Jump to content

VW BORA


stefan.adam

Postare recomandată

sunt foarte foarte bucuros....

ambreiajul inca mai tine...ca deh...avem limitare de cuplu... ;)

Link către comentariu
  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • stefan.adam

    27

  • Circoloco

    5

  • john33exe

    3

  • KRZ

    2

nu mai am jantele pe 18"...le-am dat la schimb pe SANTA MONICA...jantele care vin pe G4 GTI OEM 17"....sunt cam "patrate", dar o sa le duc la indreptat

da - sunt mai usoare

da - accelereaza mai bine

nu - nu imi permit sa mai merg asa tare pe curbe, nu mai am aceasi stabilitate

sper ca zilele astea sa rezolv cu ambreiajul si FMIC-ul...intre timp pot sa aflu ce turbo am pe masina

Link către comentariu

Sanata Monica sunt o alegere foarte buna, ideea e sa fie si ele ok :(. Sa pui niste poze dupa ce le repari. Eu le am de un an si putin si sunt super multumit. Am luat si gropi ca de, n-ai cum sa le ratezi in Romania si nici una nu bate, troncane etc. OEM este OEM la capitolul siguranta plus ca mi se par cele mai frumoase ;)

Link către comentariu

din aceleasi considerente le-am schimbat si eu...DA OEM E OEM...cele pe 18 erau foarte frumoase, destul de tari, dar extrem de grele..

nu sunt foarte rau indoite, intre 100 si 120km/h imi vibreaza volanul , dar nu foarte rau, tre sa gasesc putin timp liber pe lumina sa ii fac poze..sper maine

Modificat de 2fast4you
Link către comentariu
  • 2 weeks later...

sa continuam povestea:

era vineri, la spalatorie, masina arata si functiona IMPECABIL, eram atat de multumit si de mandru cu masinutza mea, eram fericit, asteptam cu nerabdare ziua de luni 21.09.2009, cand urma sa montez ambreiajul sa ma pot bucura de tot cuplul masinii, ma uitam la ea de pe balcon, eram HAPPY ca am o masina tare frumoasa

masinutza arata asa: img00130.jpg

img00131mod.jpg

scuzati calitatea pozelor, sunt facute cu telefonul

sa continuam....

toate astea se intamplau vineri

sambata, era 5 AM, ma trezesc plec la ploiesti, imi fac treaba acolo si vin spre casa. tot acest drum l-am facut cu masina unui coleg. ajung la coleg acasa, imi iau masina si plec, ma duceam la mecanic sa schimb placutele si discurile de frana, aveam nevoie de frane mai bune, dar in jurul orei 13, pe calea calarasilor in dreptul nr 307, un cetatean urainian, intoarce masina fara se se asigure suficient de bine, moment in care eu cu masinutza mea il lovesc in lateral stanga , totul s-a intamplat atat de repede... ma dau jos, ma uit la masina...sangera din toate incheieturile, ulei, lichid de racire, freon...tot...astfel masinutza mea a suferit daune la urmatoarele parti componente:

toata fata( bara, grile, faruri-bixenon, radiatoare-toate, motor deplasat, distributie strambata, lonjeron indoit, aripile), usa fata drapta, usa spate dreapta, stalpul dintre usi (ii zice montant B- parca), plafon, cele 2 airbag-uri din dotare.

img00132a.jpg

img00133.jpg

img0607a.jpg

pun masina pe "targa" si o duc la avia motors pantelimon

marti 22.09.2009 vine constatatorul si imi spune: faci deviz, dupa care iti spun valoarea masinii...acum astept cu nerabdare sa fie gata devizul sa vad ce e de facut....eu sper sa fie dauna totala si sa imi iau alta ....

TIN SA PRECIZEZ CA POVESTEA VA CONTINUA... DUPA RECUPERAREA BANILOR IMI VOI CUMPARA TOT BORA, TOT ALH, CA AM FOST FOARTE MULTUMIT DE MOTORUL ASTA...ALH CARE CA SUFERI ACELEASI MODIFICARI+ALTELE...NU MA LAS PANA NU AJUNG LA 200 CP ... BINEINTELES MASINA VA PASTRA ACELEASI NR DE INMATRICULARE...

CARE AVET RELATII LA ASIBAN...PLEASEEEE...HELP ME....COLA E LA RECE DEJA

Modificat de 2fast4you
Link către comentariu

Foarte nasoala intamplarea si sper sa iti recuperezi bani ca masina dupa mine cred ca e dauna totala.

Sfatul meu este sa cauti o bora daca e de 131cp, eventual daca se poate si 4motion si astfel o sa ai ceva sanse sa ajungi la cei 200cp+ si cu costuri mai mici si mai repede, sa ne tii la curent.

Modificat de Auras
Link către comentariu

100% ajung la 200 CP si cu un ALH... sunt destul de hotarat la 90 sau 110 CP, adica motoare NON-PD...

