Jump to content

Vreau sa pun geamuri electrice...


bmarianm6
 Share

Postare recomandată

Salut, sant Marian si vreau sa schimb usile sau sa pun geamuri electrice... Hellp me :P

Usile mele sant cu despartitor (2 geamuri) nu imi plac ptr ca nu pot pune oglinzi mai bune sau geamuri electrice. Ce ma sfatuiti ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, sant Marian si vreau sa schimb usile sau sa pun geamuri electrice... Hellp me  :P

Usile mele sant cu despartitor  (2 geamuri) nu imi plac ptr ca nu pot pune oglinzi mai bune sau geamuri electrice.  Ce ma sfatuiti  ???

<{POST_SNAPBACK}>

salut merge sa montezi gemuri electrice si pe tipul tau de usi ...

nu e neaparat nevoie sa cumperi alte usi ... poti simtlu sa schimbi doar chederele si gemurile merg perfect iar gaura de la oglinda actuala ... ori iti cumperi niste capacele speciale pt o asa modificare... ori la un tinighigiu ti le acopera ... asta este varianta mai ieftina ...ca sa nu cumperi alte usi .. mai ales daca ale tale sunt perfecte ... eu am vazut facut asa .. cu acel capacel... care este chiar produs de vw nu e facut de xx firma ...

numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci.

Am inteles, scot despatitorul , pun chedere si geamuri. Ce este mai gru...De unde le iau ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fratilor eu sunt electrician si prima conditie cand am cumparat masina a fost sa nu aiba geamuri electrice :P pt ca am avut cateva cazuri in care fie s-a blocat mecanism sau rupte cabluri electrice si la o ploaie adevarata in care nu poti sa inchizi geamul iti garantez ca ll bleastemi si pe cine le-a inventat :P am avut un craiovean la care s-a blocat asa si era in trecere pe la noi si era ud tot :P ala atata a injurat si pe dumnezeu de mi-a fost frica sa nu ne fulgere de undeva :P ,asa ca faci ce vrei, de abia asteptam noi electricienii sa montam ca doar pe bani facem asta :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ vioelectric

ai perfecta dreptate la faza cu injuratu .... dar pretentiile / fitele / comoditatea .. are avantaje si dezavantaje .. asta nu inseaman neaparat ca nu ne mai facem nebuniile :huh:

Am inteles, scot despatitorul , pun chedere si geamuri. Ce este mai gru...De unde le iau  ???

<{POST_SNAPBACK}>

de unde le iei ?? simplu .. un parc de dezmebrari .... sau un targ ceva .. si poate reusesti sa si faci o mica treaba le dai pe ale tale + o suma de bani si le iei pe alea sau le pastrezi si doar le cumperii ..... dar banuiesc ca esti constient ca motorasele ( as banuiesc ) o sa le cumperii sh in cazul asta ... ai mare grija sa nu ajungi la vorbele lu' @vioelectric :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Usile cu triunghi sunt diferite de cele cu geam intreg. Nu poti doar sa pui alt cheder si gata. Si pozitia oglinzilor este diferita.... Mai bine iti iei alte usi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta banuiam si eu ca sant diferite... nu imi fac probleme de vreme , oricum macaraua de pe usa stanga este blocata si trebuia sa o schimb.

Vreau geamuri electrice din comoditate si ca imi plac automatizarile.

DAR USILE CELELALTE SE POTRIVESC LA BALAMALE ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta banuiam si eu ca sant diferite... nu imi fac probleme de vreme , oricum macaraua de pe usa stanga este blocata si trebuia sa o schimb.

Vreau geamuri electrice din comoditate si ca imi plac automatizarile.

DAR USILE CELELALTE SE POTRIVESC LA BALAMALE ???

<{POST_SNAPBACK}>

usile se potrivesc perfect.demontez cele vechi si pui cele noi.

cauta usi care au butoane pt geam in usa,asa ai de tras numai doua fire pentru alimentare(+si -).alimentarea trece prin siguranta.

bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Usile cu triunghi sunt diferite de cele cu geam intreg. Nu poti doar sa pui alt cheder si gata. Si pozitia oglinzilor este diferita.... Mai bine iti iei alte usi

<{POST_SNAPBACK}>

imi pare rau ca trebuie sa te contrazic cu tine si cu rest ... dar MERGE pe actualele usi si asta nu o spun aiurea .... am incercat si merge .... gaurile de la oglinzi cum am spus nu sunt o problema chiar neamtzul a produs niste capacele ce au aceasi forma precum baza oglindei actuale.... in rest dai chederele jos si exista o tablita de aprox. 2 cm lungime in dreptul triunghiului ce trebuie strambata ea tine cumva sa ii zic asa talpa triunghiului de la geam in rest merge perfect .... am mai pastrat potiera de la sofer cand am schimbat eu usile .... daca vreti facem teste pe aia si o sa vedeti ca am dreptate.

oricum varianta cea mai simpla este aceea de a lua usile complete mai ales daca auu si sistemul electric deja montat ... dar asta este varianta nu tocmai ieftina .. si mai intervine si vopsitul ...

p.s. daca masina o ai in 4 usi (nu stiu daca poza de la avatar este a masini tale ).. undeva intre targul auto vitan si Vacacresti pe chiul Dambobitei exista pe partea dreapta un parc au un golf cu geamuri electrice ... dar este in 4 usi.

