Jump to content

ingrijire masina


cosmin_golf
 Share

Postare recomandată

nu am gasit un alt topic asemanator,la aria noastra,asa ca cred ca nu gresesc daca deschid eu unul.daca nu e bine ,rog moderatorii a-l sterge. :D .culoarea masinii mele este negru.am primit azi de la un amic,a adus din germania,ceva de lustruit.vreau sa stiu daca ati mai folosit careva asa ceva.si eventual ceva sfaturi.am cautat pe net produsul este aici http://www.sonax.com/sonax-e/katalog_produ..._product=296100

atasez si o poza.

chestia faina e ca are si un creion corector de zgarieturi.daca bine am vazut e neagra ceara asta,sau ce-o fi,solutia de lustruit.marti o incerc.si ca tin la curent.orice opinie e binevenita! :rolleyes:

p.s. am gasit si in romania de vanzare.ce parere aveti. http://www.sonax.store.ro/index.php?p=4&cat=2

Modificat de cosmin_golf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o cunostinta a adus tot din germania solutie de polisat si lustruit sonax, era in trei recipiente si pentru masina de culoare rosie, a folosit-o pe un audi 80 care a fost tinuta vreo 2 ani intr-un garaj dat pe interior cu var, iar cand ploua mai abundent apa sa infiltrat prin tavan si a picat pe capota pe care a albit-o in proportie de 80%, era si plafoniera afectata dar nu asa de mult, a polisato cu sonax si a iesit ca nou vopsita(a pregatit-o de vanzare), solutia stiu ca era in set de trei recipiente........pot sa-ti pun ca la el a iesit bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am facut azi operatiunea.rezultatul e pe masura asteptarilor!nu se mai vad urmele de pietre si caroseria arata ca noua!!!!recomand din inima tipu asta de solutie!sa luati pe culoarea masinii voastre!contine solutie de polishare combinat cu ceara!

succes :icon_cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eventual nu ai putea sa atasezi o poza cu masina cum a iesit?

daca s off topic sorry

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate nu am o poza.telefonul imi era la reparat :sick:

dar prietenii mei au observat imediat diferenta.nu mai sunt pete albe,alea marunte de la pietre de se vad pe botul masinii.si luciul e altul.mult mai evident.i-as face o poza acum sau azi,dar din pacate a plouat pe aici in ultimele zile si nu mai e curata.poti avea incredere .nu e greu de facut,si din cate am vazut pe net,e doar 57 de lei flaconul.plus curierul.eu am primit-o gratis dar trebuie sa o inapoiez .mi-a dat doar sa dau o data pe masina.s-a consumat doar o treime.deci,teoretic,un flacon tine un an.inca ceva:scoate si zgarieturile fine.gen alea de le faci cand speli masina si prinzi praf pe burete,etc...

succes :biggrin:

p.s.masina mea are culoare neagra.da cred ca la fel ies si alte culori.

Modificat de cosmin_golf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

azi am fost sa imi umflu rotile si am facut o poza la aripa.am sters-o rapid de praf si am facut o poza,apoi in fata blocului i-am mai facut alta,cand am parcat.in cea cu aripa,e stearsa de praf,insa in cealalta,nu.sper ca aveti idee ce straluceste daca e curata... :icon_cheesygrin: mie imi place foarte mult.

Modificat de cosmin_golf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat si eu sonax rezultatul e bun, parca vopseaua are alt luciu acuma, sa vedem cat o sa tina :beer:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o intrebare ... masina mea are lac peste vopsea ... e recomandat sa dau cu polish peste zgarieturi si apoi cu ceara sau ???

sau ce sa le fac la zgarieturi ( nu ff adanci ) ???

astept pareri ... ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai zgarieturile daca sunt doar pe lac poti incerca polish, practic prin polish ar trebui sa iasa zgarieturile mai fine,pasta pt polish are in compozitie un abraziv cu granulatie foarte mare.

Silviu

Modificat de Silviu_yoo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare tutuor!

Azi dimineata am observat cu stupoare ca, aripa din spate stanga la masina mea, a fost zgariata :lol: (probabil de niste copii, stau intr-un cartier cu multi copii care se joaca intre masini ca nu au loc de joaca special amenajat)

Cum masina e recent vopsita (2luni), as dori sa scap de zgarietura (nu e adanca, e mai mult superficiala). Stiu ca se poate folosi o cearac speciala , dar am auzit ca , daca nu e aplicata corespunzator , ar putea stica vopseaua.

Am vazut o reclama la TV de un produs FIX-IT Pro - la 199 ron - e mult mai simplu de folosit , si mai putin riscant ca si ceara , avand in vedere ca e transparent.

Merita? A folosit cineva asa ceva?

Reclama e destul de convingatoare :icon_thumright:

Modificat de robex
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chiar acum 2 zile am vazut si eu reclama aia...pare sa functioneze...oricum,daca cumperi,si functioneaza,anunta-ne :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Folosesc si eu de ceva vreme aceeasi solutie pt masina si sunt foarte multimit. Arata impecabil masina dupa de o lustruiesc. Recomand cu incredere. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care solutie? Fix-It Pro sau Sonax?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca tot vorbim de produse pentru ingrijirea masinii.Ce solutii/produse folositi pentru a curata interiorul, bordul, plasticele din interior?

Eu folosesc pentru interior un produs'joker' care este un spray si isi face treaba destul de bine.In sensul ca nu ramane lipicios si cleios ca si dupa silicon,dar reinvie culorile ca si cum ar fi noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care solutie? Fix-It Pro sau Sonax?

De sonax ziceam.:( scuze ca n-am fost explicit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca tot vorbim de produse pentru ingrijirea masinii.Ce solutii/produse folositi pentru a curata interiorul, bordul, plasticele din interior?

.......

eu pt plastice folosesc silicon d-ala alb...ceva ulei siliconic,sau asa ceva e denumirea..oricum,e varianta aceea laptoasa,daca pot zice asa....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce solutii/produse folositi pentru a curata interiorul, bordul, plasticele din interior?

Eu folosesc Armor All luat din Metro- look mat, nu lucios.

Mi se pare destul de bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tutuor!

Azi dimineata am observat cu stupoare ca, aripa din spate stanga la masina mea, a fost zgariata :eek: (probabil de niste copii, stau intr-un cartier cu multi copii care se joaca intre masini ca nu au loc de joaca special amenajat)

Cum masina e recent vopsita (2luni), as dori sa scap de zgarietura (nu e adanca, e mai mult superficiala). Stiu ca se poate folosi o cearac speciala , dar am auzit ca , daca nu e aplicata corespunzator , ar putea stica vopseaua.

Am vazut o reclama la TV de un produs FIX-IT Pro - la 199 ron - e mult mai simplu de folosit , si mai putin riscant ca si ceara , avand in vedere ca e transparent.

Merita? A folosit cineva asa ceva?

Reclama e destul de convingatoare :eek:

salutari despre Fix it pro:http://www.starreviews.com/Blog/2009/07/Fi...deo-Review.aspx :eek:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, deci e clar ... mai bine duc masina sa imi faca cineva un polish profesional...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!