Link către comentariu

sper sa aveti ce admira in cel mai scurt timp posibil... cum spuneam si mai devreme: tot Bora tot ALH

Link către comentariu

Imi pare rau pt masinuta ta. Nu e de actualitate si stiu ca nu la asta iti e gandul dar jantele Santa Monica trebuie sa fi patit ceva pentru ca am observat ca au fost vopsite. Ai grija cu ele daca vrei sa le pui pe urmatoarea ALH :angry:. Bafta cu asigurarea si sa-ti dea dauna totala. Cred ca asta iti doresti si tu

Link către comentariu

mai mult ca sigur e dauna totala..jantele asa le-am luat vopsite, dar inainte sa le pun pe viitoarea masina am sa le verific

Link către comentariu

cine ma poate ajuta si pe mine....as vrea sa aflu pretul de achizitie al masinii...sincer sa fiu, eu nu mai stiu exact 17.000 euro, 15.500+ tva sau 15.500, tinand cont ca la vremea respectiva s-a facut discount la achizitie....asadar...cine are un catalog de preturi cum au cei de la asigurari...il rog sa ma ajute.... ce sa fie...bere, vin, suc....avem de toate

Modificat de 2fast4you
Link către comentariu

Poate te ajuta..

Calcul despagubire :

- se ia valoarea de nou a autoturismului din cataloage de preturi

- se aplica uzura conform conditiilor de asigurare RCA, rezultand suma asigurata a autovehiculului

- epava este evaluata la 25% din suma asigurata

- despagubirea reprezinta suma asigurata minus epava, epara revenind Dvs.

CRITERII_din_29_iunie_2005_pentru__stabilirea_uzurii_in_cazul_pagubelor_produse_la_autovehicule.doc

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Omule ce pot sa zic imi pare rau si bafta cu masinuta sper sa iasa cum vrei tu cu dauna si sa fie ok suma.

Cand e vorba de rca asiguratori sunt cam zgartiti.. .sper sa nu fie cazul.

Multa multa bafta

Link către comentariu

dragi colegi de forum....tin sa va anunt ca masina a fost evaluata la 9.800 euro.Din suma asta eu voi primi 7350 euro + epava(25%)...astfel spus...urmatoarea masina pe care o voi achizitiona va fi un AUDI A4 B6(8E)

renunt la BORA pentru o masina mai buna, cred eu.Inca nu ma pot pronunta pentru ca nu am primit banii inca, dar din ce am discutat cu cei de la asigurari, miercuri cel tarziu imi vor face plata, asadar, sper ca duminica viitoare sa vin la intalnire cu "noua" masina...

pana atunci trebuie sa ajung la noul proprietar al masinii sa iau jantele, suspensiile si injectoarele, produse din care voi pune la vanzare doar jantele, suspensiile si injectoarele sunt "date" deja, le-am promis unor colegi de forum

Link către comentariu

Mi-ai promis si mie ceva daca nu cumva ai uitat! :D Te rog mult gandeste-te si la mine :biggrin:

Link către comentariu

Felicitari daca pot zice asta Stefane. te asteptam cu noua masina.. O idee legata de motorizare pt cea noua? ;)

Link către comentariu

mai mult ca sigur ca fi o masina identica cu a lui RAPIER...acelasi motor 1.9 TDI 131 CP...ca si modificari, pana in primavara viitoare masina va primi doar o remapare...desi ma gandesc dupa acum la jante pe 18 sau 19 si o suspensie sport(Bilstein B12) ;)

@Circoloco: nu prea imi uit promisiunile... sper sa reusesc cat mai repede sa le iau de pe masina, fara sa se supere viitorul proprietar

Link către comentariu
  • 1 month later...

dragi colegi de forum...

de ieri am intrat in posesia noii masini. Este vorba de o Skoda Octavia 2 Elegance 2.0 TDI BKD....dar nu mai scriu aici..ca nu are rost sa imi poluez topicul...

inca ma gandesc la Bora mea...imi e dor...sincer ...eram ceva mai multumit de performantele ei decat de performantele octaviei, dar asta e...

Bora am vandut-o unui mecanic de la Avia Motors Pantelimon cu 2000 euro, dar nu a tinut-o mult (2 saptamani). Probabil ca va fi reparata si vanduta de samsarii din targ... asa ca aveti grija daca va cumparati o bora blue-marin. am sa postez seria de sasiu.

Link către comentariu
  • 5 months later...

asa cum am promis revin cu seria de sasiu pentru cei care vor sa o cumpere....A FOST DAUNA TOTALA FACUTA DE MINE ....

WVWZZZ1JZ4W101097

Link către comentariu

Ce magarie. Tu cu cat ai dat-o :D? Macar de i-ar schimba nr fata care nu este in cea mai buna conditie

Link către comentariu

desi era ALH si capacul motor e de 90 cp ( DI albe ), pe autovit are 131 CP, numarul e vizibil afectat, grila e neagra. si cu siguranta muulte altele care nu se vad din poze. sunt curios ce scrie in cartea service.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!