Jump to content

Noul Passat - Impresii


alexrosiu
 Share

Postare recomandată

  • Replies 269
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • DANNY VW

    36

  • bigman

    16

  • Michael

    15

  • Vlad MHL

    12

Top Posters In This Topic

Posted Images

permite-mi sa te contrazic. la adresa www.vw.ro poti downloada un pdf care se numeste 20.pdf si reprezinta preturile pt passat editia aprilie. eu vroiam pe cel nou din august care include optiune pt mp3 player.

va rog mult trimiteti daca aveti pe cel nou. oferta veche o am asi eu.mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari tuturor. Eu sunt un membru vw in devenire, de ce spun asta, pt ca mi-am comandat un Passat Highline 170 CP, cu DSG si o multime de dotari, printre care si bi-xenoane plus adaptive. As vrea sa va intreb daca ati mers cu cutie DSG de la VW si cum este?

Partea nasoala a comenzii asteia, este ca masina va fi livrata in 4 luni. Ca deocamdata nu este niciuna produsa cu motorul asta de 170 CP.

Astept parerile voastre.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Despre cutia DSG s-a vorbit numai de bine pana acum,singurul minus al ei fiind la un condus sportiv,are un raspuns putin intarziat!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

vin si eu cu o intrebare:

cum m-as putea decide ce masina sa cumpar daca am 23.000 EURO???? Un B6 sau un LOGAN ELIA??? ce criterii trebuie luate in considerare pentru a ma putea hotari mai usor??? :offtopic: :( :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vin si eu cu o intrebare:

cum m-as putea decide ce masina sa cumpar daca am 23.000 EURO???? Un B6 sau un LOGAN ELIA??? ce criterii trebuie luate in considerare pentru a ma putea hotari mai usor???  :D  :P  :P

<{POST_SNAPBACK}>

Eu zic sa alegi LOGAN ! Parerea mea... :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa alegi LOGAN ! Parerea mea...  :D

<{POST_SNAPBACK}>

Da e mai "sport"! :P :P :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa alegi LOGAN ! Parerea mea...  :)

<{POST_SNAPBACK}>

DRAPAR, toti mai tragem un vinulica, o berica etc... dar nu ajungem nici macar atunci la astfel de concluzi... parerea mea... :)

PS: Stiu ca glumesti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Revenind la topic mie unul imi place. Am facut un drivetest. La prima vedere masina pare inchegata si sta destul de bine pe sosea.

Comfortabil, spatios, relativ silentios, portbagaj imens (fiind un om cu familie imi intra si mie pe langa carut de bebe si restul de bagaje in el fara sa le indes)

Motorul imi place cum se prezinta, nu e sportiv dar nici lenes, normal la cei 140 cp. Personal am luat motorul de 170cp si sper sa fi facut alegerea potrivita. Ma gandesc doar la motorina de la noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa ne tii la curent !!

incet-incet incep si eu sa ma interesez de acest model.

cat a costat ??? daca nu e cu suparare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu e, de ce sa fie ...

El e un highline 170cp cutie manuala.

ca dotari: alarma, auto-hold,faruri bixenon adaptive,RCD500 Volkswagen Sound, Parbriz incalzit+scaune,pachet sport, volan multif

~29700(cu discount)

Modificat de johnny7577
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

feb/martie .... intre sfarsit fe inceput martie cam pe aici asta cu tot cu intarzieri...

dar ramane de vazut .. sper sa nu vina in aprilie :(

sunt ceva intarzieri cu intrarea in productie a motorului din cauza intarzierii de la 4Motion (5 saptamani) .. daca comandam dsg era sigur aprilie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca e similar cu sistemul de la mercedes numit "hill hold" care tine masina infranata (ca sa nu devina desfranata :D :) ) in panta sau in rampa fara sa fie nevoie sa tragi tu frana de mana sau sa apesi pedala de frana...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca e similar cu sistemul de la mercedes numit "hill hold" care tine masina infranata (ca sa nu devina desfranata :) :D ) in panta sau in rampa fara sa fie nevoie sa tragi tu frana de mana sau sa apesi pedala de frana...

