Jump to content

element suspensie fata


Asterix
 Share

Postare recomandată

Salut. Recent mi-am luat o suspensie sport. Pe spate totul s-a potrivit perfect (arcuri + amortizoare).

Pe fata insa a fost alta poveste. Amortizorul a mers, cu niste oarece adaptari, insa arcul nu am reusit sa il montez. Piesa (talerul) care vine imediar deasupra arcului si peste care vine piulita de pe amortizor era mai mica. De fapt arcul normal are diametrul mai mic decat cel sport.

Imi trebuie un taler cu diametru mai mare, care sa pot sa il montez cu arcul sport.

A mai intalnit cineva situatia asta? Aveti idee unde as putea gasi piesa respectiva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde de anul masinii cele dupa 95 daca nu ma insel , au arcurile mai mici in capat si flanse mai mici

Modificat de bankaru g3
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi-am luat si eu de curand o suspensie sport din germania, acum astept sa vina pachetul. Pe site-ul de unde am cumparat-o scrie Komplet fahrwerk, adica suspensie completa. Oare are tot ce ii trebuie pentru montare ? Am si ceva poze cu suspensia, am comandat-o dar am dat adresa din Berlin a unei verisoare si mi-a trimis-o ea prin posta.

post-28624-1246882840_thumb.jpg

post-28624-1246882849_thumb.jpg

post-28624-1246882854_thumb.jpg

post-28624-1246882860_thumb.jpg

post-28624-1246882865_thumb.jpg

post-28624-1246882875_thumb.jpg

Modificat de bobbycvi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot asa e si a mea. E JOM.

Nu are incluse si flansele/talerele.

Masina mea e din '95. Spui ca la cele mai vechi sunt flanse mai mari?

S-or potrivi de golf 2?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur sunt mai mari.Asa am patit eu cand mi`am cumparat flansele pe fata.Mi-a dat vanzatoarea de alea mai mici si mie imi trebuiau mai mari :offtopic:

Inainte de 95...

post-31559-1246888917_thumb.jpg

si dupa 95

post-31559-1246888953_thumb.jpg.

In poze nu prea se observa din diferenta de marime...

Modificat de ByZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Golful meu e din 97. O sa trebuiasca sa schimb si flansele pe fata/spate ?

Modificat de bobbycvi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Byz, nu e aia piesa la care ma refer. Este un disc de tabla, ii zice spring disc. Este de doua feluri. Un model mai mare, si un model mai mic.

Din pacate pentru arcurile alea de la Jom, discul mic este prea mic, si discul mare este prea mare.

O sa stau in weekend sa analizez situatia sa vad ce solutie gasesc. Cred ca o sa trebuiasca sa gasesc un mod sa confectionez un disc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Faţă

post-31330-1247039450_thumb.jpg

Spate

post-31330-1247038189_thumb.jpg post-31330-1247038208_thumb.jpg

Modificat de Copax
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Asterix: din ce an e masina ta ? Se poate sa nu se potriveasca nici la mine ? :|

Si daca rezolvi cumva sa postezi te rog. Sapt viitoare imi ajung suspensiile si poate patesc si eu la fel ca tine.

Edit: acu am vazut ca e din 95. Scz

Modificat de bobbycvi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Copax, mersi pentru poze.

Pe spate nu-i problema, se potrivesc. Pe fatza e buba pt ca diametrul arcului e un pic mai mare decat trebuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si daca le pui asa, ce se poate intampla ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In piesa respectiva actioneaza toata forta din arc (greutatea masinii pe fata). Daca suprafata de contact e doar pe jumatate, ma gandesc ca la o groapa poate sa treaca arcul peste ea si sa sara de pe pozitie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Asterix: ai rezolvat problema :icon_thumright: ?

Pune o poza cu suspensiile tale daca te rog.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, am rezolvat-o pana la urma. I-am pus flansele care le aveam pe masina, si intre ele si arc am mai facut o piesa, ca un inel, din niste flanse de Ford.

Poze nu am apucat sa fac in timpul operatiei. Suspensia este exact ca cea pe care ai pus-o tu in poza. Amortizoare argintii si arcuri rosii. Sunt facute de JOM.

Modificat de Asterix
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hai ma si nu ne spui si noua cum se simte acum? :Driver: ma dai o tura vineri :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ajung si suspensiile mele pe sambata (intr-un final), s-au pierdut pe drum :Driver:.

@Asterix: daca ai timp poti sa imi faci o schema in paint :D cu inelul confectionat ? ca sa stiu si eu daca ma "lovesc" de problema asta(desi cred ca ma "lovesc").

ms mult !

Si pune o poza cu masina :biggrin:. Suspensia mea o coboara cu 40/40 mm.

Modificat de bobbycvi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am pus si eu suspensia ;). Arata super. Nu a trebuit sa modific nimic la flansele alea. A intrat perfect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!