Jump to content

probleme la abs


B 89 WRC
 Share

Postare recomandată

sal as dori sa stiu de la cei ce s-au lovit de probleme la abs cam care sunt cauzele si cum pot fi remediate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 56
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • marius_16V KR

    11

  • vecthos

    6

  • eugen_zim

    5

  • ~TURBO~

    5

se pare ca nu are nimeni abs la golf 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am si io probleme la abs(NU MERGE) ... probabil o fi de la jante , sunt cu 2 numere mai mari (in loc de 13 am 15" ) :| daca se poate rezolva cumva sa ne ajute cineva :blah_:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu ce legatura are janta cu abs-u???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca se refera la dimensiunea tamburului ca nu incape in janta de 13 cel cu abs...

Modificat de Cypor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si io probleme la abs(NU MERGE) ... probabil o fi de la jante , sunt cu 2 numere mai mari (in loc de 13 am 15" ) :| daca se poate rezolva cumva sa ne ajute cineva :Driver:

ai curatat senzorii?

cred ca se refera la dimensiunea tamburului ca nu incape in janta de 13 cel cu abs...

da dar el a pus jante mai mari nu mai mici

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

jantele nau nici o legatura cu abs parerea mea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

n-au nici o legatura jantele daca nu modifici butucul si tamburul sau discul si inelul de abs dupa caz

trebuie verificati senzorii si apoi unitatea de comanda si asha mai departe daca nu se rezolva din astea doua

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

calculatorul de abs nu prea se arde nu am vazut sau auzit nicaieri in schimb in pompa si blocul abs apar probleme dar nu stiu unde exact

Modificat de B 89 WRC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...
am si io probleme la abs(NU MERGE) ... probabil o fi de la jante , sunt cu 2 numere mai mari (in loc de 13 am 15" ) :| daca se poate rezolva cumva sa ne ajute cineva :P

nu are nici o legatura abs-ul cu rotile, la masinile noi dupa '98 iti citesc senzorii exact, la noi sunt mai antici, citesc cu "aproximatie", sa nu cumva sa ai la vreun cauciuc alt talon (rotile trebuie sa fie la fel de mari) am si eu abs p g2 si merge d minune

Modificat de Padre Zimbrul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am abs pe golf 2 din pacate momentan nu merge k am schimbat puntea spate sper k la primavara sa o rezolv k e tare cu abs!!!

si cypor incape janta de 13 pe fuzeta cu abs fara probleme!!! :biggrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fuzeta cu abs de golf 2 are disc de 256 din cate stiu eu .... deci pe 256 nu incape janta de 13 cum nici pe 280 de 14

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

era abs si pe 239mm...daca nu gresesc

Modificat de szrobik
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sincer eu nu am vazut ink 16v cu disc de 256 de fabrica al meu e 88 cu abs si 239 plus k mai am unul de italia din 91 pl care are tot 239 discul !cred k s-au pus 256 pe g-60 si pe ceva editie speciala de 16v k programele de piese dau intradevar 256 pe 16v!!! si izo tata eu chiar am avut 239 cu abs si jante de 13 ,acum m-am smecherit si am 256 k am usurat-o si fuge bine si tre frane mai bune!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe g60 era 280mm, iar pe 16v din 90 (parca...nus 100% sigur) era 256mm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu ce sa zic pe golf din 91 16v am 239 !!!

si la mai multe am vazut tot 239 !da nu e important asta sa prinda bine conteaza!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact... :icon_thumright: ...oricum la mers normal, suuuuficient si 239mm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa 90 pe 16v sa pus 256 cu etrier glisant...deci daca nu ai asa ceva, inseamna ca ori nu-i masina de 90 ori e schimbata frana :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

99,99% din golfurile 2 g60 au avut abs...mai sunt totusi si fara. :icon_thumright:

Modificat de eugen_zim
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci, parerea mea e ca: golfurile 2 G60 care nu au ABS din fabrica sunt niste cazane.

Modificat de ~TURBO~
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

280 nu era numai cu abs...cel putin in 4 prezoane (adica de g60!)...daca bine stiu!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atunci eu zic Mr.eugen_zim sa va mai documentati. sau poate Mr.szrobik nu stie bine? off off .

Modificat de ~TURBO~
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...intra pe mobile si vezi acolo din 10 mk2 g60 10 au abs(sau hai sa nu fiu prea prea din 10 cam 9)...vorbesc de o masina originala

zaibere tu esti ultimul om care ar trebui sa-mi recomanzi mie sa ma documentez.

eu nu am spus ca nu exista 280 fara...am spus ca in majoritatea cazurilor la golf 2 G60 au avut abs(mai mult ca sigur)...nu inseamna ca fara nu ai o frana buna.

Eu toate g60 care le-am vazut, aveau si au abs mai putin unul care avea mai multe lipsuri si nu-i tinea nici frana...sti tu care...ala de l-ai luat de sub nasul unor bucuresteni :icon_thumright:

Trebuie sa recunosc ca atata timp cat esti prin zona...ma voi distra la maxim.

Modificat de eugen_zim
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!