Jump to content

Montare bord golf 4 pe golf 3


CV-03-BTF
 Share

Postare recomandată

adrianviperdodge2012

Sper sa nu par tampit :lol: ,dar daca cer prea mult,am vazut ca swapul cu elemente de golf 4(bordul complet) este dificil,cel de golf 5 cum este?nu s-ar potrivi mai bine?si poate nu ar mai trebui facute modificari asupra indicatorului de benzina?semnificatia pinilor cred ca se gaseste usor(pini-ceasuri bord).?nu s-ar putea face asa ceva? :icon_cheesygrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 130
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • CV-03-BTF

    13

  • adrianviperdodge2012

    13

  • sebastian.c

    10

  • F l o r i n

    7

adrianviperdodge2012

Sau macar aveti linkuri de swap?macar de informare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

orice se poate daca esti dispus sa scoti bani seriosi din buzunar si sa faci modificari majore. usor sigur nu e sa pui bord de golf 5 pe 3 din motive lesne de inteles, tehnologie mult mai noua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adrianviperdodge2012

Cel mai probabil o sa deschid un DIY pentru swap,in cazul meu,vreau sa fac swap de la un golf 5 sau 6 cu tot interiorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
adrianviperdodge2012

Sa inteleg ca pentru ceasuri de golf 4 ,ca sa indice bine acul la benzina e nevoie de schimb si sonda de la rezervor cu una de golf 4?daca da,se potriveste ?sau trebuie facute adaptari?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bai adriane...te complici rau. Daca nu cauti pe net....

Uite aici un link. Sper sa nu se supere nimeni. Este un site de anunturi...http://mercador.ro/o...f-3-IDfozY.html

un se supara nimeni :D e anuntul meu ;) eu le-am facut ;) si merge cu benzina, e mai greu..la asta lucrez ;)

inca nu stiu un remediu...si ar mai fii cu uleiul ca mk4 are 1 fir pt sonda de ulei si mk3 are 2(low si high) si cum il pui da cu virgula la ceasurile de mk4..

bafta

Modificat de andrew20
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adrianviperdodge2012

Nu se supara nimeni ,stai linistit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adrianviperdodge2012

Anunt important catre cei care vor bord de golf 4(ceasurile) pe golf 3:bordul de golf 3.5(se mai zice si golf 4 cabrio,dar e mai mult 3) este cel care s-a pus pe toata generatia de golf 4,dar cu mufele din spate de golf 3.Mai pe scurt,bordul de golf 4 cabrio se potriveste la golf 3(si are aspect de 4).

Stiu ca am citit tot topicul si nu a precizat nimeni de asa ceva.Insa,NU TOATE golf4 cabrio au bordul precizat de mine.:D sper sa fi fost de folos.:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adrianviperdodge2012

Da,mi-am pus si eu tot de golf 3.5,arata exponential mai bine.(+ ca sunt electronice si nu mecanice ) :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Va salu,am si eu nevoie de un sfat din partea celor mai priceputi decat mine. In primul rand sunt posesorul unui vw vento cel din imagine 1.9 tdi 90cp si as vrea sa stiu daca as putea modifica  ceasurile mele originale cu unele ce passat pana in 2003 tot cu diesel. Se poate face asa ceva? Cu stima!

post-102084-0-97158800-1365186476_thumb.

post-102084-0-17356000-1365186732_thumb.

Modificat de v@sy
Foloseste functia Search inainte de a deschide un topic nou!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt sigur ca este aproape impsoibil! Am incercat sa pun pe un passat din 98 ceasuri din 2003 si m-am lasat pagubas.

Userul Florin iti poate da mai multe detalii pertinente!

Modificat de wolksmanT4
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Primul lucru de ce este aproape imposibil si in al2 lea rand peste ce dificultati as putea da. PS imi plac mai mult cele de pasat decat ale mele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca sunt fara CAN ar trebui sa mearga, sau mai pus ceasuri de g4 pe g3

Modificat de SethBv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite aici modificare ceasuri golf 4 pe golf 3

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salu,am si eu nevoie de un sfat din partea celor mai priceputi decat mine. In primul rand sunt posesorul unui vw vento cel din imagine 1.9 tdi 90cp si as vrea sa stiu daca as putea modifica  ceasurile mele originale cu unele ce passat pana in 2003 tot cu diesel. Se poate face asa ceva? Cu stima!

 

cele care le-ai pus in poza - nu merg. Cauta de Passat, codul 3B0 919 xxx.

Primul lucru de ce este aproape imposibil si in al2 lea rand peste ce dificultati as putea da. PS imi plac mai mult cele de pasat decat ale mele

 

pai, nu prea se pupa cu nimic de pe masina ta - ceasurile de B5,5 fiind cu CAN -

 

Daca sunt fara CAN ar trebui sa mearga, sau mai pus ceasuri de g4 pe g3

 

daca sunt fara CAN - da - dar nu e cazul celor de mai sus - au CAN. Toate ceasurile cu formatul codului xxx 920 xxx - au CAN, cele xxx 919 xxx - sunt fara CAN

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Revin dupa o lunga perioada de timp, am pus din nou ceasurile de Golf 4, acum nu se mai blocheaza deloc (era vorba de contact imperfect), acum am scos mufa albastra de pe bordul de Golf 4 si am cositorit direct firele care vin din tabloul de Golf 3.

Legat de sonda de ulei, la Golf 4 sonda montata e de 0.3-0.5 bar, cu contact normal deschis.Asa ca am legat si eu la bordul de Golf 4 firul de la acelasi tip de sonda (pe Golf sunt 2, dar cu contacte inverse).

Acum lucrez la plutitor.Am un plutitor de Golf 4 (carcasa pompa +plutitor). Trebuie sa fac rost de un plutitor de Golf 3 ptr. experiente, (nu vreau sa umblu la pompa mea din rezervor decat atunci cand stiu sigur ce am de facut) vreau sa verific diferenta de rezistenta electrica (ohmi) intre cele 2 sisteme si fie adaptez carcasa de Golf 4, fie iau doar placuta cu indicatorul litrometic de pe carcasa de Golf 4 si o pun pe cea de Golf 3, nu stiu dar asta e urmatorul pas.

Vreau sa montez si o sonda de nivel apa racire si nivel lichid parbriz.Revin cu detalii/poze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Nimic? Nimeni? Tocmai acum cand am descoperit si eu topicul :( 

Mentionez ca sunt interesat sa CUMPAR ceasurile de golf 4 cu tot ce implica (cabluri etc) eventual mufa modificata...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Sal all

as dori si eu un cablu de adaptare  ceasuri bord golf4 sa pot fii puse pe Golf 3

Stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Il poti cumpara si pe Ebay sau iti poti confectiona unul. Daca vrei iti dau diagrama cu ce ai de modifica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salutare. ar fi bine venita. sunt interesat de ea. se poate? multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!