Jump to content

1.6 Diesel CR pe Octavia 2


virgilius23
 Share

Postare recomandată

Masina e din 2010. O sa incerc azi sa dau de cineva care are diagnoza sa vedem ce eroare da.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa cum suna, nu e chiar EGR. Ala doar in faza terminala pune motorul in avarie.

 

PS ieri pe la pranz mergea bine, am vazut pe tatal tau cu masina prin oras   :)

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu ce sa zic... Inca nu am gasit pe cineva sa imi faca azi o diagnoza...

offtopic :Aia e a lui... e 1.4tsi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aaa, si aveti acelasi numar :)

 

PS maine daca ai drum in Giarmata, te pot indruma la cineva

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! In sfarsit am reusit sa fac o scanare. Rezultatul este "injector cylinder 1 (N30)" . Am scos mufele sa verific in caz de sunt oxidate contactele, dar nu sunt. Cel mai probabil trebuie un injector nou.Sper ca se schimba usor...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

octavia owner

Se poate demonta si testa inainte de a monta unul nou?

Există și recondiționate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma gandeam sa fac schimb intre 2 injectoare si sa fac iar o diagnoza sa vad daca se muta defectul. Daca se muta, e clar ca e injectorul defect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

octavia owner

Ok, doar că eu zic să lași un meseriaș in domeniu să se ocupe de asta :-)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar poti schimba doar un injector? Parca se schimba perechea, nu decat unul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

octavia owner

cum sunt imperecheate? nu am mai auzit asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca in cazul meu e injectorul defect (65.000km). La reprezentanta mi s-a spus ca ma costa injectorul 3200lei. Mi se pare enorm de mult... Stie careva un site de unde pot sa iau mai ieftin?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

il trimiti la Bucursti, la firma Total Diesel Service. Vb cu ei in prealabil. de rgula se poate repara, cu costuri intre 500- 1200 lei

Ps Asa arata un produs reconditionat acolo, profi si la amabalaj, si la lucrare. Pana acum n.am avut nicio problema cu ei

post-17228-0-81230100-1432830031_thumb.jpost-17228-0-15311000-1432830051_thumb.j

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare, update-ul de soft la motor despre care se vorbeste in acest topic, se face la toate motoarele 1.6 tdi sau doar la anumite motoare fabricate intr-o perioada anume? Intreb deoarece am ridicat aceasta problema la reprezentanta daca as putea face update de soft la motor si mi-au zis ca nu este necesar intrucat aceasta nu figureaza in baza lor de date ca ar avea nevoie de update, toate astea fara a pune tester-ul pe ea, doar dupa seria de sasiu.

M-ar interesa deoarece are anumite momente cand are acel "zvac" brusc la turatie mica si parca si consumul e putin cam mare. Update-ul se poate face si in alta parte decat la reprezentanta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

micuzzu_marius

Stiti unde se fabrica acest motor 1.6 tdi . E adevarat ca e produs in Cehia In fabricile Skoda?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

octavia owner

@getodacu

asta este metoda cea mai populara de a scapa de tine....normal ca producatorul nu te-a inclus in soft update, asa ceva se face in cazuri mai urgente, la alte operatiuni de re-chemare in service.

Cu toate acestea, daca ti se conecteaza testerul la masina si la verificare se constata ca pe server exista un soft mai nou decat cel actual, ai dreptul la el. Ti-ai castigat acest drept in clipa in care ai cuparat masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu este asa, fabrica face update-ul, dar dealerul are mana liber sa ia bani pentru acest update sau nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dealerul are tot interesul sa iti ia banii pe update deoarece dureaza 30 de minute si nu implica munca fizica. 100 lei la AVIA. Se conecteaza masina la serverul Skoda si se lasa pana este gata. Nici la mine nu aparea update dupa seria VIN, dar la conectare a aparut. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

octavia owner

Acum eu intreb dpdv al posesorului de bun cumparat de la producator:

De ce sa platesc un software update pe care producatorul l-a dezvoltat si oferit celor care i-au cumparat produsul, in mod gratuit? Mai ales celor care au cumparat masini cu motoare de generatie noua si practic ne-am asumat rolul de "beta useri".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O intrebare cat se poate de pertinenta. Dar de ce sa nu scoata ei niste bani in plus daca au ocazia? In mod normal producatorul ar fi trebuit sa impuna dealerilor sa faca aceste updateuri gratuit. Sau poate ca este gratuit, dar dealerii s-au inteles intre ei, cine stie? Pai 100 lei x 10.000 de updateuri = 1.000.000 lei veniti asa din nimic, cum suna? :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e nicio intelegere.

Update-urile ce se fac ca urmare a unor campanii (recall-uri neoficiale , dar obligatorii) sau recall-uri oficiale,  sunt GRATUITE.

DAca softul aduce o imbunatatire, dar nu este in cadrul unei campanii, va fi pe bani. 

SIMPLU.

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Simplu este, dar pana la urma cu ce difera un update de telefon cu unul de masina? Bineinteles, pastrand proportiile comparative. Ma refer la faptul ca se face la fel de usor. Mi se pare extrem de mult 100 de lei pentru 30 minute de ocupat postul de lucru din service, nimic mai mult. Ca sa nu mai amintesc despre "profesionalismul" celor din service care HABAR N-AU ce imbunatatiri aduce acel update. I-am intrebat de 3 ori, am primit 3 raspunsuri:

 

- imbunatateste performantele motorului (conform ideii ca apa care nu este calda este rece)

- nu avem specificatiile acestui update

- iar castigatorul marelui premiu este: "sunt cateva schimbari la motor, sigur le veti simti in mers"

 

Pana la urma l-am facut mergand pe ideea ca nu are ce sa se intample rau, oricum nu aveam probleme nici inainte, dar asa imi place mie, sa fiu updatat :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La update te-au pus sa semnezi ca e pe proprie raspundere in caza ca iti crapa calculatorul?

 

parerea mea e ca toate aceste update-uri ar trebui gratuit facute, din moment ce o echipa de ingineri mai lucreaza inca la soft e clar ca nu toti parametrii sunt optimizati, altfel ce rost ar mai avea sa isi bata capul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-au pus sa semnez o foaie de intrare in service, nu m-am uitat daca era specificat si acest lucru, dar nu cred. Nici nu tin minte sa mi fi pomenit verbal asta. Oricum mi se pare o mare tampenie sa nu raspunda de chestia asta atat timp cat o fac la ei in service, iar updateul este dezvoltat de catre producator. Daca veneam eu cu stickul usb in buzunar mai intelegeam....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inteles ca la update-uri se mai strica computerul masinii. si daca nu esti in garantie esti tu bun de plata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

octavia owner

Acea semnătură se mai cere pentru ca ei să fie exonerati in cazurile in care tu ți-ai făcut vreun chip tuning, și softul de pe mașină ar intra în conflict cu update-ul.

Asa zic ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!