Jump to content

DIY - Antena Shark Fin (Tiguan 5N & 5N2)


bender
 Share

Postare recomandată

Materialul prezentat a fost realizat la initiativa colegului Andy_B.

Raman valabile mentiunile: scopul materialului este de informare, modificarile inafara unui service autorizat pot atrage pierderea garantiei si pot produce pagube, iar raspunderea va apartine.

De acord ca antena Shark Fin e mai de efect pe Golf sau Passat, dar dincolo de aspectul estetic exista si aspecte practice. Shark Fin poate fi o solutie pentru posesorii de Tiguan care parcheaza in garaje mai putin inalte sau pentru cei care nu vor sa aiba grija ca le este furata sau uitata la spalatorie.

Sunt convins ca ar arata foarte bine pe un Tiguan fara bare longitudinale, asa cum e cel din poza, deschis la culoare si eventual corpul antenei Shark Fin vopsit in culoarea masinii.

post-19728-1247140954_thumb.jpg

Antena standard are p/n: 1K0 035 507 J.

Atentie! difera p/n si probabil si pretul in cazul in care aveti navigatie originala, incalzire Webasto cu telecomanda, telefon...

post-19728-1247140983_thumb.jpg

Sculele necesare sunt o cheie de 22 si o surubelnita fina in linie.

Inainte de a incepe operatiunea se ia contactul si se opreste radioul, cine vrea sa fie cel mai sigur deconecteaza borna minus a bateriei.

Trebuie scos elementul central de plastic situat in partea din spate a plafonului.

post-19728-1247140990_thumb.jpg

Acesta e prins de plafon in cleme metalice. Se incepe dintr-o parte tragand usor cu mana - se baga mana pe sub cheder.

post-19728-1247141061_thumb.jpg

post-19728-1247141001_thumb.jpg

Tragand usor de plafoniera se pot vedea piulita de fixare a antenei si cablul de semnal.

post-19728-1247141812_thumb.jpg

Cablurile sunt fixate cu un burete adeziv care se indeparteaza usor.

Atentie! In acea zona sunt si alte cabluri/mufe care trebuie protejate si la care nu trebuie umblat!

post-19728-1247141823_thumb.jpg

post-19728-1247141832_thumb.jpg

Se desface mufa cablului de semnal care e fixata pe un suport de plastic, se desface piulita cu cheia de 22 si se scoate antena veche.

post-19728-1247141838_thumb.jpg

In acest moment trebuie verificata mufa antenei Shark Fin sa fie identica cu cea a vechii antene. Daca nu sunt la fel, mufa noua trebuie schimbata cu cea veche!

post-19728-1247142113_thumb.jpg

Mufele au pe lateral o piesa de culoare mov care trebuie ridicata putin cu o surubelnita fina pentru a fi scoase si inlocuite.

post-19728-1247142120_thumb.jpg

post-19728-1247142135_thumb.jpg

Se curata zona din jurul orificiului antenei, eventual se greseaza putin si se introduce antena noua.

post-19728-1247142320_thumb.jpg

post-19728-1247142328_thumb.jpg

Piulita trebuie prinsa astfel incat cablul de semnal sa vina ca in poza.

post-19728-1247142336_thumb.jpg

Antena se verifica sa fie bine centrata si se strange piulita nu foarte tare. Se conecteaza mufa de semnal si se fixeaza la loc in suportul de plastic.

post-19728-1247142343_thumb.jpg

In final trebuie verificata functionarea radioului (conectati bateria) si etanseitatea lucrarii (turnati o cana de apa peste antena).

Daca totul e in regula, se lipeste buretele adeziv peste fire, se monteaza la loc elementul de plastic cu cleme metalice si gata.

post-19728-1247142751_thumb.jpg

Toate cele bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Sa ne spui cum stai cu receptia posturilor de radio atat in localitati cat si in afara acestora... :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:P Bender, vad ca in DIY-ul tau nu ai folosit clestele de tabla si ciocanul de 6kg ca la mine... Ti-am zis eu ca se poate si din interiorul masinii...

