Jump to content

aparatoare capota


danutszy
 Share

Postare recomandată

- de unde se poate achizitiona asa ceva sau cum si din ce material se poate confectiona.......???

- ce rol are....de protectie sau doar de look??

post-37124-1250281223_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe la magazinele de piese auto. Se spune ca are rol de protectie impotriva pietricelelor care lovesc capota, numai ca sub ea se aduna praf care zic eu are efect abraziv si matuieste vopseaua(parerea mea)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ultima data(acum 4-5 luni) vindea un tip in Targul Vitan undeva in zona cu piese auto din dezmembrari...60-70ron...pe tipul de masina.Este di vinilin.O poti confectiona din vinilin (vatuit) sau piele naturala daca te tine...Trebuie sa fie moale ca sa se muleze pe capota.Se monteaza cu capota cat mai calda.

Eu am avut montata o asemenea husa pentru faptul ca iau pietre pe capota si masca...(mai pe toata fata masinii) la greu si am gandit ca fac o treaba ,dar n-am facut.

O asemenea masca da bine,protejeaza la pietre dar dupa 2 saptamani daca te uiti vezi ca lasa urme pe capota(zgarieturi si una mai mare sus pe toata latimea masinii)

Am renuntat ...am donat-o...

Eu merg mult in afara Buc. deci...ceva viteza.Daca se merge pana in 70-80 frecusuri din astea...nu intra aer sub ea ca sa inceapa sa vibreze,dar pe la 120-160 ...se misca rau(vibreaza).

M-am gandit sa-mi colantez cu folie de carbon fata capotei si poate mai mult...Vreau sa vad cum da...

Ce ziceti ? E o alternativa buna ? Asta ca sa dam topicului putina culoare...

post-17440-1250329091_thumb.jpg

post-17440-1250329097_thumb.jpg

post-17440-1250329103_thumb.jpg

Modificat de andreas 38
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa ceva se gasesc si in iasi in bazar, costul e undeva la 40 ron ... cred ca in toate targurile din tara se gaseste asa ceva. dar cum ziceau si colegii mai sus, dupa ce o scoti in acel loc vops se matuieste ... oribil

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai bine zis 40-50 euro...dar in fine...nu conteaza. Si nu se matuieste vopseaua... Eventual daca sta mult la soare si faci multi km o sa observi dupa mult timp 1 diferentza de culoare...atat.

Modificat de szrobik
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un prieten cu o vectra a tinut toata vara husa respectiva si cand sa o dea jos a observat ca se lipise de capota.Si acum mai are urme...E buna husa ,mai protejeaza de pietre dar trebuie avut grija cu ea,spalata din cand in cand etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am husa la capota :) si imi place foarte mult. de rugina nu prea imi pasa , singura chestie e ca se strange ceva apa, dar se indeparteaza usor. o tin strict pt look , nicidecum pt pietre sau pt ce a fost ea facuta initial :D

ps: multumesc andreas !

post-12834-1250444743_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am husa la capota :icon_thumright: si imi place foarte mult. de rugina nu prea imi pasa , singura chestie e ca se strange ceva apa, dar se indeparteaza usor. o tin strict pt look , nicidecum pt pietre sau pt ce a fost ea facuta initial :blink:

ps: multumesc andreas !

--------------------------------------------------------------------------------------------------

Cu placere... ;)

Despre colantare chiar nici o parere ? Nimeni ?

Modificat de andreas 38
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

-eu am niste "punctuletze" pe capota de la grindina ... mici infundaturi, nu se simt daca pui mana ... se vad doar in soare

-autocolantul ia forma la oride denivelare de pe capota, chiar le accentueaza, si unde e zgariata, sau e sarit lacul ...

-daca ai capota ok, fara denivelari sau zgarieturi adanci ... merita, ca nu afecteaza vopseaua, se poate dezlipii ... depinde de unde il pui ... se da garantie 1-2 ani ca nu se exfolieaza

-se ia cam 100 ron de piesa colantata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie personal mi se pare ca arata rau... nu mi-as pune asa ceva pe masina.

Nu cred ca are cum sa coste 40-50 de euro. Este intre 50 si 100 de ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai bine zis 40-50 euro...dar in fine...nu conteaza.

Gandeste`te cat fac 40-50 eur, in jur de 200+ Ron E prea mult ce spui tu ... aia este la 40-50 Ron.Am fost destuld e explicit mai sus de unde se poate cumpara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aparatoare din plastic, ca la toyota- 140ron

este spatiu intre capota si aparatoare si nu se aduna mizeria

post-49451-1251478584_thumb.jpg

Modificat de hriberiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De unde ai achizitionat aparatoarea din plastic ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@denismoc: nu se spune. Nu le iau din tara.

Asta e la masina mea. Plus alte modele.

Ultimele doua poze sunt mici ca nu am spatiu

post-49451-1252137375_thumb.jpg

post-49451-1252137446_thumb.jpg

post-49451-1252137715_thumb.jpg

post-49451-1252137729_thumb.jpg

Modificat de hriberiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mmmmmmda secretele de stat sunt bine pastrate...

Probabil ca vei avea nevoie de un raspuns de la noi vreodata...Scuze...tu ai Logan...

Modificat de andreas 38
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta e. Poate gasim in schimb unul din golfisti sa ne dea o idee. Nu cred ca e singura protectie de capota , de acest tip, din toata Romania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!