Jump to content

probleme la abs


B 89 WRC
 Share

Postare recomandată

Astea sunt pozele facute inclusiv pompa inclusiv panoul de sigurante.

Multumesc foarte mult pentru ajutor in gasirea releelor ABS. Sa vad acum daca problema cu nefunctionarea e de la ele.

post-61604-1282695051_thumb.jpg

post-61604-1282695067_thumb.jpg

post-61604-1282695164_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 56
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • marius_16V KR

    11

  • vecthos

    6

  • eugen_zim

    5

  • szrobik

    5

cateva intrebari la cei cu abs:

1. cate cunducte de frana pleaca din pompa? am inteles ca pleaca 3, 2 pe fatza si una pe spate, poate cineva sa-mi confirme?

2. mergand pe ideea de 3 conducte, conducta care duce in spate unde se desparte in 2 conducte, cate una pt fiecare etrier spate?

3. ce cod are "'T"-ul unde se face splitul la conducta spate?

4. splitul se face inainte sau dupa repartitor? daca exista repartitor?

mai jos o schema , care rezuma ceea ce spuneam de 3 conducte

post-5370-1282765199_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius_16V KR

la mine pleca doar o conducta spre spate si avea un teu inainte de repartitor sau asa ceva tre sa ma uit pe conducta veche si iti spun eu exact!!! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AM revenit cu noutati. Dupa ce am pus si am verificat motorasul de pe pompa de ABS, care mergea ... am pus inapoi pompa de frina cum am scos-o (insa nu mi-a mai venit inapoi cum era ii lipsea 1cm ca sa calce cum trebuie pedala de frina pe senzorul de stopuri si a trebuit sa fac o adaptare, daca aveti sfaturi in priviinta asta va ascult cu drag), si am verificat apoi toate firele de unde si ce fac si am ajuns la concluzia ca e o problema electirica. Din fericire am cautat la releele 78 si 79 cum a spus prietenul nostru de mai sus si am concluzionat ca releul 78 da semne de oboseala, nu mai facea contact decit cind trageai de el. Releul merge mai ales acum ca i-am indoit putin lamela (inainte el cupla insa pastila din interior nu mia atingea cum trebuie ca s-a uzat). Acum merge foarte bine si pompa de ABS si frina. Numai ca am vrut sa ies in teste sa vad cum functioneaza si am constatat ca imi curge lichid de frina la roata din spate dreapta. S-a spart sau curge pistonasul de frina. Acum tre sa ma duc sa cumpar pistonase si tot ce mai e de schimbat. Revin dupa ce termin de reparat cu impresii de la teste. Va pot spune ca ambele indicatoare de frina si de ABS s-au stins ceea ce e un lucru bun ca erau aprinse amindoua inainte de a ma apuca de treaba.

Acum am doua intrebari. Cine stie de unde pot achizitiona si cit costa aceste 2 relee ca acum 78 merge dar nu garantez cit ca pastila e dusa tare si vreau sa cumpar relee (releele dorite sunt 78 si 79)? daca vreti ma uit miine pe codurile de pe ele si va spun sau va puteti uita in ekta.

Cine stie cum imi voi da seama daca merge ABS-ul cind merg cu ea fara sa fie zapada sau alte alea?

Va multumesc foarte mult pentru ajutorul acordat si pina acum si va astept cu interes informatiile

PS. La mine pompa de frina are 3 trasee de distributie 2 pe fata si unul pe spate. Ce cod are nu stiu pt ca nu m-am uitat in spate sub masina. Insa uite o poza din etka. Sper sa nu ma bata cineva pt asta. Multumesc pt intelegere.

post-61604-1283027431_thumb.jpg

post-61604-1283027449_thumb.jpg

Modificat de vecthos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cateva intrebari la cei cu abs:

1. cate cunducte de frana pleaca din pompa? am inteles ca pleaca 3, 2 pe fatza si una pe spate, poate cineva sa-mi confirme?

2. mergand pe ideea de 3 conducte, conducta care duce in spate unde se desparte in 2 conducte, cate una pt fiecare etrier spate?

3. ce cod are "'T"-ul unde se face splitul la conducta spate?

4. splitul se face inainte sau dupa repartitor? daca exista repartitor?

mai jos o schema , care rezuma ceea ce spuneam de 3 conducte

1-da 2 fata si unu spate

2-se desparte in repartitor

3-4-codul repartitorului

AM revenit cu noutati. Dupa ce am pus si am verificat motorasul de pe pompa de ABS, care mergea ... am pus inapoi pompa de frina cum am scos-o (insa nu mi-a mai venit inapoi cum era ii lipsea 1cm ca sa calce cum trebuie pedala de frina pe senzorul de stopuri si a trebuit sa fac o adaptare, daca aveti sfaturi in priviinta asta va ascult cu drag), si am verificat apoi toate firele de unde si ce fac si am ajuns la concluzia ca e o problema electirica. Din fericire am cautat la releele 78 si 79 cum a spus prietenul nostru de mai sus si am concluzionat ca releul 78 da semne de oboseala, nu mai facea contact decit cind trageai de el. Releul merge mai ales acum ca i-am indoit putin lamela (inainte el cupla insa pastila din interior nu mia atingea cum trebuie ca s-a uzat). Acum merge foarte bine si pompa de ABS si frina. Numai ca am vrut sa ies in teste sa vad cum functioneaza si am constatat ca imi curge lichid de frina la roata din spate dreapta. S-a spart sau curge pistonasul de frina. Acum tre sa ma duc sa cumpar pistonase si tot ce mai e de schimbat. Revin dupa ce termin de reparat cu impresii de la teste. Va pot spune ca ambele indicatoare de frina si de ABS s-au stins ceea ce e un lucru bun ca erau aprinse amindoua inainte de a ma apuca de treaba.

Acum am doua intrebari. Cine stie de unde pot achizitiona si cit costa aceste 2 relee ca acum 78 merge dar nu garantez cit ca pastila e dusa tare si vreau sa cumpar relee (releele dorite sunt 78 si 79)? daca vreti ma uit miine pe codurile de pe ele si va spun sau va puteti uita in ekta.

Cine stie cum imi voi da seama daca merge ABS-ul cind merg cu ea fara sa fie zapada sau alte alea?

Va multumesc foarte mult pentru ajutorul acordat si pina acum si va astept cu interes informatiile

PS. La mine pompa de frina are 3 trasee de distributie 2 pe fata si unul pe spate. Ce cod are nu stiu pt ca nu m-am uitat in spate sub masina. Insa uite o poza din etka. Sper sa nu ma bata cineva pt asta. Multumesc pt intelegere.

la magazinele de piese auto cauti in etka codul de original sau codul de pe releu pretul aproximati la 2 relee mai bune calitativ este de 120-140ron

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc tare mult pentru ajutor. >:D<

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Buna, am si eu golf II cu abs masina e din 89, 1.6 TD 59KW si din pacate dupa cum vad si la altii nu merge. Martorul de ABS e aprins tot timpul. Din pacate la mine mi se infirbinta placutele de frina atit pe stinga cit si pe dreapta fata, si nu stiu de ce. Mecanicii spun ca etrierele sunt ok, functioneaza cum trebuie. Eu spun ca e din pompa de frina, insa e model cu abs si nu se baga nimeni la ea. Iar pompa sh nu am gasit nicaieri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!