Jump to content

Frane


serghio84
 Share

Postare recomandată

Si eu m-am gandit la asta, dar nu prea are sens sa se uzeze de la motorase pentru ca frana de mana intra in actiune cand masina sta pe loc. Iar in mers, am si verificat, rotile se invart cu un minim de rezistenta cand frana de mana nu e actionata, ca la orice masina de altfel. Cel mult ai putea sa spui ca se uzeaza mai mult la prima plecare de pe loc (eu ma bazez pe sistemul automat de decuplare/cuplare a franei de mana, nu apas pe buton), dar nu cred ca e atat de semnificativ incat sa explice diferentele astea. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Frâna mai este acționată periodic în timpul mersului (insesizabil), mai ales pe timp de ploaie, când ștergătoarele sunt în funcțiune, pentru a usca discurile.

Am văzut un caz în care o mașină (nu cred că era din grupul vw) bloca roțile spate complet în momentul în care ștergătoarele erau acționate. Ulterior s-a descoperit o problemă la pompa de ABS. Dar asta e altă poveste.

O posibilă cauză pentru uzura excesivă a plăcuțelor, ar mai putea fi calitatea, să nu cumva să fie contrafăcute. Astăzi putând fi posibil orice, e foarte important de unde sunt cumpărate, să fie un magazin de încredere.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Discuri/placute la VW sunt de calitate slaba, chiar si cele originale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum se traduce asta ?

Brembo , sa luam un exemplu , fabrica ptr VW placute proaste si ptr BMW placute bune ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar fi trebuit sa spun in text ca ma refer doar la cele originale.

Evident cele aftermarket sunt alta discutie. La Golf trebuie sa arunc discurile spate la 73000km, de bune ce sunt. Ma indoiesc ca la Passat sunt mult mai bune. Dar inclin sa cred ca se livreaza calitate mai buna, chiar si la acelasi producator pentru marcile mai scumpe.

Modificat de dercos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

73.000 km ? Au tinut rezonabil .

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!