Jump to content

Probleme marsarier


refuz
 Share

Postare recomandată

Am si eu o problema, cand merg cu spatele se aude un zgomot ciudat, daca plec mai tare sau daca urc o bordura si am impresia ca masina nu trage cum ar trebui. Aveti idee de unde poate fi? Planetare, cutie de viteze .....

Precizez ca daca masina nu depune prea mult efort sa mearga cu spatele nu se aude nici un zgomot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o problema, se aude un zgomot ciudat,

..., nu se aude nici un zgomot.

ai inteles ceva de aici??adica vreau sa zic:se aude sau nu? :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca masina nu e in sarcina, nu depunde efort nu scoate zgomot, doar cand urc o bordura sau plec tare in marsarier atunci scoate zgomot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca e normal sa se auda putin diferit atunci cand marimea sarcinii difera.Nu cred ca are nimic masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aceeasi parere o am si eu.sunetul la mersul in marsarier nu e la fel.cand urci suna mai accentuat,cand accelerezi se aude altcumva.

succes :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aceeasi parere o am si eu.sunetul la mersul in marsarier nu e la fel.cand urci suna mai accentuat,cand accelerezi se aude altcumva.

succes :ceuameni:

enormal sa se auda asa, cam ca si o masinuta cu telecomanda :angry: , n-are nimic masina, asa e la toate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se aude ca o masinuta cu telecomanda, se aude de parca s-ar rupe ceva, ceva de genul cum ar freca undeva fier pe fier

Modificat de refuz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se rezolva pe forum problema ta sigur, asta este o probleme de service ...sa fim seriosi , tu ce verdict ai da daca ai auzi o explicatie ca a ta ...

Cine poate sa isi imagineze cum ti se aude tie si ce cand dai cu spatele tare intr-o bordura sau mai stiu eu cum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma gandeam ca a mai avut cineva o problema de genul si imi putea spune ce solutie a gasit. O sa iti ascult sfatul si o sa ajung la mecanic :dry:

Modificat de refuz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

O problema pe care o am cu marsarierul este ca daca fortez putin mai tare sare. Cand nu sare (merg usor ) se aude un carait. Am fost la 2 servisuri si unii au zis ca e bulita cutia, altul ca e problema cu timoneria. Daca a mai patit careva asa, m-ar ajuta in sensul ca nu voi da bani aiurea, pe "reparatii" inutile.

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

@refuz

Aceasi problema (zgomot ciudat) o am si eu eu la un passat din 2001. Acest zgomot nu este normal pentru ca la mine se aude numai de cateva saptamani. Masina am cumparat-o anul trecut si nu am avut nici un fel de probleme de genul asta. Si eu am de gand sa merg la un service si apoi o sa revin cu mai multe informatii. Intre timp daca cineva descopera sursa acestui zgomot poate ne informeaza si pe noi.

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am un VW Golf 3 din 1995 .cand vreau sa bag in marsarier , intra in viteza 1 Aveti idee din ce cauza se intampla acest lucru ? Multumesc anticipat :icon_thumright:

Modificat de aura_pirva
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost la un service si mi au spus ca am probleme la timonerie furca rupta.Stie cineva cat m ar costa aceasta piesa?multumesc anticipat :rolleyes:

Modificat de aura_pirva
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O problema pe care o am cu marsarierul este ca daca fortez putin mai tare sare. Cand nu sare (merg usor ) se aude un carait. Am fost la 2 servisuri si unii au zis ca e bulita cutia, altul ca e problema cu timoneria. Daca a mai patit careva asa, m-ar ajuta in sensul ca nu voi da bani aiurea, pe "reparatii" inutile.

Mersi

daca o sa mergi la un mecani sau ceva mai "jmeker" o sa iti zica probabil sa schimbi cutia , sa te indoiesti de orice iti spun astia daca nu ii cunosti f bine. trebuie verificat pinionul de marsarier din cutie daca e bulit il schimbi decat pe ala , ai mers cumva fara ulei in cutie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) Stie cineva denumirea exacta a furcii de la timonerie.Sub ce denumire o gasesc in magazinele de piese auto?MUltumesc anticipat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Aceiasi problema am avut si eu cu zgomotul la marsarier. Am mers asa timp de 2 ani iar acum zgomotul se aude in toate treptele de viteza. Ieri am dat cutia de viteze jos si am gasit pinionul la marsarier cu 2 dinti rupti si rulmentul la trenul fix spart. Pinionul la marsarier costa in magazin 700 lei.asa ca am luat cutie cu totul de la dezmembrari cu 100 euro.

Modificat de v@sy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salutare! Am o problema cu marsarierul: atunci cand il cuplez, luminile se aprind doar cateodata. Am verificat sigurante, becuri, toate sunt ok. Se pare ca e un contact imperfect. imi puteti spune unde sa ma uit? unde e contactorul (intrerupatorul) pentru luminile de marsarier? o mufa, ceva... Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este o mufa cu 2 pini pe cutia de viteze,Acolo este o sonda care inchide circuitul electric si aia se mai duce

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc. O sa ma uit dimineata.

Imi cer scuze pentru post in topicul asta, intre timp reusisem sa gasesc si un topic dedicat acestei probleme,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!