Jump to content

Nu intra in marsarier


Crissti
 Share

Postare recomandată

Va salut!

Azi am fost sa imi schimb ambreiajul iar dupa schimbarea lui nu mai imi intra in marsarier. In celelalte trepte simt cum agata daca stau pe loc. In mers treptele se schimba relativ bine insa ma omoara ca nu pot sa bag in marsarier nici cu motorul oprit. Aveti vreo idee care ar putea fi cauza? Ce nu s-a montat bine la loc? Mecanicul ridica din umeri :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se debreiaza complet. De aia nu intra in marsarier.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Am schimbat ambreiajul" insemnad ce piese, mai exact ? Disc de ambreiaj, placa presiune, rulment presiune, volant ?

Am patit acelasi lucru ca si tine schimband doar discul de ambreiaj. Era fisurata si placa de presiune si nu s-a observat acest lucru cand s-a facut schimbarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fiind fisurata nu exercita o presiune constanta pe toata suprafata cercului si debreia incomplet. Crissti, sa nu iti fi facut meseriasul vreo bucurie si sa faca pe prostul acum. La demontare(oricum trebuie sa desfaci iar) vezi cum arata piesele. Sa fii atent sa nu te abureasca zicand ca le-ai stricat tu incercand sa bagi in marsarier. Sa ii zici ca nu a intrat deloc si ca nu aia fortat. Trebuia sa il lasi pe el sa faca primele schimbari de trepte sa nu te poata invinui. Sper sa nu fie decat vreo stragere slaba sau montaj gresit. pedala e moale, tare ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat discul de ambreiaj si rulmentul. Placa de presiune arata bine, lamelele sunt tari si nu sun uzate la varf. Pedala de ambreiaj este mai moale decat inainte si punctul de debraiere este mai jos. Eu nu inteleg de ce nu intra in marsarier nici cu motorul oprit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E o problema de timonerie. :icon_thumright:

Cand se schimba ambreiajul se desface cautatorul. Daca la montare maneta nu sta fix vertical, s-ar putea sa ai probleme la cautarea vitezelor.

Si eu m-am jucat cu reglajul ala. Slabesti surubul de pe cautator cu un torx (pe sus) dupa ce dai la o parte mansonul schimbatorului si placa de plastic ce acopera nuca, si misti cate putin maneta (fara sa se miste si cautatorul ce pleaca spre cutie) mai la stanga, mai la dreapta, mai in fata, mai in spate, apoi strangi la loc surubul.

Sigur e de-acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai mult ca sigur,colegul Cosmin are dreptate!Este din cauza timoneriei!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A inceput sa intre in marsarier, ceva mai greu ce-i drept, dar incet isi da drumul. Multumesc mult pentru sfaturi :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Regleaza timoneria calumea, altfel o sa te chinui si o uzezi inutil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca sa mai aerisesti ambreiajul pentru ca e posibil sa fi ramas aer pe instalatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Poate sa intre mai greu in viteza si datorita faptului ca e discul nou si mai gros. Sint unele cazuri in care , de exemplu, intra greu in viteza 1 si atunci cand intra smuceste si iti da senzatia ca pleaca de pe loc chiar daca e ambreiajul apasat. Asta pt ca zice colegul nostru ca debraiaza foarte de jos... Oricum la un moment dat se mai uzeaza si va merge normal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am avut aceeasi problema, placa de presiune arata bine, dar de fapt era uzata. Lamelele alea nu mai culiseaza cum trebuie sau se inmoaie materialul... Schimb-o si pe aia si se rezolva!

Modificat de RedFighter
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!