Jump to content

Zgomote metalice la roti, pe drum rau


THE ROCK
 Share

Postare recomandată

salut ,

acum aud ceva zgomot infundat la roata din spate pe dreapta ...

zgomotul se aude doar din masina daca inchid geamurile atunci cand trec peste un canal sau peste o denivelare

nu troncane si nu se aude ceva metalic ... doar ceva infundat ca de cauciuc ...

de la ce poate fi ?

ce poate sa "bata" asa ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • C o s m i n

    6

  • THE ROCK

    6

  • ovidiusurubaru

    6

  • clpos

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

Si eu am un zgomot pe spate cand apas pe portbagaj,sau coboara cineva,ceva de genul zgomotului la oltcit pe spate. :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Si eu am un zgomot pe spate cand apas pe portbagaj,sau coboara cineva,ceva de genul zgomotului la oltcit pe spate. :)

Si eu am exact acelasi zgomot, daca apas pe spate se aude un scartait ca de ar as zice eu. Ce poate fi?

Inainte aveam unul la roata fata stanga, nu ghiciti care a fost rezolvarea, senzorul care lumina xenonului, l-am inlocuit si a disparut zgomotul. (Bineinteles la reprezentanta in Germania nu in Ro, iar "diagnosticarea" cauzei sunetului a fost suuuper prompta).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Buna :Driver:) i'm the new guy :D deci am avut si eu scartziitu ala pe spate si la me din fericire na fost nik grav am fost pe un drum cu pietre etc tipic romanesc:P si mio sarit ceva la suspensie presupun ceva piatra si mio "indoit" plasticu dedeasupra care se "freaca" pe suspensie si acea facea la fiecare denivelare sau orice de genu und zgomot infernal :)) .....dat jos roata si am indreptat cumva cumva plasticu acuma nare nik :P !http://vwforum.ro/style_emoticons/default/rolleyes.gif

sper sa va ajute:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

se aude o galagie la etrierele pe fata ce trebuie inlocuit ?si bucsele de la etriere si suruburile de ghidaj?

Modificat de yguana
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

etrierii se inlocuiesc doar daca nu mai lucreaza corespunzator,pistonasul lor e destul de uzat si ruginit,se rupe accidental aerisitorul lor in momentul cand se face aerisirea.Ce fal de zgomot se aude?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand se aude galagie? Cand franezi... cand accelerezi... cand o parchezi si te uiti la ea? Ce fel galagie se aude? Poate se certau vecini cand ai franat?

Da mai multe detalii ca alfel putem sa-ti dam o mie de solutii si poate tu n-ai nici o problema, poate doar iti sunt uzate discurile sau placutele sau amandoua. :ceuameni:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Placute cu armatura uzata sau daca sunt AM, nu respecta cotele standard.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am patit-o pe parte fata cu placute FERODO.. parca mergeam cu carutza..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Si la mine se aude scartait de arcuri pe ambele parti spate cand se urca si coboara cineva din masina mam gandit ca trebuie sa schimb arcurile dar am sa incerc sa dau cu spray dela de rugina si ungere pe flansele alea unde a spus colegul de mai sus poate scap de scartait.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cumva e trasa frana de mana cand iti scartaie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut, am si eu un zgomot ceva de genul, parca de banutz metalic, indiferent daca merg pe drum bun/rau sau daca am sau nu viteza. Faza e ca de cateva zile am prins o portiune de drum rau si am intrat cu ceva viteza pe bucata aia, iar dupa ce am muscat si un pic de groapa, a inceput zgomotul metalic. Nici nu reusesc sa-mi dau seama la ce roata e.. cu rotile ridicate nu face, doar in mers, chiar si atunci cam random. Cum as putea sa-mi dau seama ce poate fi ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Salut, am si eu un zgomot ceva de genul, parca de banutz metalic, indiferent daca merg pe drum bun/rau sau daca am sau nu viteza. Faza e ca de cateva zile am prins o portiune de drum rau si am intrat cu ceva viteza pe bucata aia, iar dupa ce am muscat si un pic de groapa, a inceput zgomotul metalic. Nici nu reusesc sa-mi dau seama la ce roata e.. cu rotile ridicate nu face, doar in mers, chiar si atunci cam random. Cum as putea sa-mi dau seama ce poate fi ?

Stiu ca a trecut mult timp de atunci. Am aceeasi problema pe roata din fata stinga. Cum ai rezolvat-o?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil arcul de la erier.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mister rezolvat.

O pietricica intrata in interiorul discului de frina

post-133983-0-71716000-1403340945_thumb.

post-133983-0-30531400-1403340946_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
ovidiusurubaru

Salut.am si eu o problema de curand am schimbat discurile fata si spate plus placute la masina totul a fost ok ,de cateva zile la franare usoara se aude un trosnit un fel de pocnitura asa pe stanga fata aveti idee de la ce?.nu am mai avut timp acasa sa merg  la un mecanic si am venit asa cu ea pana in italia ,ma poate ajuta cineva?va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ovidiusurubaru

vreau sa precizez ca nu stiu daca se aude si la viteza mare,sau poate da ,dar nu aud eu!si face cand franez prima data dupa aia daca mai franez nu se mai aude nimic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai montat siguranta aia de sarma pe etrier?

Cand ai montat noile placute, ai verificat daca nu cumva sunt mai mici si joaca in port-etrier? Pentru ca din pacate nu toti producatorii respecta cotele...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai strans rotile? La jante de aliaj s-ar putea sa necesite restrangere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ovidiusurubaru

nu am verificat o sa ma uit maine la roti,am echilibrat rotile la o vulcanizare si imediat dupa a inceput si cu zgomotul ...am mers asa cu ea 2000 de km,ma gandeam ca e altceva nu de la roti,,siguranta de sarma e pusa placutele erau ok am stat si eu langa mecanic cand monta ..ms mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ovidiusurubaru

Am verificat  acum nu are joc la roata totul este bine strans mam uitat si la siguranta de sarma de la etrier totul e pus bine.am tras de roata si nimic!..ce sa fie oare imi  pocneste cand franez,dar nu in momentul cand pun frana cand aproape da se se opreasca atunci se aude zgomotul , si se aude si un troncanit cand trec peste gropi asa mai mici Daca nui dau de cap schimb tot chitul de directie si gata.Ast pareri va multumesc!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nici o parere nimic?...la brate dintre lemforeder si febi blistein care sunt mai ok!ma gandesc sa schimb tot kitu si gata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lemforder sau OEM. Mergi totusi la un mecanic care sa fie in stare sa puna un diagnostic. Ulterior schimbi doar ce e uzat cu Lemforder. Poate fi doar un cap de bara si restul sa mai mearga mult si bine..., scapi cu 200 de lei inclusiv manopera si directia in loc de 3000.

Modificat de valioglu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa o sa fac! o sa caut un mecanic bun aici faza e ca astia is scumpi daca eram acasa era alta treaba!mersi mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare. Aveam si eu zgomote pe drum cu denivelari si trebuiau schimbate bratele. Toate bune dar am ramas cu zgomot in momentul cand franez  si cand plec de pe loc putin zmucit sa zicem. Ce mai e de schimbat ca asa nu pare nimic in neregula?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!