Jump to content

Frane


serghio84
 Share

Postare recomandată

salut

da, e si plauzibila varianta ta, dar si in timpul mersului, se " activeaza franele " pt o foarte scurta perioada de timp.

repet " acest lucru il stiu de la un mecanic de la reprezentanta vw, nurvil in cazul meu, aici in oras "

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mmm.... nu stiu ce sa zic, in timpul mersului oricum le actvezi tu franele (ajung ba la o intersectie, ba semafor , ba un caine) deci.... in timpul mersului nu cred ca franele actioneaza fara sa le actionezi tu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alinushu2007 o mica observatie " si cand mergi pe autostrazile din afara RO, unde uiti cum mai e sa pui frana " ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mmm pana sa ajungi acolo mai tre sa treci de cateva stopuri, gropi din Romania, deci sa ne rezumam la plaiurile mioritice

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit si eu in prezentarea B6 la lansare ca are standard o inginerie care sterge placutele din cand in cand de apa in timpul mersului, un fel de perii sau ceva de genul asta. Nu e cu senzor, o face automat din cand in cand.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta am incercat si eu sa zi, eu zic ca acea apropiere o face atunci cand actionam frana de "deget" atunci cand dorim sa plecam cu masina, pentru ca in timpul mersului nu as vedea de ce sa mai actioneze placutele de unele singure atata timp cat le actionam noi cand mai franam la o groapa,o intersectie, un semafor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o intrebare, ce lichid de frana se poate folosi la masina din semnatura si cam la ce interval se schimba acesta?

Modificat de dm76ro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa fie DOT 4. Ca si marca poti baga ATE, CASTROL(din asta mi-am pus eu) si mai sunt.

Modificat de dm76ro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iar ca intervalul de schimbare:

- La masinile fabricate pana in 2007 se schimba la fiecare 2 ani

- La masinile fabricate dupa 2007 se schimba primadata la 3 ani si dupa la fiecare 2 ani

:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in sf cineva care, a mai auzit de " curatarea automata a palcutelor de frana ";

pt. Alinushu2007 si eu am schimbat placutele de frana si am pus, ceea ce era pe ea TRW-uri si dimineata, cand " dau cu spatele ca sa scot masina din parcare " imi scartaie ca la tren :Driver: ; eu zic, ca nu neaparat sunt de la vehimea lor! dar, si vechimea lor, isi spun cuvantul atunci cand trebuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ser23, am dat si eu odata peste zgomotul de "frana de tren". S-a prins ceva pietricica intre placute si disc. Dupa un sprint rapid a zburat de acolo si gata a fost. Placutele sunt aproape noi, nu trebuie sa fie vechi ca sa urle ca trenu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu unu zic ca cel mai bine ar fi sa schimbi placutele de frana cu unele noi, franele eu zic ca sunt foarte importante la un autoturism, sunt curios totusi ce firma produce placute de frane mai bune? eu pe masina am TRW si sunt foarte multumit de ele

Cele mai bune sunt ATE care vin echipate pe masina din fabrica, daca te uiti pe sistemul de franare o sa vezi ca scrie ATE, recomand sa folositi discuri si placute ATE, mi se par cele mai bune.

Modificat de obd2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu toate vin din fabrica cu ATE. A mea, spre exemplu, a venit cu TRW.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt obd2 - ai dreptate aici in sensul ca " atunci cand te duci sa iti schimbe placutele de frana la o reprezentanta, ei catalogheza cele ca fiind originale de la ATE care este firma greceasca. " dar, orice mecanic iti recomanda TRW deoarece sunt de aceasi calitate la un pret acceptabil.

acum, fiecare e liber sa iti puna ceea ce vre, pe masina lui.

pt. FlorinC si eu cand am luat masina, tot cu TRW-uri era; acum, tot TRW-uri am si sunt multumit; numai pe ele ma mers la mai toate masinile pe care le-am avut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu pe spate am placute trw, dar pe fata am pus discuri si placute ATE, cand am dat jos roata scria pe etrier ATE :beerchug:, din unele surse am inteles ca ATE nu fac placute si producatorul pentu ATE este chiar TRW, ATE isi pune doar sigla si face un ambalaj mai frumos :wacko:, acum nu stiu daca este adevarat, dar stiu de la un service auto.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

pt obd2 ATE este firma Greceasca si TRW Germana. ATE este cunoscut in special pt discurile SPORT dar ATE, produce si placute frana. la o simpla cautare pe internet www.google.com si scris acolo " producatori placute frana " ve-ti gasi si nume care nu a-ti auzit de ele, dar care produc " produse de foarte buna calitate "

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare tuturor. Am citit prin manual undeva si scria ca pe b6 exista un sistem de uscare a discurilor de frana pe timp de ploaie, respectiv periodic se aplica putina presiune pe instalatie astfel incat sa se usuce discurile. Stie cineva daca este dotare standard la toate modelele b6 sau este doar la anumite variante de echipare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

s-a mai discutat pe un topic si din cate stiu eu la fiecare plecare de pe loc (atunci cand actionezi butonul de frana de mana sa decupleze frana) franele mai exercita pentru cateva secunde o presiune foarte mica asupra discurilor de frana pentru a le curata de impuritati.

Modificat de Alinushu2007
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai precis, atunci cand sunt stergatoarele in functiune, periodic se aplica o mica presiune pe placute pentru a le apropia de disc si a curata astfel discul de apa si eventuale urme de rugina care apar inevitabil in contact cu apa de ploaie. Asta pentru a mentine instalatia de franare in conditii optime in caz ca ai nevoie sa franezi de urgenta sau pur si simplu sa nu fi nevoit sa apesi mai tare pedala de frana atunci cand e ploaie decat atunci cand e uscat. Cel mai bine vezi diferenta de comportament a masinii dupa ce o speli vara si pui prima frana la iesirea din spalatorie. Ai impresia ca masina nu mai franeaza ca inainte. Dupa 2-3 franari usoare isi revine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Principiul de functionare il stiu. Eu am intrebat daca este standard la toate versiunile de echipare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare,

am intimpinat si eu o problema cu frinele, dupa ce cu greu am iesit de pe un drum inzapezit, si esp-ul a functionat din greu , in momentul in care rulam pe asfalt (doar ud), si am frinat, am avut senzatia ca frinele nu tin...., am incercat de mai multe ori dar aceeasi senzatie.., dupa ce am rulat mai multi km, si mai multe frinari parca si-au mai revenit, a mai intimpinat careva aceasta problema ......, e normal?

Modificat de BOGDANXTREM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!