Jump to content

Frane


serghio84
 Share

Postare recomandată

Probabil s-au incalzit franele din cauza esp-ului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acelasi lucru l-am patit si eu, cu mentiunea ca abia plecasem si nu intrase ESP in functiune. La primele franari distanta a fost mai mare si n-a intrat ABS sau ESP in functiune; pur si simplu distanta de franare a crescut considerabil, dupa care si-a revenit in circa 1 km cu franari usoare. Care este cauza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... in momentul in care rulam pe asfalt (doar ud), si am frinat, am avut senzatia ca frinele nu tin...., am incercat de mai multe ori dar aceeasi senzatie.., dupa ce am rulat mai multi km, si mai multe frinari parca si-au mai revenit, a mai intimpinat careva aceasta problema ......, e normal?

Am patit si eu acest lucru ieri, dar doar la primele doua franari. Prima data a fost mai evidenta senzatia ca "nu tine" - tare neplacut... Presupun ca este de la zapada imbibata cu apa depusa pe discuri si placutele de frana. Am mai auzit o varianta - ca pe timp de iarna, cu zapada, nu ar fi indicat sa folosim frana de stationare (de deget la noi) intrucat ingheata franele si se pot bloca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fratilor, cand franele sunt unde, nu functioneaza cum trebuie pentru ca aluneca discul intre placute.

Asta este este explicatia si pentru ce spunea clau_75 aici.

De aceea atunci cand iesim dintr-o apa adanca sau din zapada mare dupa ce a functionat ESP-ul la greu(franele se incalzesc si zapada se topeste pe discuri, care se uda), avem senzatia ca franele nu tin.

Modificat de dm76ro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am recitit topicul si partial m-am intalnit si eu cu unele din simptomele amintite mai sus.

Acu mai nou cand franez (eu franez f rar de obicei, merg mai mult de decelerari/etc) se aude o "huruiala groasa" la roti si am senzatia ca nu prea franeaza masina. Ideea e ca merg drumuri f scurte de approx 5-10 km si poate discurile nu apuca sa se curete bine. Maine o sa fac un drum de vreo 200km si sunt curios daca se mai intampla.

Am 65000km si nu a fost sch nimic la frane (discuri/placute/lichid) iar masina a fost cond in regim f. normal. S-a mai intalnit cineva cu problema "huruitului" ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

huruitul poate sa iti apara din urmatoarele cauze

daca a aparut senzorul de placute (care este doar la placutele de pe fata)de ceva 3000-5000 km atunci este din cauza ca s-au dus placutele. in acest caz ai simti ca nu mai franeaza cum trebuie masina

daca nu a aparut acel senzor atunci poate fi din cauza ca discul tocindu-se pe marginile lui raman niste "margini" netocite de cativa mm care se cam oxideaza ruginesc. Atunci cand ruginesc se umfla (is mai groase aceste margini) si la un moment dat vor atinge placutele, si dupa cateva franri va cadea ceea ce este ruginit. asta am patit-o si eu. ar trebui la un drum mai lung sa isi dea drumul

daca ti-a intrat o piatra intre placute si discuri. ceea ce cred ca i simti ca nu mai franeaza cum trebuie masina

sper sa fii inteles ceea ce am incercat sa iti explic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

maine le curat pe DN1; oricum mai subtirel cu viteza ca din cate am citit pe alt topic e jale cu radarele noi.

senzorul nu s-a aprins inca de aceea mai stau linistit un pic inca vreo 5000 km pana la revizie; si o sa vad atunci ce e de facut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am 65000km si nu a fost sch nimic la frane (discuri/placute/lichid) iar masina a fost cond in regim f. normal. S-a mai intalnit cineva cu problema "huruitului" ?

Pai la 65 mii ai placutele tocite rau si in mod sigur la cel putin una esti fier pe fier ... verifica-le urgent ... ca uzezi discul , de fapt il strici ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa nu agravam lucrurile, Huruitul se aude atunci cand franele sunt reci/putin ruginite de la stat sau spalat sau cand intra praf si nisip intre placute si disc. Daca nu s-a aprins becul de uzura al placutelor acestea nu sunt nicidecum prea uzate, nici atat fier pe fier cum sugerezi tu.

La passat inca nu am ajuns sa tocesc primul rand de placute, dar pot sa-ti spun ca la cealalta masina(golf 4 - 131 cp) am deja 60.000 km de cand am luat masina si placutele nu erau noi, si mai au de mers mult, dupa cum arata. La o folosire judicioasa a masinii, parerea ma ca pot tine aprope 100.000 km un set de placute originale, nu gunoaiele care se vand in romania. Nu toata lumea se suie pe frana sau accelereaza cand la 100 m mai in fata e semaforul rosu,

uzura franelor nu depinde de numarul de km ci mai mult de stilul de condus.

Asteptam sa ne spuna colegul daca dupa drumul de 200 km a disparut sunetul deranjant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai la 65 mii ai placutele tocite rau si in mod sigur la cel putin una esti fier pe fier ... verifica-le urgent ... ca uzezi discul , de fapt il strici ...

Nu este o regula general valabila. Eu am 71.000 km si am schimbat placutele ieri, cu toate ca mai mergeau lejer 6-7000 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu schimb placutele la 30.000 km. Bine, am un stil de condus sportiv si masina are greutate crescuta din cauza sistemului audio. Mereu am cumparat placute de la reprezentanta. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa nu agravam lucrurile, Huruitul se aude atunci cand franele sunt reci/putin ruginite de la stat sau spalat sau cand intra praf si nisip intre placute si disc. Daca nu s-a aprins becul de uzura al placutelor acestea nu sunt nicidecum prea uzate, nici atat fier pe fier cum sugerezi tu.