Lasand gluma la o parte - multumesc pentru montaj la masina mea!

@ cuiuda: am antena de doar 2 zile si deocamdata nu am iesit din Bucuresti, insa o sa revin cu impresii dupa week-end cand plec la munte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:blink: Bender, vad ca in DIY-ul tau nu ai folosit clestele de tabla si ciocanul de 6kg ca la mine... Ti-am zis eu ca se poate si din interiorul masinii...

Lasand gluma la o parte - multumesc pentru montaj la masina mea!

@ cuiuda: am antena de doar 2 zile si deocamdata nu am iesit din Bucuresti, insa o sa revin cu impresii dupa week-end cand plec la munte.

In Buc mai prinzi ceva?

Pe AM prinzi Bulgarii ?

Glumesc aum, sincer daca tot fac o astfel de schimbare cred ca pun o antena daia lunguiata ca pe BMW in culoarea masinii sau Gri in loc de Silver-Leaf.

Model 1

Model 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa ramai la una OEM

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai idee daca aceasta antena se potriveste sila modele mai vechi ? de exemplu la passat b5,5 ?

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Red: Nu am idee daca antena respectiva se potriveste la Passat, insa sigur am vazut unul cu antena Sharkfin, doar ca aceea mi s-a parut parca mai mare ca asta (cum sunt cele de pe BMW-uri...).

Back on-topic: am plimbat masinuta la munte, si impresiile despre receptie sunt urmatoarele: Pana aproape de centura de vest a Ploiestului, am avut receptie la Radio Guerilla la fel ca si cu antena originala. Pe centura semnalul l-am pierdut, dar la fel se intampla si cu cealalta antena. Pe celelalte posturi, pana la Breaza, se aude la fel de bine. Singura diferenta a fost ca in curtea casei (Breaza) nu mai aveam receptie decat la unul dintre cele 3 posturi memorate si care se prindeau prost, dar se auzea totusi ceva, cu antena cealalta.

In Bucuresti nu am observat nici o diferenta de receptie.

Per total, foarte multumit (cel putin pana acum).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Red: Nu am idee daca antena respectiva se potriveste la Passat, insa sigur am vazut unul cu antena Sharkfin, doar ca aceea mi s-a parut parca mai mare ca asta (cum sunt cele de pe BMW-uri...).

Back on-topic: am plimbat masinuta la munte, si impresiile despre receptie sunt urmatoarele: Pana aproape de centura de vest a Ploiestului, am avut receptie la Radio Guerilla la fel ca si cu antena originala. Pe centura semnalul l-am pierdut, dar la fel se intampla si cu cealalta antena. Pe celelalte posturi, pana la Breaza, se aude la fel de bine. Singura diferenta a fost ca in curtea casei (Breaza) nu mai aveam receptie decat la unul dintre cele 3 posturi memorate si care se prindeau prost, dar se auzea totusi ceva, cu antena cealalta.

In Bucuresti nu am observat nici o diferenta de receptie.

Per total, foarte multumit (cel putin pana acum).

Si de unde ai luat antena? o recomandare ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Antena am cumparat-o de aici, mesajul meu are numarul #8760. Pretul il poti afla direct de la ei. Iar recomandari nu pot sa fac - este o modificare functionala pentru mine (antena veche lovea in usa de la garaj), si imi si place cum arata - de gustibus...

