Jump to content

VW Golf IV GTi flash rot


DeathRider

Postare recomandată

Nu pot sa concluzionez decat ca masina a ajuns pe maini foarte bune. Vad ca o ingrijesti foarte bine. Este absolut superba. Bafta in continuare si drumuri bune ! Sa te poarte sanatos pe unde vei dori.

:)

Link către comentariu
  • 4 weeks later...
  • Replies 420
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • DeathRider

    217

  • Circoloco

    27

  • steffan

    27

  • volnick1986

    23

Top Posters In This Topic

Posted Images

mi-a sosit si stergatorul spate tip Golf 5 pt. VW-ul meu; abia astept sa-l montez.

img9121v.jpg

Link către comentariu

De ce sta in sus? Ii sta mai bine asa. O sa te imprietenesti cu ahw-shop... :icon_thumright:

Link către comentariu

@ Circoloco __ :-) sta in sus pentru ca atunci cand am strans piulita nu am tinut cont de pozitia bratului stergatorului; dar daca arata mai frumos daca e mai jos, aproape paralel cu baza lunetei atunci il pot regla fara probleme. Eu sunt foarte multumit de cum sterge si de forma lui. Cu privire la AHW, ce sa zic urmeaza eleronul original de R32 de pe hayon. ;)

Link către comentariu

Frumoasa masina. Te-am vazut de cateva ori pe Copou ;)

Ii sta bine cu stergatorul de g5.

Link către comentariu

Pai eu aa zic ca paralel cu marginea lunetei ar fi pozitia corecta, nu?! :P Drumuri bune si felicitari ca alegi OEM desi preturile sunt piperate si nu cred ca e usor pentru nimeni ;)

Link către comentariu

@Lucian - merci si G5 -ul tau e frumos si bine intretinut! si eu ti-am vazut VW-ul prin IASI (de multe ori parcat neregulamentar, ceea ce nu-mi place in general);

@ Circoloco - dap, e greu cu preturile OEM insa alea imi plac si prefer sa astept mai mult pana sa achizitionez o piesa decat sa iau cine stie ce aftermarket.

si uite si stergatorul repozitionat: :-)

Link către comentariu

am programat masina la service sapt. viitoare. Acum ca sa-i fie "jena" mecanicului de cat e de curat VW -ul, i-am facut un detailing amanuntit. :-))

img9214.jpg

img9215.jpg

Link către comentariu

Esti un OBSEDAT :wub: de curatenie in GTI la fel ca si mine! :P A ta parca e mai curata torusi... Sigur si maisna cand ai adus-o arata mai bine ca a mea din toate punctele de vedere (interior, scaune, vopsea. etc..) dar nici cu a mea nu mie rusine...

Sa cumpar o masina de la unul ca tine as sti ca a fost pe maini bune la viata ei. Bafta in continuare! :eek: Mai demult, in state la programul de masini second hand de la VW ii zicea Volkswagen Pre Loved... ^_^

A ta e mai mult ca sigur...

post-37459-1282911918_thumb.jpg

Modificat de volnick1986
Link către comentariu

straluceste!

spune-mi cum cureti chederul ala pufos de sus,peste care se inchid usile...

pt anvelope ce folosesti? am un spray de la sonax,e ok dar parca se consuma repede si nu am precizie.exista solutie ceva lichid,aplicare manuala,exacta?sa pot da si pe chederul de cauciuc din jurul geamurilor?

(tie iti plac ornamentele de lemn de la interior?)

Link către comentariu

@volnick1986 - dap, am citit si eu cate ceva despre VW certified preloved. Merci de aprecieri!

@Stefan - merci! ne vedem undeva dupa revizie :-)

@Muale - chederul pufos il curat bine cu apa cu sampon, apoi cu o periuta si apoi folosesc o solutie "vinyl and leather cleaner/restorer"; pentru pneuri folosesc solutie, pasta de la Turtle Wax tire cleaner care se poate da si pe chederele de la geam desi recomand un tire restorer pt. acele chedere. Pentru pneuri recomand aplicarea solutiilor cu un burete deoarece daca dai solutie de curatat pneul pe janta atunci tot praful de la placute si nu numai se va aseza bine merci pe janta.

Cat despre ornamentele lemn ce sa zic, le-as lua pe cele de aluminiu mat dar cum spunea si Circoloco sunt cam exagerat de scumpe (200 si de euro setul). Totusi schimbatorul din lemn nu l-as schimba e foarte bine finisat si lacuit si are o culoare aparte.

Link către comentariu

ok, o sa caut solutia de la turtle wax in magazine sa vad ce si cum.

la ornamente ai luat in calcul si colantarea?

Link către comentariu

Daca in locul ornamentelor de lemn ai avea niste plastice negre si zgariate poate ca ar merita colantarea, insa asa in nici un caz. Nu cred ca ar schimba aspectul in bine.

Toate bune!

Va asteptam . :RO flag:

Link către comentariu

Astazi am fost la revizie, schimb ulei filtre, placute spate, etc. (la dealerul VW SCORPION din Focsani) si in urma verificarilor se pare ca "alles gut", totul e in parametrii. Atasez si un test de eficienta a franelor.

aaa si sa nu uit, stergatorul pentru luneta tip Golf 5 style (retrofit) este de nota 10; am parcurs astazi 456 Km si mare parte din drum a plouat si am simtit diferenta la cat de bine sterge (asta pe langa aspect).

img9222j.jpg

Link către comentariu

Atunci "alles gut, alles Super"! :)) Cat a fost toata afacerea? (service si ce ai schimbat, manopera, placutele si verificarea parametrilor de franare). Daca ne poti da niste detalii...

Modificat de volnick1986
Link către comentariu

total revizie = 744 RON

set placute spate = 213 RON

testul de fane = 22.32 RON

manopera per total a fost 150 RON

am mai schimbat: filtru ulei (32 ron), filtru polen (75 ron), ulei castrol 5w40 (225 RON) si cam atat (filtrul de aer si bujiile le-am comandat de pe ahw si le-am schimbat singur acum 3 mii Km, plug&play).

Link către comentariu

filtrul de benzina nu l-ai schimbat?

Modificat de volnick1986
Link către comentariu

filtrul de benzina il schimb la 30 000 Km {a fost schimbat la revizia anterioara} iar benzina ii pun 98 sau 100, mai rar 95.

Link către comentariu

mi-am pus distantiere pe puntea spate; date tehnice:

marca SCC Fahrzeugtechnik GmbH http://www.spurverbreiterung.de/index.php

grosime 15 mm [deci 30 mm pe punte]

prezoanele marca FK le-am luat de 43 mm [28mm {lungimea prezonului standard} + 15{grosimea distantierului}=43 mm ]

le-am montat, am scos VW-ul la un test scurt spre granita cu Rep. Molodva, in afara localitatii, unde am rulat cu: π x v + 10, unde π=3.14 iar v este viteza regulamentara in localitate, si totul este ok.

gtiscc5mm001.jpg

Link către comentariu

Ai cracanat 'baietu" :D si nu i-ai facut o poza. Ai reusit sa obtii efectul cu doar 15mm pe roata? Eu am 20mm si e fix la marginea evazarii

Link către comentariu

pai....asa se intampla cand ies cu VW-ul....uit sa ma mai intorc. Am venit de la serviciu, le-am montat, am iesit si s-a intunecat si nu am mai reusit sa fac poze, dar maine ii fac. Nu e prea mare diferenta, vizual, mai ales ca jantele sunt pe 16, dar totusi e o diferenta.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!