Modificat de ali_press
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am deja geamuri electrice pe-a mea si pot spune ca nu prea este placut sa-ti pice sistemul electric.. eu am patit-o(cu doua geamuri cazute simultan), tocmai saptamana asta le-am rezolvat desi nu stiu cat vor rezista

ali_press daca spui ca merge sa renunti la triunghi fara a schimba toata usa este mirific :D pt ca aveam de gand sa schimb usile cu tot...acu mai te intreb daca pot ramane cu geamurile electrice, ca cine mi-a zis ca nu se potrivesc pt geamurile mari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imi pare rau ca trebuie sa te contrazic cu tine si cu rest ... dar MERGE pe actualele usi si asta nu o spun aiurea .... am incercat si merge .... gaurile de la oglinzi cum am spus nu sunt o problema chiar neamtzul a produs niste capacele ce au aceasi forma precum baza oglindei actuale.... in rest dai chederele jos si exista o tablita de aprox. 2 cm lungime in dreptul triunghiului ce trebuie strambata ea tine cumva sa ii zic asa talpa triunghiului de la geam in rest merge perfect .... am mai pastrat potiera de la sofer cand am schimbat eu usile .... daca vreti facem teste pe aia si o sa vedeti ca am dreptate.

Da? sa zicem ca pui capacele. dar unde pui oglinzile noi? Sau nu mai pui oglinzi originale?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da? sa zicem ca pui capacele. dar unde pui oglinzile noi? Sau nu mai pui oglinzi originale?

<{POST_SNAPBACK}>

vin montate cele originale care sunt in coltul ramei ....

am atasat si 1 poza care poate va ajuta la expliatie..

la punctul 1 este montat oglinda ... trebuie doar sa stranga un surub in rama usii.. e f usor sa faci asta .. o bormasina cu un spiral putin mai mic decat surubul .. dupa care se strange direct cu el.

la punctul 2 in interiorul usei acolo este acea tablita de 2 cm ce trebuie strambata in jos

la punctul 3 si anume unde sunt oglinzile actuale ori se opteaza pt capacelul din plastic ( nu prea are aspect placut dar se poate vopsi si in culoarea masiniii .. asta este varianta in care nu vrei sa pui aparatul pe masina ca sa iti sudeze acolo o pucatica de tabla )

cam asta este tot ... scuze pt explicatia "de balta " dar nu stiu cum sa ma exprim in scris .. cum am zis daca vreti facem testul pe usa pe care o am :D

@ drujba chiar nu imi face placere sa ma contrazic cu cineva ... asta este ultima mea explicatie ... nu vreau sa intru in contraziceri cu pers de pe forum .... acum sa decida omu cum vrea sa faca .. eu i-am spus doar ca este posibil sa pastreze si actualele usi ... eu am avut gandul la partea cu vopsitul in cazul in care ar cumpara alte usi :D

Modificat de ali_press
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Golful meu este in 2 usi si sant impecabile, daca merge varianta ta (sa pastrez usile) ar fi minunat.

Am inteles ideia si o sa demontez una sa vad cum este.

Am gasit usi cu tot cu geam electric fara butoane care nu aratau pre bine si cerea o gramada de bani ( 5 mil pe amandoua) , daca aratu bine le luam. O sa mai caut geamuri cu tot cu motoras(electrica).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bmarianm6: trebuie sa mai muti si sina din fatza pe care se plimba geamul, si operatzia trebuie facuta cu precizie. eu aveam o diferentza intre sina si geam de aprox 2 mm si urca geanul stramb, ajungand sa creeze o fanta in partea din spate sus de aprox 1.5 cm. mergi totusi si la un tinichigiu si intreaba daca e posibil sa intervina complicatzii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand il desfac o sa vad ce modificari treb si sper sa ma orientez...sa mearga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ ali_press: daca vrei fac si pariu cu tine, pe cat vrei tu.

Nu poti sa pui oglinzile originale de la golf / jetta fabricat intre '88 si '92 pe usi de golf / jetta fabricat intre '83 - '88. Pentru ca nu ai pe ce sa le montezi.

Nici mie nu imi place sa ma contrazic, dar chiar nu ai dreptate. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ ali_press: daca vrei fac si pariu cu tine, pe cat vrei tu.

Nu poti sa pui oglinzile originale de la golf / jetta fabricat intre '88 si '92 pe usi de golf / jetta fabricat intre '83 - '88. Pentru ca nu ai pe ce sa le montezi.

Nici mie nu imi place sa ma contrazic, dar chiar nu ai dreptate.  :)

<{POST_SNAPBACK}>

ok iti dau dreptate ... o sa fac rost de chedere + geam + oglinda si o sa incerc chiar eu asta .. insa pana atunci iti dau dreptate... pun punct aici discutiei mele.

salut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prieteni... Eu stiu ca cel mai simplu este sa schimb usile cu instalatia gata facuta dar prtul de achizitie si vopsitul imi infraneaza elanul.

Am fost la dezmembrari in Vitan(spate) si am dat peste un sarlatan care are preturi umflate rau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca am exact ceea ce cauti...2 usi cu geamuri electrice,oglinzi electrice si inchidere centralizata pe ele :) COMPLETE...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

zi si un pret .... daca nu cer prea mult ... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pretul este 200 dolari sau echiv. in lei...sunt impecabile :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca am exact ceea ce cauti...2 usi cu geamuri electrice,oglinzi electrice si inchidere centralizata pe ele :) COMPLETE...

<{POST_SNAPBACK}>

Ma intereseaza ...suna-ma 0724.366.049 Marian.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca am exact ceea ce cauti...2 usi cu geamuri electrice,oglinzi electrice si inchidere centralizata pe ele ;) COMPLETE...

<{POST_SNAPBACK}>

Merci, s-a rezolvat :mellow:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!