Jump to content

iluminare mai buna a portbagajului


dnysterian
 Share

Postare recomandată

Pai in partea stanga ai deja mufa, langa cea de priza. De acolo legi lampa stanga, si tot de acolo pleci cu firele pe sub acel prag micut de la baza banchetei, spre partea dreapta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

buna ziua sunt nou pe acest forrum si ma uit ca pisica in calendar....nu am iluminare in golf IV alh 1.9tdi din 1999. si am doua benzi cu leduri de 30 cm care merg pe o baterie de 12v ..fiecare banda.....intrebarea mea pot sa le pun in portbagaj asa simplu? sau mai am nevoie si de altceva. as dori sa le alimentez l curentul de la masina de la baterie sau alt bec?

va multumesc

mai jos un link cu respectivele benzi

http://www.alfaromtrans.ro/banda-led-urii-gen-audi/1576-banda-flexibila-12-led-uri-5050-30-cm-lumina-albastra-12v.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

albastra ?... macar pune alb.

 

da, le poti lega la lampa din portbagaj

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ms florin si robotelu ..eu am un fix cu .albastru 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Eu am pus banda de leduri pe polita care se ridica o data cu haionul .Iluminarea este mult mai buna indiferent de cate bagaje ai in porbagaj.  O sa fac o poza noaptea sa vedeti cum se vede acum.Am folosit doua sectiuni a cate trei luduri banda de la 3M, varianta pentru exterior .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, este ok - banuiesc ca i-ai pus si mufa, sa poti deconecta cand vrei sa scoti polita

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, este si mufa , atunci cand vrei sa dai polita jos se deconecteaza f usor .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut problema cu scaderea intensitatii luminii dupa montare bec pe led sau banda de led , o am si eu . O sa incerc maine sa inversez firele - cu + sa vad daca e vreo diferenta . 

Ca solutie eu am gasit la un magazin de electrice din oras asa ceva https://produseled.ro/module-led-12v/modul-led-cu-lupa-3x5730-smd-set-20-buc care se vinde la bucata sau mai multe . Eu am luat 2 bucati deja legate in serie , au dublu adeziv si le-am lipit pe partea de metal a portbagajului in partea de sus , lumina bate de sus in jos , cam pe la jumatatea latimii portbagajului ... Se vede foarte bine , voi reveni cu poze ... 

Ca si cost , am dat 12 lei pe cele doua bucati de led , posibil ca ce am cumparat sa nu fie exact acelasi model din link , dar ca idee , inca 2-3 lei pe 1m de cablu pentru boxe si banda izoler aveam . M-am conectat direct in mufa existenta in portbagaj , anuland de tot becul cu tot cu carcasa . Am izolat tot sa nu ia foc :D  ... lumina este alba ...

Acestea sunt ledurile puse de mine si intradevar lumina se diminueaza daca usile sunt inchise . Nu am mai filmat dar cu portbagajul deschis si cu lumina la intesitate mica cu toate usile inchise , la deschiderea unei portiere intensitatea luminii din portbagaj a crescut ! Deci este un fel se siguranta pentru a nu consuma bateria !!! 

https://www113.zippyshare.com/v/tCd9OuTA/file.html - Filmare ! 

20190919_115358.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!