Jump to content

Piesa necunoscuta la Golf IV & Bora


Bogdan Luca
 Share

Postare recomandată

  • Replies 131
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • GABIVVX

    8

  • dan1980_25

    8

  • Al Bundy

    7

  • marius1982.11

    6

Salutare!

As dori si eu sa stiu ce rol joaca acele fire + mufa din imagine; ea e cuplata la centura de siguranta (sofer). O fi "senzor" de centura pusa? sau..... ce o fi?

Multumesc anticipat!

post-80182-0-91379100-1332365749_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

mufa de la airbagul cortina?dat fiind ca e mufa galbena

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Marius, nu cred... (zic si eu), nu prea vad ce sa caute airbag-ul acolo jos, unde e rola pe care se infasoara centura de siguranta. In plus, mufa e fixata in corpul ce alcatuieste sistemul centurii de siguranta!

Am airbag in stalp, dar asta e amplasat sus, la nivelul capului, nicidecum jos. Banuiesc ca ar fi vre-un contact ("senzor") care sa-mi zica ca am centura pusa (in bord) dar asta numai daca trag (derulez) centura.

O alta varianta de raspuns... am citit sau am auzit, acum mult timp in urma ca in momentul unui accident, pe langa mecanismele care fac sa se blocheze centura de siguranta ar mai fi si un sistem cu o capsa explozibila (pirotehnica?) ce face sa intepeneasca definitv centura de siguranta, mult mai bine decat mecanismele folosite in mod curent; o fi vre-un contact de comanda pt capsa asta (presupusa)?

In oricecaz, pentru a risipi "ceata" astept/am si alte pareri de la cei cu mai multa experienta!

Numai bine!

Modificat de Senty
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Audi a implementat sistemul prin anii 90.Trage un ochi la filmulet..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

As dori si eu sa stiu ce rol joaca acele fire + mufa din imagine; ea e cuplata la centura de siguranta (sofer). O fi "senzor" de centura pusa? sau..... ce o fi?

Multumesc anticipat!

post-80182-0-91379100-1332365749_thumb.j

Nu, este mufa de la capsa centurii pretensionate. In caz de impact, detoneaza capsa si strange centura pe ocupant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

toate golfurile au capsa asta ?

sau numai cele cu 6 airbag-uri ? adica si cu cele cortina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toate...

Daca desfaci aparatoarea de stalp o sa asesti acolo sistemul..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ceva de care chiar nu stiam :)

nu stiam ca la golf sistemul de pretensionare e standard

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salutare tuturor!

sunt nou pe acest forum si vreau sa va intampin cu o mica problema la golful meu.azi in timp ce cautam sa extermin un greieras pe sub bord, am gasit o mufa care statea atarnata pe acolo si vreau sa stiu care este rolul ei. masina o am de circa un an de zile si banuiesc ca era asa de cand am luat-o, m-am uitat bine pe dedesupt la toate piesele sa vad daca le lipseste vreo mufa, dar nimik. masina merge bine si nici nu am eroare in bord.

post-94574-0-47915900-1336078575_thumb.jpost-94574-0-33462900-1336078760_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca e mufa de la switch-ul de ambreiaj, care la tine vad ca lipseste.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Astazi am vazut la un Seat Leon 2003 1.6 16V BCB un fel de antifonare intre motor si interior. Eu la golf 4 aceeasi motorizare nu am acea pasla. Asa este la golfuri fara sau numai eu nu am?

post-22767-0-40872900-1337370806_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pare o protectie termica. Este din metal,nu cred ca e textil cum e pe capota. De obicei se pune langa evacuare/turbina

Sent from my HTC using Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca e panoul ignifug.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

nup. Panoul ignifug - se numeste tabla dintre motor si habitaclu. Aia e chiar o protectie termica - cu zise si Muale - care vine peste panoul ignifug

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci sa inteleg ca cei cu AZD nu aveti asa ceva. Credeam ca trebuie sa fie si eu nu am.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. EU am AUS si am acest panou ignifug.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. EU am AUS si am acest panou ignifug.

hmm...deci este

rog colegii care au AZD sa-mi spuna daca la ei este....daca au inseamna ca e destul de important si ma apuc sa-l caut si eu pe la dezmembrari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa arata la mine...tabla goala. Probabil de asta si zgomot marit in habitaclu

post-22767-0-83039500-1337773076_thumb.j

Modificat de sdd
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce frumos iti merge conducta de frana. la mine nu stiu ce a avut de este indoita la un unghi de 45 grade si nu sta in locasul de fixare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa arata la mine...tabla goala. Probabil de asta si zgomot marit in habitaclu

la mine este identic ca la tine . nici eu nu am acea pasla dar nu ma pot plange ca am zgomot mare in habitaclu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

idem la AXP, tabla goala... acea tabla de aluminiu ajuta la disiparea mai rapida a caldurii.. si de aceea se monteaza si peste tot pe traseul de evacuare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sdd chiar zilele astea a venit un prieten la mine si avea acea tabla.(AZD era)

post-46557-0-02423100-1337807793_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...dar mocheta de sub ea? am inteles ca ar fi si o mocheta pe toata suprafata chiar si in spatele tulumbei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!