Jump to content

Secrete despre fabia!


florinutzu2
 Share

Postare recomandată

Vin cu un exemplu: la Logan daca apesi butonul ce reseteaza distanta parcursa (si tii apasat) dupa care pui contactul si imediat apesi de doua ori concomitent pe acelasi buton de resetare a kilometrajului iti apre cati litir de benzina mai ai in rezervor. Inainte de a apasa de doua ori acel buton se observa ca acele de turatie si de Km/ora se invart de la 0 la maxim de cateva ori asa incet . Dupa ce am efectuat apasarile descrise mai sus este afisat continutul de benzina din rezervor exprimat in litri.

Intrebarea mea este: La fabia exista astfel de succesiuni de apasari de butoane asa incat sa iti fie oferite informatii diverse?

Mentionez ca nici Loganul si nici skoda mea nu au computer de bord.

Nu ma puteti contrazice cu chestia cu afisatul consumului ca am vazut de mai multe ori cum se face. Po

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Confirm ce ai zis si in plus iti mai spun un "secret" de la Logan :D

In momentul in care acele urca dupa cum ai spus ele de fapt iti indica 2 maxime ( turatia si viteza teoretica care pot fi atinse ) care sunt limitate electronic din ECU.

Revenind la skoda primele secrete pe care ar trebui sa le stie oricine si care sunt descrise dealtfel in manual sunt resetarea intervaleor de service si pe care daca nu le executi la momentul respectiv si le depasesti e posibil sa ai "mici probleme" de gen: aprindere becuri pe bord sau nefunctionare sisteme. E un "secret" pe care l-a descoperit un vecin skodar de curind...uite asa invata omul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

La masina sotiei, Skoda Fabia 2, dupa resetarea intervalelor de service nu-mi mai apare nr de km pina la urmatoare revizie nici numarul de zile :rolleyes:

Stiti cumva daca acestea apar mult mai tirziu, la mine a trecut o saptamana in care am parcurs cam 300 Km. (apar niste linii _____KM )

Am respectat intocmai manevra descrisa in manual.

Modificat de enrico
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 2 months later...

Fabia 2, 1.4 TDI, 70 CP.

Am o intrebare (nu e un secret dar nu stiu raspunsul): cum imi dau seama daca am DPF sau nu? Trebuie sa vad ce ulei cumpar.

Stie cineva?

Mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa seria de caroserie si cine are ETKA iti spune sau dupa codurile din portbagaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Dupa seria de caroserie si cine are ETKA iti spune sau dupa codurile din portbagaj.

Deci mare atentie nu lasati masinuta la soare ca se exfoliaza cauciucul de pe volan,eu asa am patit-o.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
Deci mare atentie nu lasati masinuta la soare ca se exfoliaza cauciucul de pe volan,eu asa am patit-o.

Am patit-o si eu ... nu am reusit sa-l schimb pe garantie . Dar sa exfoliat tot si acum nici nuti dai seama ca a avut ceva .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Banuiesc ca si fabia II poate fi reprogramata ca si fabia I din Vag com, pentru a i se activa/dezactiva niste functii. Are cineva idee daca codurile au ramas la fel ca la fabia I?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salutare,

stie cineva daca se poate activa pe Fabia II 2007-> functia day light cu wag-com sau alta modalitate?

A si mai am o intrebare daca a montat cineva after market proiectoare ceata ?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Am vazut o Fabia 2 Facelift cu TDI rosii toate literele

Stiu ca in prezent este 1.6 /75, 1.6/90 si 1.6/105 care ar treb sa aiba di rosii.

Avea roti 205/45 R16 si discuri frana spate.

