Jump to content

tambur frana uzat


flopem
 Share

Postare recomandată

Buna,

Am schimbat sabotii frana pe spate,am pus noi,insa tamburii sunt cam uzati (cam tare)

Nu am schimbat si tamburii pt ca nu am gasit modelul necesar si am pus doar sabotii noi.

Ca efect neplacut am vazut ca nu e asa eficienta frana de mana la iesire din service din cauza uzurii tamburilor.

Acum insa dupa cateva ture cred ca s-au asezat sabotii pe ei si prinde super si frana picior si frana de mana.

Intrebare:

Se poate intampla ceva grav daca tamburii sunt uzati tare?

de asemenea ma mai intereseaza sa imi spuneti,daca schimb placutele frana fata si discurile sunt uzate ce se poate intampla ?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce ne spui nu putem sa evaluam corect situatia: uzati "cam tare" nu este prea concludent. Ai ceva poze cu ei flopem? Cati km are masina?

Discuri uzate, sub grosimea minima admisa poate insemna supraincalzire si spargere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a fost nevoit mecanicul la demomntare sa impinga inapoi pana aceea de autoreglaj inapoi pentru a putea da jos tamburul?

daca da atunci poti afirma ca ai uzura pe tambur (cat de mare? pai masori cu un micrometru), daca nu atunci inca e ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Indiferent de uzura pana aceea tot trebuie impinsa inapoi ca sa iasa tamburul, altfel nu prea iese (marog, n-am fost curios sa trag prea tare de el). Pot sa spun ca mi-am desfacut tamburii pe la 30k km, pe la 55k km pentru curatare (scartaie parghiile alea cand actionez frana) si de fiecare data am dat pana sus ca sa scot tamburul. In plus procedura de demontare implica obligatoriu ridicarea penei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut

Cat au costat sabotii si cat te-a dus manopera ?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!