Jump to content

Faruri depo, golf 4. Ce becuri merg la ele


Jacku
 Share

Postare recomandată

Salutare.

M-am tot gandit...si nu pricep o chestie. Proiectoarele de la farurile originale aveau lupa, si bateau cum trebuie sa bata un far cu lupa, adica sa delimiteze clar portiunea luminata de intuneric. Prioiectoarele dein farurile noi, tot cu lupa sunt, dar nu mai delimiteaza partea luminata asa..si bat cam cum batea faza scurta inainte ( ca si dispersie de lumina).

Eu acum a gandesc ca poate nu am pus becurile care trebuie in ele. Are cineva idee la farurile depo, ce tip de becuri se folosesc. La cele normale faza lunga era H1, faza scurta h&, proiector H3.

Stie cineva sigur la farurile aceastea ce becuri se pun?

post-7148-1246628876_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Farurile *depo* care sunt in imaginea atasata de tine au H7 si faza lunga si scurta, H3 pe proiectoare, pozitia si semnalizarea sunt la fel ca la celelalte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta este

post-17660-1246739586_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

De unde si cat au costat farurile astea, scuze de off-topic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Proiectoarele de la farurile originale aveau lupa, si bateau cum trebuie sa bata un far cu lupa, adica sa delimiteze clar portiunea luminata de intuneric.

Din cate stiu eu doar la faza scurta este asa, la proiectoare trebuie dispersata in jos si laterale.Nu lupa face acest lucru, ci exista de exemplu la faza scurta in fata lupei pe interior o tablita jos care face aceasta delimitare a fascicolului de lumina in sus (se inverseaza prin lupa). La proiectoarele originale mai ai si acele crestaturi in relief pe exteriorul lupei care orienteaza si disperseaza lumina in jos si laterale. La fel cele originale sunt gandite sa bata in jos, prin pozitionarea lampii usor deasupra focarului lupei.

Faptul ca pui o lupa in fata unui bec nu inseamna performanta. Conteaza ce si cum este gandit si realizat acest lucru, iar precizia in acest caz are conteaza cel mai mult.

Exista multe diferente intre farurile originale si cele aftermarket atat din punct de vedere al constructiei, al materialelor folosite si al pretului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dreptate.

In proiectoare nu am becuri., dar cu lupa de la faza lunga asa e.Eu am avut un far spart si l-am desfacut sa-l repar, si zici bine, are in interior o tablita care delimiteaza fascicolul.Si nu stiu de unde dar delimitarea in partea de sus a fascicolului are o culoare albastra. :)

*FAZA SCURTA* imi cer scuze

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut si eu la golf aceleasi faruri DEPO dar aveau in plus angel eyes si pot sa spun ca sunt de tot kktul indiferent de becurile folosite.Initial am mers pe halogen si dupa 2 zile am pus xenon chinezesc de 6000k sperand intr-o minune dar de unde...faza scurta batea ea cumva dar cea lunga era mai mult decat criminala si problema cea mare era ca nu se puteau regla cum trebuie.

Oricum am renuntat la instalatiile de xenon chinezesti si am trecut pe instalatie originala VW cu becuri D2S si parca era ceva mai bine dar cu lupa originala nu se poate face comparatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dreptate amice, fiind vb despre aceleasi faruri dar cu angel eyes.

Ei bine tocmai pt problemele mentionate de tine nu am optat pt angel eyes, asta dupa o documentare amanuntita.

Crede-ma ca e diferenta intre aceleasi faruri DEPO cu si fara angel eyes.

Eu nu am probleme cu ele,nici macar dupa ce le-am reparat, si bat foarte bine inclusiv faza lunga, avand pe faza scurta xenon chinezesc de 6000 k.

Adevarat, cele cu angel au probleme.

Si bineanteles nu facem comparatie cu cele originale, care au un pret pe masura.