Oare ce motor avea asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

1,6TDI / 105 CP....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Nu prea se mai face din butoane din pacate. Am incercat si eu la Fabia2 a fratelui meu si m-am dat batut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

resetarea intervalelor service la Fabia 2 se face sigur din butoane ...la revizia din octombrie 2010 eu am facut-o la masina din semnatura...cum am facut-o...nu mai retin..dar am printat o foaie cu intructiunile de pe forum (nu mai retin care din forumurile skoda era).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca s-a mai discutat intr-un alt topic dar eu since consider urmatoarea chestie ca fiind un "secret":

- Fabia are rezervor de 45 de l. Daca se apasa tamburusul din interiorul gurii rezervorului mai intra inca 7 litrii. Eu am reusit sa alimentez 52 de l fix, in conditiile in care mi s-a oprit motorul cu 5 m inainte de pompa.

Nu mai vb de faptul ca la drumuri lungi ma termina psihic sa alimentez din 450 in 450 de km in conditiile in care eu eram obisnuit de la Passat sa alimentez plinu la 1100-1150 de km :D (la passat e acelasi principiu...rezervor de 70 de l...mai intrau inca vreo 8-9 dar cu muuuuullt efort ca motorina face spuma multa si dura 15 minute sa pun acei 8 l in plus)

Mentinez pentru "nestiutori" ca nu este recomandat sa alimentati cu "tamburusul" apasat daca afara este cald sau daca urmeaza sa mergeti doar cativa km si sa lasati masina in soare. Benzina va incepe sa se evapore si va picura destul de naspa pe cauciucuri...rolul conductei duble care duce la rezervor fiind de a evacua vaporii de benzina.

Dar daca afara e ok si plecati la drum lung...eu zic ca ajuta destul de mult un range crescut cu inca 100 de km sau mai mult...depinde de cat va consuma masina.

Modificat de Sorin Petrescu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine intra fix 53 litri de motorina, daca alimentez cand se aprinde rezerva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acu vad ca am uitat sa specific ca vorbeam de Fabia din semnatura...respectiv cea cu motorul de 1.2 HTP , 70 de magari :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

1.9 tdi 105cp , cea cu toate literele rosii , asa este a mea deci ai incredere in informatie .

Am vazut o Fabia 2 Facelift cu TDI rosii toate literele

Stiu ca in prezent este 1.6 /75, 1.6/90 si 1.6/105 care ar treb sa aiba di rosii.

Avea roti 205/45 R16 si discuri frana spate.

Oare ce motor avea asta?

1.9 tdi 105cp , cea cu toate literele rosii , asa este a mea deci ai incredere in informatie

salut! MERGE resetarea din butoane , apesi pe butonul din dreapta din bord(tii apasat ) pui contactul (sa se aprinda becurile in bord) rotesti spre dreapta,

tinand butonul apasat fara a-l lasa si opresti contactul ! astfel se realizeaza resetarea ! acesta actiune se face doar cand computerul de bord cere service ! bafta si scuze daca gresesc in scris , sunt nou pe forum .

destul de putin rangeul pt fabia 1.2 , dar asa e la benzinar , la mine 1.9 tdi arata 920 km la full (45l rezervorul)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Operatiunea de resetare prezentata in pdf-ul de mai jos . Testat chiar eu si functioneaza :icon_thumleft:

Stie cineva cum se dau capacele de la oglinzi jos ? Vreau sa le fac negre :icon_cheesygrin:

reset.pdf

Modificat de CMN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

salut stie cineva unde se afla mufa pt interfata ? skoda fabia 2 an 2008 hatchback motor 1.4 TDI

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in tabloul de sigurante , care se afla sub volan. Este un capac lat de vreo 40 cm si de vreo 5 cm inaltime pe care il tragi de acolo. Citeste manualul masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi cand am alimentat am reusit sa bag 52 de litri in rezervor .

Am ajuns la pompa cand mai aveam beculetul de benzina deja aprins , deci vreo 5 litri ramasi .

Secretul este urmatorul , dupa ce alimentezi pana se umple rezervorul , in gaura pe unde intra "puta " de la pompa este un mic butonas care se impinge si mai intra inca vreo 10 litri de benzina .

egxo4n.jpg

15zo7si.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!