Jump to content

VW Golf IV GTi flash rot


DeathRider

Postare recomandată

Daca te gandesti sa schimbi prelungirile candva... pune-le pe cele de 25Jahre :)

Link către comentariu
  • Replies 420
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • DeathRider

    217

  • Circoloco

    27

  • steffan

    27

  • volnick1986

    23

Top Posters In This Topic

Posted Images

ce ceara ai folosit,cum ai dat-o?

vad ca e destul de buna dupa cum se duce (toata) apa.

<Da este o masina de polishat cu turatie maxima de 2200 rpm si reglabila in 6 trepte, practic se folosesc doar primele 3 trepte, celelalte fiind pt. a usca buretii cu care se aplica pasta abraziva si polishul. (deci in nici un caz un flex) )

Am folosit solutii profesionale auto 3M: pasta abraziva 3M (pasul 1) care indeparteaza oxizii, matuirea lacului si defecte minore precum zgarieturi rezultate in urma spalarii masinii; polish 3M (pasul 2) care uniformizeaza aspectul , luciul masinii, si confera un grad inalt de finisare, luciu; ceara de carnauba 3M (pasul 3) cera confera protectie la praf, oxizi, contaminanti, etc; tot ce inseamna impuritate se depune pe stratul fin de ceara si astfel ceara se comporta ca un strat de protectie. In plus ceara confera un grad de luciu superior asemanator masinilor din show room, saloane auto.

Trebuie doar rabdare si treaba iese excelent , garantat.

Toate cele bune! >

am pus intrebarea dar dupa aia am zis sa frunzaresc cele 13 pagini ale topicului.

wow! mult ai dat pe inmatriculare. *%^&%$

produsele 3m de polish parca le-am vz intr-o oferta la 1l fiecare si 150 ron bucata (abraziv,fin,extrafin). despre alea e vorba?cat se consuma la o masina (in ideea ca ma combin cu cineva sa le cumparam,cu 1l cate masini se fac?)

aparatul de polish...un pret?

ms! continui cu citirea...

Modificat de Muale
Link către comentariu

3M Imperial Glaze. Se poate aplica cu masina sau manual. Eu am aplicat ceara manual in 2 straturi fine cu lustruire intre straturi. Necesita timp dar rezultatul e pe masura. Pentru lustuire am folosit lavete din microfibra.

uite iti dau cantitati aproximative:

- pasta abraziva 250-300g pentru o masina de dimenziuni gen Golf 4;

- polish 200-250g;

- ceara 200g;

Teoretic ar trebui sa polishezi (in 3 pasi, abraziv-fin-ceara) 4-5 masini daca iei cate un tub din fiecare. Practic depinde cat de pregatit este cel care face operatia, daca are experienta si nu face risipa de material.

Masina de polishat mai bine cauti sa o imprumuti, este undeva la 1000-1200 ron una profesionala.

Succes!

Link către comentariu

ms de raspuns. mare experienta nu am dar am dat o ceara manual pe masina. doar un strat.

despre masina de polishat,chiar nu stiu pe nimeni sa imi imprumute. la un polish ma bate gandul pt ca vopseaua/lacul nu mai arata asa bine.

oricum la a ta,pe culoarea aia (nu stiu in ce stare era vopseaua la cumparare) arata demential in soare!

cat mai multi km cu placere in gti!

Link către comentariu

Merci! arata bine vopseaua si cand am cuparat-o, tot ce fac acum e doar de intretinere; mici defecte sunt, ce ma deranjeaza sunt ciupiturile de pietre de pe capota; intentionez sa revopsesc capota si sa aplic 5 straturi de lac cu matuire intre si cu polishare la final pentru a creea efectul acela de lupa, sa apara culoarea cat mai vie.

Link către comentariu

din data de 30 iunie GTi-ul are si un fratior; prietena mea si-a luat noul Polo (echipare comfortline).

img8601.jpg

img8602r.jpg

Link către comentariu

Felicitari!

Sa-l conduceti cu placere!

Astept mai multe poze. :)

Link către comentariu

POLO, fratiorul GTi-ului dupa o sedinta la salonul de infrumusetare.

img8604m.jpg

img8605lz.jpg

Link către comentariu

Arata foarte bine noua versiune Polo. Ma nedumireste ceva...cotiera fata pare identica cu cea de la octavia tour.

Link către comentariu

Detaliul asta legat de cotiera l-am observat si eu. La Tour este ca si la Golf4/Bora. Nu a venit cu presuri OEM mocheta?!

Link către comentariu

nu, nu a venit cu presuri; desi este echipare Comfortline se pare ca pentru RO nu sunt in dotare standard. Catalogul POLo pentru Germania arata cu totul altfel; multe dotari sunt in standard.

Link către comentariu

Cum se numeste aceasta nuanta de albastru?

Pare mai mare ca ... Golf-ul. :)

Modificat de laur_vd
Link către comentariu

albastru - meerblau; ea a vrut rosu (flash red) exact ca GTi-ul meu dar trebuia sa mai astepte cel putin 7 saptamani (nu era disponibil in stoc) si nu a mai avut rabdare.

Link către comentariu
nu, nu a venit cu presuri; desi este echipare Comfortline se pare ca pentru RO nu sunt in dotare standard. Catalogul POLo pentru Germania arata cu totul altfel; multe dotari sunt in standard.

Da, dar sa fim realisti ca si diferenta de pret este maricica, in DE incepe modelul trendline de la 12.275 EUR , iar confortline 14.300 EUR ( 70 CP) .

Link către comentariu

exact, asa este sunt diferente de pret; le-am vazut si la masinile din showroom de la Wolfsburg in 2008. Parerea mea este ca toate minusurile sau sa zic diferentele dintre ce se vinde in Germania si ce se vinde in Romania sunt pentru ca Porsche RO sa poata concura cu celelalte marci care se vand in RO.....desi clar un VW e mai scump decat Toyota, Opel, Ford, Renault, Citroen, Peugeot, Fiat etc din aceeasi clasa.

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

MELTING POINT - "The melting point of a solid is the temperature at which the vapor pressure of the solid and the liquid are equal"

img8751z.jpg

Link către comentariu

Arata foarte bine!

Pentru contra-aripile exemplar de curate meriti un premiu :P

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!