Ce sa zic...ne multumim cu ce avem pe criza asta :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

A incercat cineva sa puna proiectoarele de pe un far original pe aceste faruri depo? Se potrivesc ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

A punctat bine colegul jorjel mai sus? A incercat cineva treaba asta ca sa stiu si eu daca sa imi cumpar sau nu. VVreau sa le iau pe alea cu lupa, proiector si r32 look si nu stiu ce sa fac. ce firma imi mai recomandati in afara de depo pe configuratia pe care o vreau eu.

Cu deosebita stima,

Andrei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

daca mai e de actualitate:

am achizitionat faruri depo (cu angel eyes din pacate)

ma tot chinui sa caut becuri pentru inlocuirea beculetelor de la angel eyes si nu gasesc. inelele se vad galbui, eu vreau alb gheata. beculeltele sunt asemanatoare cu cele pt bord: mici, inguste. (exemplu)

daca stie cineva vreo solutie as fi fericit sa`l ascult.

Gabi :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gasesti pe ebay, doar ca va trebui sa mai astepti cam o luna pana-ti vin. Cred ca tipul de bec este T7.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MDA, cred ca te referi la ASTA

12V - T7 zice acolo

15lire 20 bucati. sa vedem

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MIe de la o vreme au inceput sa mi se abureasca...am incercat mai multe variante sa inlocuiesc garnituri, etc..dar nimic. Chiar nu ma prind ce sa le fac.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ti se va aburi atata timp cat este apa in ele. daca il poti da jos si sa-l pui la uscat ar fi cel mai bine. eu asa am facut cu un stop ce se aburea tare. l-am dat jos si l-am pus pe calorifer dupa care l-am facut cu silicon. si de atunci nu se mai abureste

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar are idee cineva daca se pot desface? ca le-as si curata pe interior, ca de la aburit a ramas putin patata sticla pe interior...

si le-as desface sa le curat. plus ca am impresia ca reglajul pentru faza lunga la farul dreapta nu mai merge cum trebuie. le-a desfacut cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pot desface relativ usor daca ai un feon de uscat parul ceva mai bun, dar daca lipesti sticlele la loc cu silicon, te va tine maxim 1 an de zile. Trebuie adeziv de parbriz ca sa tina :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Deci sunt ok farurile astea? Si cum se desfac in spate, ca si alea originale? sau cum se schimba becul? si in loc de H1 are 2x H7 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu farurile mai sus mentionate ... au bec h7 si pe scurta si pe lunga , eu sunt foarte multumit de ele ... nu tremura nu nimic ... eu am mutat si becurile vechi din proiectoare si se vad foarte bine :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mie faza lunga de la farul din dreapta bate spre stanga. Astfel, vazut pe ceata, fasciculele de lumina se unesc undeva la 5 m in fata masinii ( fasciculul drept vine peste cel din stanga). Si sa mor daca stiu cum sa il aduc inapoi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma poate ajuta cineva cu o parere, are un prieten o pereche de Xenoane H7 luate de pe un Audi A6 , se potrivesc la mine sid aca stie cineva cum se monteaza la fel ca instalatia after market!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Baieti am

Si eu farurile depo cu angel eyes si daca ploia afara noaptea nu mai vad nimic zici ca am 2 lumanari aprinse nu faza scurta . Imi poate recomanda cineva ce becuri mai tari sa pun? Am

Inteles ca si xenon sa pui pe ploaie nu rezolvi nimic . In rest noaptea cand nu ploua vad perfect .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Am o problema cu aceste faruri golf 4 minune, faruri  prezinta mufele care nu prea au protectie si oxideaza. Am inteles ca oxidarea se curata si luminile functioneazaok din noucu un anumit spray. Imi puteti spune despre ce spray este vorba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
On 16.02.2010 at 7:22 AM, Inginerul said:

Gasesti pe ebay, doar ca va trebui sa mai astepti cam o luna pana-ti vin. Cred ca tipul de bec este T7.

Intreb si eu...

Ar merge inlocuite becurile T7 cu  T5?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

am spart un far depo cu lupa, in ce se potriveste oglinda cu lupa, hella sau valeo sa folosesc carcasa 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!