:icon_thumright: Te rog nu mai da "quote" la mesajul anterior - nu este nevoie din moment ce este exact deasupra mesajului tau...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

k.

merci.

am fost la midocar si mi-au spus ca modelul folosit de tine 1K0 035 507 J (doar radio) este ptr vw golf, ca teoretic se potriveste si pe tiguan. pentru tiguan exista doar varianta ptr radio+telefon+navigatie.

bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil ca au dreptate. Insa din moment ce la masina mea nu am nici navigatie si nici handsfree stock, antena aia isi face treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi poti zice daca are si amplificare antena? :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are nici un fel de amplificare - Bender a desfacut-o complet...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai tati, eu tot nu am inteles cat a costat antena si m-am uitat si la raspunsul lui Alex si tot nu am vazut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici antena Shark Fin si nici cea originala nu au amplificare (in sensul de circuit activ).

Calitatea receptiei in Bucuresti pare sa fie la fel ca inainte, din ce am constatat pana acum Guerilla se aude cu purici intr-o zona si RFI in alte doua zone restranse. Inafara orasului, spre Ploiesti de exemplu pana la ~30km de Bucuresti - un loc unde merg des - se receptioneaza perfect toate posturile, iar spre Constanta pe la kilometrul 40 pe autostrada se pierde Guerilla. In schimb am receptionat Europa FM mergand pana la 2 Mai! Nu stiu cat e de bine sau rau pt ca la drum intins nu ascult radio, am muzica mea pe carduri SD, RCD510 sa traiasca!

Ca o paranteza, la Golf - RCD300 daca tin mai mult apasat pe un anumit buton, intra intr-un meniu "secret" unde se poate vizualiza grafic taria semnalului receptionat. Acolo am putut sa vad atunci cand mi-au furat antena la Golf, ca in Bucuresti desi posturile se auzeau la fel ca inainte, nivelul semnalului era mai scazut cu 30%. Stie cineva daca la RCD510 exista un meniu similar?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andy B de ce ti secret pretul unei antene ca suntem si noi curiosi la cat se ridica, ce ar fi sa intrebam toti de pe forum pe volksman cat costa acea antena si probabil o sa fie nevoit sa raspunda de vreo 2.000 de ori. eram curios cat costa ca am primit si eu o erta in jur de 200 lei una si vroiam sa vad daca este un pret bun sau pacaleala.

Modificat de dsf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

antena e 12E pe ahw-shop :icon_rambo:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andy B de ce ti secret pretul unei antene ca suntem si noi curiosi la cat se ridica, ce ar fi sa intrebam toti de pe forum pe volksman cat costa acea antena si probabil o sa fie nevoit sa raspunda de vreo 2.000 de ori. eram curios cat costa ca am primit si eu o erta in jur de 200 lei una si vroiam sa vad daca este un pret bun sau pacaleala.

La midocar pe splai e 220 ron, varianta de golf doar pentru radio.

antena e 12E pe ahw-shop :)

e 10,5 euro si 26 euro transportul.

total 36,5 euro fara tva

185 ron final.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat-o cu putin peste 200 RON. Nu era nici un secret, doar ca nu am mai intrat de ceva vreme pe forum - scuze...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Astazi am dat si eu comanda de antena la Alex, in 4-5 zile soseste. hihihihihiih

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am montat azi antena pe masina din sematura. Din cate am vazut receptia e ca la cea stoc. Intrebare: se prinde AM (ca nu am incercat)?

LE: Am incercat si AM si merge.

Modificat de rex
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum am intret si eu in clubul asta.

13082009.th.jpg 13082009002.th.jpg 13082009003m.th.jpg 13082009004z.th.jpg

...intradevar receptia este un pic mai proasta, dar asta este si la mine a trebuit inlocuit tot firul cu mufa cu tot, mufa fiind de dimensiuni diferite.

Modificat de Borisake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
  • 3 weeks later...

Intrebare: antenele voastre Shark, au amplificator in ele? pt ca am luat si eu una de la dezmembrati, se potriveste la mufa, dar cand intru in meniul secret al RNS510 antena 2 este OFF, am probat-o cu vechea antena si cand o cuplez este ON, de unde rezulta ca trebuie un amplificator ceva. si de aici intrebare mea :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Hop si eu cu shark fin ;)

post-52227-0-16515600-1305289712_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!