Jump to content

Reparatie praguri


tzoka
 Share

Postare recomandată

Spuma respectiva nu arde (si nici nu intretine arderea), dar tine apa ca buretele, am avut peticeala de genul in masina (facuta de cel de la care am cumparat-o) si cu toate ca era uscat de mult afara in locul unde era spuma era ud si rugina. Tratamentul si ordinea lucrarilor este cea expusa mai sus restul sunt improvizatii care aduc dupa ele doar riscuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@sita.condensarea sa prduce din cauza diferentei de temperatura pe diferite suprafete la praguri(interior cald si exterior rece).spuma poliuretanica nu face decit sa intrerupa intrarea de aer umed in praguri.LOGIC ca o sa injectez spuma in praguri dupa ce o sa fie sudat+antirugina+zinc+vopsea(atit cit sa poate de mult si la interior).

PS.se oate taia cu :flex,fierastrau pendular,lama de bomfaier, foarfeca nu e obligatoriu sa tai cu flacar

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca era asa de bine sa bagi spuma in praguri pentru motivele enumerate de tine, facea neamtu din fabrica chestia asta ca sa nu ne mai batem noi capul acum, aerul umed nu intra in prag dar se produce umezela in el, astupand gaurile de scurgere nu faci altceva decat sa izolezi partea exterioara de partea interiora ( pragul nu mai respira deci se formeaza diferenta de temperatura) favorizand si mai mult producerea de condens care este abosrbit de spuma, cel mai bun exemplu este atunci cand pui husa pe masina, daca o lasi cu geamurile inchise o sa ai surpriza sa fie umezeala inauntru, dar daca o lasi cu geamurile cat de putin deschise sa "respire" diferenta de temperatura nu va mai fii asa de mare si nu vei mai avea umezeala inauntru. La partea cu luatul foc poate am exagerat dar de taiat pargul cu foarfeca sau cu lama de bomfaier nu am auzit pe nimeni sa taie, majoritatea tichinigiilor taie cu flexu sau cu falcara, si de curiozitate cum o sa ii dai tu cu antirugina+zinc+ vopsea dupa ce sudezi pragul?

App. rezonata caroseriei se reduce din panourile nedublate de tabla de pe caroserie: usi, podele, aripi, plafon nu din praguri care sunt deja din 2 fasii

Modificat de sita
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

undertacher2001

Ma bucur ca incep lucrarile la batranele noastre.Abia asteptam sa incepem discutiile pentru ca anul acesta mi-a aparut o gramada de rugina in special pe fusta de sub bara spate,praguri si partea de jos a usilor.O sa fac poze cat pot de curand sa imi dati si mie cateva sfaturi si sa va spun ce am de gand sa fac .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@sita ideea e ca dupa ce o sudez, pe partea interioara a pragului o sa fac niste gauri prin care o sa pulverizez toate produsele antirugina,zinc,etc.pe gaurile facute de mine am sa pun niste capace de plastic ca si cele originale.cu putina atentie cred ca o sa iasa bine.

cind vine vorba de mecanici care fac"lucrarea" sa iasa banul, nu prea ma intereseaza ce metode aleg ei.

stii tu cind faci pentru tine pui un pic mai multa atentie pentru ca ai interesul sa iasa bine si sa tina.mecanicul... :vaidecapulmeu:

Modificat de dan66
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!