La passat inca nu am ajuns sa tocesc primul rand de placute, dar pot sa-ti spun ca la cealalta masina(golf 4 - 131 cp) am deja 60.000 km de cand am luat masina si placutele nu erau noi, si mai au de mers mult, dupa cum arata. La o folosire judicioasa a masinii, parerea ma ca pot tine aprope 100.000 km un set de placute originale, nu gunoaiele care se vand in romania. Nu toata lumea se suie pe frana sau accelereaza cand la 100 m mai in fata e semaforul rosu,

uzura franelor nu depinde de numarul de km ci mai mult de stilul de condus.

Asteptam sa ne spuna colegul daca dupa drumul de 200 km a disparut sunetul deranjant.

Sint de acord sa vedem care este situatia , dar in privinta miilor de km facuti cu un rind de placute , te rog nu fi ,, pescar''

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca sa confirm spusele altui coleg de mai sus

am 92.000 cu al doilea set de placute pe fata

primul l-am schimbat pe la 60.000 (cele originale din fabrica)

placutele nu au fost shcimbate in romania. probabil calitatea lor e mai buna, si probabil mi-am schimbat si stilul de condus.

depinde si cate autostrada pupa masina. pe autostrada poti merge 100 sau 200 km fara sa franezi decat probabil de pa la 140 la 100 cand mai se depasesc tirurile intre ele. in romania cred ca se franeaza in medie la fiecare 5 km in exteriorul orasului.

am prieteni in germania austria spania si schimba placutele la 100.000 120.000 in regim de condus in mare parte pe autostrada

astea am auzit si eu de mult la fiecare schimb de ulei mi se spune ca placutele mai tin maxim 5.000 10.000 km(variaza in functie de interesul servicului de a lua banii cat mai repede)

primele placute pe spate le-am schimbat aproape de 100.000 km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am revenit din incursiunea de 400km Buc- Cheile Gradistei-Buc. Pe drum nu am prea sesizat zgomotul ,de fapt am mers in stilul-mi caracteristic fara franari bruste aiurea si cu vit relativ constanta. Cand am ajuns spre acasa am deschis geamurile dreapta si "huruia" ingrozitor; asa ca sapt asta dam fuga la un mecanic sa vdm despre ce e vorba ca nu mi se pare normal. Nici un senzor nu s-a aprins in bord iar placutele/discurile sunt originale cele venite pe masina. Va tin la curent.

OFF topic: Apropos o sa postez si in aria consum: Bran-Buc dist 175km (vit medie 70km/H; timp 2H.35 min: CONSUM 5.5% - am reegalat consumul facut pe aceeasi dist acu 1 an; tot 2 pers in masina). Plin facut plin PetromV Predeal; autonomia la intrare in Buc 1,070km (dupa ce facusem 100 km !!!).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin dupa vizita la mecanic. Placutele mai duc lejer inca 10,000 km iar huruitul pare sa vina de la o portiune mai "tare" a placutelor (pe un disc fata placuta chiar a lasat o "dara" mai negricioasa. El mi-a recomandat sa le schimb daca nu am ce face cu banii, dar sincer parca 6-7 mil nu i-as arunca acum aiurea pe toate placutele+manopera. mai vdm cum mai evolueaza "huruitu;"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti incerca sa le speli cu ceva cu presiune, sa nu fi intrat ceva acolo intre placute si discuri. Iar dupa ce le usuci "incige-le" putin, e posibil sa scapi de huruit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Domnilor ce parere aveti de preturile de mai jos?

pl frana fata ATE ....240

pl frana spte ATE ......162

pl frana fata TEXTAR .......240

pl frana spate TEXTAR ..... 265

probabil se mai adauga manopera 1mil

merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam atat am dat si eu pe textar insa nu sunt f multumit de ele deoarece dimineata, la primele frane placutele fata "fluiera".

Am zis ca poate fac asa pana se aseaza insa au trecut 1.000 km de atunci si tot asa se comporta.

"Fluieratul" este prezent doar la primele 4-5 frane.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

m-a prins senzorul de la placute cand nu aveam bani deloc... ca sa nu rup si discurile am facut un maaare rabat la calitate: am luat niste placute italienesti la uimitorul pret de 120 ron :P

fluiera tot timpul, indiferent de viteza si de conditiile atmosferice dar isi fac treaba

manopera 40ron

astept salariul sa ma gandesc sa le schimb

Modificat de kelu2001
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi s-a aprins senzorul placutelor fix la 45000 de km.Deja am comandat placute fata ATE , pretul de achizitie fiind 233 ron.Luni le iau si le montez.Am avut acelasi producator pe fostul Passat si am fost foarte multumit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Astazi mi s-a aprins si mie senzorul de la frane...deci,,ce recomandati?

ATE

TEXTAR

TRW(astea le am acum pe masina)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am tot TRW si sunt super. NU scot niciun zgomot si franeaza excelent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca o intrebare..eu in weekend am dat jos rotile de pe partea dreapta sa ma uit la placute in ce stare sunt..totul ok cat de cat. Am facut si niste poze..pe spate mai merg lejer ceva km...pe fata am facut doar o poza dar nu m-am mai uitat atent cam cat mai are...Astazi am posnit masina...si surpriza s-a aprins indicatorul in bord...intrebare mai pot merge asa putin? mentionez ca pe spate mai am cam 1 cm de material la placutele exterioare si cam jumatate de cm la cele interioare...franez foarte rar, nu conduc sportiv, multa frana de motor..e posibil sa se aprinda senzorul asa aiurea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se zice ca dupa ce se aprinde in bord martorul de la senzorul placutelor mai poti merge 1000km. poate 1000km nu, dar 500km cred ca poti sa mergi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!