Jump to content

Frane


serghio84
 Share

Postare recomandată

In urma studierii a detaliilor tehnice cred ca discurile portrivite pentru mine sunt de 12 mm grosime si diametru de 286 mm pentru jante de 16 iar cele de 22 mm grosime si 310 mm diametru pentru jante de 17.

Discurile de 22mm sunt de regula ventilate si dublu ca pret decat dele pline de 12 mm.

Fiindca nu sunt un impatimit al franelor voi fi multumit cu cele pline de 12 mm. jantele de iarna sunt pe 16.

Modificat de dutys
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Impatimit, neimpatimit, cred ca ar trebui sa pui cel putin ce ai avut din fabrica. Ca masina Sa poata raspunde in parametrii.

E doar parerea mea!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gresit, pe fata sunt de 22 sau de 25 nu poti pune de 12mm pline, alea sunt doar pentru spate. Pune aceleasi discuri cu care a venit masina, daca pui mai mari trebuie schimbat portetrierul .

Avand acelasi motor ca al meu cred ca ai de 25 cu 288 mm pe fata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Colegu, sa fiu mai clar: standard Passatul are ventilate pe fata si pline pe spate !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut,

Am nevoie de placute de frana fata si am gasit 2 modele care se pare ca se potrivesc la masina mea (ambele ATE). Iata caracteristicile:

Parte montare fata 1LJ;1LH;1ZG Latime 1 = 155,1 mm Inaltime 1 = 66 mm Latime 2 = 156,3 mm Inaltime 2 = 71,3 mm Grosime 20,6 mm Cu senzor avertizare uzura Lungime contact avertizare 145 mm Nr. senzori uzura 1 pe osie Sistem Ate Aprobare E1 90R-01894/715

1LK Parte montare fata Latime 1 = 155,1 mm Inaltime 1 = 72,9 mm Latime 2 = 156,3 mm Inaltime 2 = 72,9 mm Grosime 20,3 mm Cu senzor avertizare uzura Lungime contact avertizare 175 mm Sistem Ate Aprobare E1 90R-01937/741

Diferenta de pret e semnificativa (180-190 ron primele si peste 300 ron ultimele)

A mai avut cineva dilema asta? Care este diferenta si merita banii?

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai trebuie vazut care se potriveste la tine, vezi pe stickerul din portbagaj sau cel din cartea de service ce coduri PR ai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Stie cineva cum se numesc aparatorile acelea pentru discurile de frana??? s-au cam ruginit si vreau sa le schimb. Stima!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

curata-le cu peria de sarma sau bormasina cu perie, spray cu grund si vopsea - si nu mai ai probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ar trebui o vopsea rezistenta la temperatura? Sunt destul de aproape de discuri si daca acelea sunt fierbinti...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa imi cumpar altele pentru ca s-au rupt bucati din ele si nu mai sunt intregi de la rugina. Pe mine ma intereseaza cum se numesc acele aparatori de la discurile de frana.Stima!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am o problema cu lichidul de frana. Se pierde pe la etrier spate. Merita sa incerc cu kitul de reparatie etrier ? Unii spun ca nu tine acel kit si in final tot la schimbarea etrierului se ajunge. A avut cineva problema asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o problema cu lichidul de frana. Se pierde pe la etrier spate. Merita sa incerc cu kitul de reparatie etrier ? Unii spun ca nu tine acel kit si in final tot la schimbarea etrierului se ajunge. A avut cineva problema asta?

Gresit! Cumpara un kit de reparatie si cel mai important; gaseste un mecanic care STIE sa faca operatiunea CORECT..

Eu am schimbat singur un kit si functioneaza fara probleme de 11000km. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

You give me a hope :001:

O sa incerc atunci cu kitul de reparatie mai ales ca diferenta dintre kit si un etrier nou este destul de mare ~ 400 RON

Modificat de gh3pard
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai bine este sa inlocuiti etrierul, vor aparea probleme la montajul garniturilor dar alegere

a va apartine! Numai bine,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Azi am pus cauciucurile de vara si am observat ca Discurile spate arata cam rau.

Ar trebui sa imi fac griji?  :(

post-105206-0-32130000-1364818190_thumb.

post-105206-0-52109000-1364818191_thumb.

post-105206-0-06028300-1364818192_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astepti pana se duc placutele de pe spate, care sunt mulate pe disc si astfel franeaza cum trebuie si le schimbi impreuna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cat de sigur e sa astept. Placutele mai au cam 50%. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci nu mai astepta si schimba discuri + placute

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi poate spune cineva care e diametrul si grosimea discurilor de frana spate si fata pt 1.9 tdi?

As vrea sa le schimb ca urmeaza un drum lung Cj-Buc si n-as risca.

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Schimbat discuri (TRW), placute (ATE) si lichid de frana .

Cost 700ron cu manopera cu tot.

Nu simt nici o diferenta :D si inainte frana bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi poate confirma cineva ca asa arata etrierii si portetrerii de Passat pt discuri de 312mm?

$(KGrHqIOKi4E20Yf5Q1LBNy6q!eLUw~~_12.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da astia sunt etrierii si portetrieri pentru discuri de 312 mm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  1. Si discurile mele arata ca cele din postul 216, dar doar la partea de sus (adica nu au dungile acelea pe portiunea unde calca placutele) - si asta la toate discurile. Banuiesc ca nu este nici o problema sa circul cu ele asa.
  2. Vi s-a intamplat sa cumparati placute pentru fata si sa vi se dea placute a caror mufa sa fie diferita fata de cea pe care o au placutele actuale ? Placutele actuale sunt cele din fabricatie si acum mi s-a aprins martorul de schimb.
  3. Pentru a schimba placutele fata, trebuie sa folosesc un imbus, dar nu stiu ce marime este. Ma puteti ajuta?
  • Placutele pe care le-am cumparat pentru fata sunt TRW GDB1307 si au contacte pentru ambele roti. Asa ar trebui sa fie?

Unde pot vedea ce sistem de franare are masina mea? Mi-ar conveni sa pot introduce codul VIN si sa aflu ce vreau despre ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!