a cedat geamul stanga fata, se rupsese cablul la articulatia usii.

Mersi de idei, revin cu informatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

undertacher2001

Aceeasi problema am avuto si eu si cred ca sub burduf este problema ,la mine acolo a fost.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu noutati,

Am verificat si 2 fire maro si unul verde erau rupte si oxidate chiar, trecuse ceva vreme ... Am pus cateva prelungiri, izolat totul si stergatorul e foarte receptiv si fortos acum. Mersi tuturor de sfaturi

Spor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Am si eu o problema cu stergatorul de pe luneta: azi am vaz ca am 2 fire rupte si abia atunci mi-am dat seama de ce nu imi facea o miscare completa stergatorul,le-am legat frumos,acu merge...problema e ca nu se mai opreste decat daca iau jos contacu....stie cineva care ar fi cauza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai legat bine firele de la burduf?

daca le-ai inversat putin..face contact continuu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

hai sa nu vorbim ca sa acumulam posturi daca nu stim despre ce este vorba. nu cred ca exista cineva atat de "destept" incat sa lege invers doua fire de culori diferite. Problema este clasica la golf2 si se rezolva dand jos motorul si bagand in el niste ulei (are o gaura de vizitare astupata cu un surub). eu am facut operatiunea asta si de un an nu mai am aceasta problema.

Modificat de B0BBY
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu vorbesc sa acumulez posturi 1 la mana, iar 2 la mana zic ce cred, ce banuiesc, ce stiu

e un forum public, unde impartim opiniile

daca tu stii mai multe bravo, eu momentan invat...dar pazea, vin tare din urma! :frigbaitata:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai legat bine firele de la burduf?

daca le-ai inversat putin..face contact continuu

Scuze de "absenta" dar nu am avut timp sa intru: si da firele sunt legate corect!!!

hai sa nu vorbim ca sa acumulam posturi daca nu stim despre ce este vorba. nu cred ca exista cineva atat de "destept" incat sa lege invers doua fire de culori diferite. Problema este clasica la golf2 si se rezolva dand jos motorul si bagand in el niste ulei (are o gaura de vizitare astupata cu un surub). eu am facut operatiunea asta si de un an nu mai am aceasta problema.

Mersi de "idee" Bobby...am sa incerc cu uleiul la motoras...sa vedem...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!