Jump to content

1.6 Diesel CR pe Octavia 2


virgilius23
 Share

Postare recomandată

nu este niciun document oficial la RAR sau statiile de Itp. Se verifica opacitatea ( funinginea) si atat. Chiar si masinile noi primesc omologare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Posesor de Octavia 2 1,6 tdi cr 4x4 FL am sunat azi la reprezentanta pentru un update de soft( cred ca e cel original inca) s-au tras pe c..r ca o fi ca o pati ca nu e necesar sa vedem sa testam etc....Ideea e ca mie imi consuma masina 7,4-7,8 extraurban si 10-11 in oras mers normal pana in 130 km.h si nu consider a fi normal. A mai avut cineva asemenea probleme de consum?

Sunt obligati sa faca acest update de soft la cerere? Dealer-ul VW - Skoda de pe Calea Lugojului din Timisoara a cerut 400 de ron pt update si 150 de lei pentru test. Sunt preturi normale?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam mare consumul, teoretic ar cam trebui sa fie cu un litru mai putin, si tractiunea asta 4x4 influenteaza mult, greutatea mai mare, motorul mic  munceste pentru cuplu cerut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

31 minute în urmă, adrian1835 a scris:

Sunt obligati sa faca acest update de soft la cerere? Dealer-ul VW - Skoda de pe Calea Lugojului din Timisoara a cerut 400 de ron pt update si 150 de lei pentru test. Sunt preturi normale?

Nu sunt obligati, dar de obicei se face.

Pretul este foarte mare, eu am platit de fiecare data in jur de 70 lei.

S-ar putea sa fie reticenti din cauza scandalului emisiilor.

Si eu m-am lovit de un refuz anul trecut dupa ce cu un an inainte au fost foarte deschisi.

Mai ai rabdare cateva saptamani. Se pare ca incepand cu saptamana 36 incepe recall-ul pentru 1.6 TDI si astfel beneficiezi de update gratuit de soft.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va incepe sa cheme in service motoarele 1.6 TDI , cele cu probleme la noxe ?

On 11.10.2015 at 22:45, micuzzu_marius a scris:

Am pe 21 octombrie ITP ul , masina e in lotul cu "probleme emisii gaze" :lol: dupa ce am bagat seria pe site ul VW. Oare vor fi probleme sa ma intoarca la itp? Pana gasesc cei de la VW o solutie nu pot merge fara ITP......sunt curios ce vor zice  :D

Eu am inscris masina de curand , dupa scandalul noxelor si nu a fost nici cea mai mica problema la RAR-ul mare , este euro 5 !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multa lume nu face diferenta intre noxe ( oxizi de azot , NOx) si opacitate ( funinginea ) ce se masoara la rar. Nici macar RAR cel mare nu are echipament sa masoare noxele... asa ca ce problema sa fie la itp ????

Noxele sunt declarate de producator si masurate de americani cu echipament special cand au interes sa faca asta... adica atunci cand Vw e pe primul loc la vanzari in america... 

Europa a inteles... si sta cuminte, nu il cearta pe Vw.

Deci masina e ok dpdv tehnic. Daca nu scoate fum, la itp nu are ce sa iti faca.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebarea mea ar fi:

Sunteți încrezători că modificarea hardware și software care se va aplica la rechemare, oare nu va modifica la modul negativ consumul și implicit puterea? În încercarea de a reduce noxele, deci și consumul, nu va afecta puterea? Acel tub instalat la admisie, nu va "gâtui" motorul? Mergeți cu incredere deplină la rechemare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
octavia owner

Oare au inceput cu procesul de rechemare pentru 1.6 TDI? Știe cineva ceva? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

micuzzu_marius

Am inteles ca nici pentru 2.0TDI nu s au inceput rechemarile. Stiam ca pentru 1.6 TDI rechemarile vor fi dupa 2.0tdi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, octavia owner said:

Oare au inceput cu procesul de rechemare pentru 1.6 TDI? Știe cineva ceva? 

Parca a postat cineva pe undeva ca recall-ul la 1.6 TDI incepe din W36, adica dupa 1 septembrie 2016.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

in manualul de reparatii sau in carnetul de service nu se gaseste specificat un interval de inlocuire pentru cureaua de antrenare a pompei de ulei. Da, motorul de 1.6 TDi si anumite motoare de 2.0 TDi au pompa de ulei actionata de curea in ulei. 

La rulaj mare aceasta curea se deterioreaza si se rupe. Materialul curelei devenise foarte dur si casant, exact ca plasticul. Masina in cauza avea aprox 400.000 km

Deci trebuie avuta in vedere aceasta mica piesa ce poate aduce pagube importante

 

IMG_20161129_143110.jpgIMG_20161129_171251.jpg

IMG_20161129_171257.jpgIMG_20161129_171311.jpg

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

curea in motor, în ulei? Nu s-a putut pe lanț sau pe angrenaj? Așa ceva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, este noua tendinta. Multe motoare in ziua de azi au chiar distributia pe curea in ulei. 

odata cu distributia (180-200.000 km) merge inlocuita si aceasta curea de la pompa de ulei

 

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apropo de distribuție...mie tot nu mi-e clar când se înlocuiește ca și perioadă de timp. Masina e din 2010 si are aprox 63k.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ti-e mai mare dragul de motoarele astea.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 andrei_221 ai avut ceva pagube? cat te costa schimbatul curelei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spui ca si 2.0 CR au la fel? Ca am pe cineva in familie cu un Seat din 2011 si habar nu are de asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru a vedea daca aveti curea sau nu , trebuie codul de motor.

Ca si pagube, nu se strica decat motorul. :biggrin:

2 hours ago, radu2010 said:

 andrei_221 ai avut ceva pagube? cat te costa schimbatul curelei?

nu este motorul meu, persoana in cauza a mai mers ceva timp dupa ce s-a rupt cureaua, nu ma intreba daca a observat sau nu martorul de presiune minima... motorul este distrus. cuzinetii s-au sudat pe arborele cotit, pistoanele sunt gripate in bloc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci nu toate de 1.6 sunt cu pompa pe curea?

Unde se poate verifica? Este vreun site?

Mulțumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu ce asteptari mai sunt de la o curea la 400k. chiar e peste orice lant .Ce se asteapta sa nu o schimbe, greseala de intretinere, trebuiau demult schimbate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

toate 1.6 TDI au curea. unele 2.0 au si ele curea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimbarea este o lucrare de anvergură? Trebuie dat jos motorul? Ori este acces cu motorul pe mașină? Se poate verifica starea ei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!