Jump to content

frana pe tambur golf3


mac23
 Share

Postare recomandată

Am mare nevoie de ajutor caci am facut o prostie mai mare decat mine! :D Am schimbat singur sabotii de pe spate dar in decursul operatiei am pierdut parghia pe care am marcat-o in poza alaturata.Faza e ca in setul nou de saboti nu am gasit nici o parghie,nici un arc ci doar sabotii.

In alta ordine de idei vreau sa va intreb daca aceasta este cauza pentru care nu mai am frana de mana deloc( desi cu tamburii scosi se observa ca mecanismul functioneaza la actionarea franei).Cablu franei de mana este intins la maxim din masina si totusi nu are eficienta!

Am observat ca in manualul de reparatie este vorba de 'pana'.Osa merg la um magazin de dacia sa vad daca au asa ceva caci la un magazin piese import nu au stiut despre ce vorbesc si insistau ca tre sa schimb sabotii!

post-30655-1251809859_thumb.jpg

Modificat de mac23
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu ma insel este un kit care include cleme,arcuri si piesa respectiva.Am vazut la un prieten ca si-a luat saptamana trecuta pe un opel astra din 93.Pretul undeva pe la 40 de ron.Fa o vizita la un magazin de piese si intreaba :D

Modificat de ByZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

set de arcuri si cleme a-m cumparat eu, dar piesa respectiva nu era in set . din cauza aia nu ai frana de mana

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa mai caut maine pe la dezmembrari sa vad daca imi da cineva doar acea pana iar apoi am sa incerc sa reglez frana de mana conform manualului.Totusi am observat ca frana de mana are 2 cabluri independente deci ar trebui sa tina macar partea care este completa,dar o sa caut prin topicurile unde s-a mai discutat despre frana de mana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata s-a rezolvat cu pana pe care am pierdut-o - am gasit la dezmembrari (3 ron).La doi 'samsari' la care am apelat mi-au cerut 30 ron!!! pe acea pana motivand ca e foarte importanta si ca nu am de unde sa o cumpar din alta parte!Ce uameni :))

Acum merg sa o pun la loc si sa incerc sa reglez frana dupa manualul de reparatii.

Mersi mult pentru raspunsuri. Din punctul meu de vedere se poate inchide topicul,urmand ca daca am probleme cu reglajul franei sa apelez la functia search!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Salut, trebuie sa schimb si eu sabotii pe spate si vreau sa stiu daca este complicat.Pe fata am schimbat singur placutele cu putin ajutor.M-as descurca singur?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi in DIY e un topic foarte amanuntit pt. schimbarea sabotilor si placutelor. Foarte greu nu e daca te informezi un pic. Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da foarte amanuntit. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca tot s-a deschis un topic legat de tambure...

M-am gandit sa imi pun punte spate pe discuri. Ce ziceti, merita sau sa ma las pagubas? Cine a mai facut aceasta modificare ?

Modificat de phun
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mac23 a rezolvat problema demult.

Conversie tambure-discuri s-a discutat in topicurile de mai jos.

frina pe discuri in loc de tambure

Schimbare discuri de frana si eventual transplant

Discuri pe spate la golf 3

Modificat de taz21
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!