<{POST_SNAPBACK}>

Nu neaparat in rampa sau in panta. Oricand masina se opreste pe loc, acest sistem va tine frana cuplata, pana cand se va actiona acceleratia sau frana de parcare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut si eu un test drive cu Passat-ul cu motor TDI de 105CP, highline pe o distanta de 600km. Pe acceasi distanta cu o saptamana inainte am facut un test cu un A4 tot TDI de 105CP, ambele noi cu 600km la bord. Cu o luna inainte am mai facut un test cu alt passat, tot TDi de 105 cp, dar versiune de baza, asta avea vreo 13.000km.

Ce am observat la passat:

- consum mediul 7.0 (medie orara 132kmh)

- zgomot interior mai redus ca la audi

- mi s-a parut mult mai calitativa versiunea highline (cea de baza am avut impresia de rabat de calitate)

- de pe la 180 daca e vant lateral e usor instabil

- vit maxima atinsa 200 (pe o usoara panta in jos)

- Passatul se misca mai lent decat audi (aceeasi motorizare)

- Pt drumuri lungi as prefera passatul (zgomot interior mai redus decat la audi in special la viteze mari >170), insa audi e mult mai placut la condus si raspunde mai bine la comenzi

- singurul lucru ce as putea reprosa passatului este designul bordului (e o chestie subiectiva), iar motorul de 105CP nu e prea indicat daca te grabesti.

Cam asta imi vine in minte acum...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scurt si la obiect.

banuiesc ca drive-testul a fost facut prin Ungaria, ca altfel nu-mi imaginez media orara de 132 km/h...consumul pare ok pentru masa si viteza respectiva. da oricum, nu-mi imaginez o masina de talia passatului fara cel putin 130 cp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

usor offtopic: lasa Oaspete ca am vazut ca pe Skoda Octavia 2 au pus 1.4MPI de 75 CP !!! Asta da gafa de imperechere motor-caroserie. Dar revenind la Passat nu vad de ce 105CP sunt chiar asa inacceptabili mai ales ca le cipuim noi inainte sau dupa expirarea garantiilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poi draga andrei, vreau sa-ti spun ca after chip vorbind, nici macar pe golf nu dau bine 100 cp, dara-mi-te pe passat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In general, e acceptat ca 100 CP / tona si peste, este o putere decenta. Acum, de ce se fac Passat cu 1,9 TDI si cu 105 CP? Simplu, pentru ca legislatia europeana din multe tari, stimuleaza asa ceva.

La fel de surpins am ramas sa vad ce masini extreme circula in Japonia. Sunt imens de multe tunate, cu sute de cai putere dar pe de alta parte, majoritatea sunt niste "cutiute" cu 3 cilindrii si 50-60 CP. Legislatia si taxele stimuleaza puzderia de "cutiute" din astea... Si nici un producator nu-si permite sa nu ofere asa ceva.

La fel si Opel si Ford au in motorizarile actuale, un motor care poate fi comparat cu 1,9 TDI 105 CP. Later edit: la clasa D, Vectra si Mondeo, bineinteles...

Pana si BMW are in oferta aceleiasi clase, D, un 318d, care ofera 122 CP. Propriu-zis, acesta este tot un motor de 2.0 l, cu o capacitate cilindrica de 1995 cmc, exact cat 320d de 163 CP. De ce ar oferi, BMW versiunea asta. Pretul si taxele stimuleaza pe unii sa cumpere o asa masina. Desi nu e producator de masa ca si VW, si BMW a intrat in acest joc. E normal...

Modificat de big_ipaq
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

salut!

am fost azi in drive test cu un passat 1.9 tdi 105 cp in speranta de a vedea progrese sau poate dintr-un masochism ciudat, caci acum 1 an mi-am luat un passat 2004 highline 1.9 tdi 102 cp.

senzatii pozitive nu am avut insa am cateva remarci negative: volanul tremura mai mult in acceleratii, motorul pare mai zgomotos si acceleratiile nu sunt cu nimic mai bune decat la 102 cp.

imi poate confirma cineva lucrurile astea sau e doar o perceptie gresita?

d.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare, daca ceea e cautai sunt performantele dinamice, adica acceleratie, viteza maxima..etc, de ce ti-ai luat cea mai slaba motorizare??

Nu stiu, poate ca nu e si cazul tau dar am intalnit foarte multe pareri care acuzau lipsa de putere pe o masina de 1,5 tone si un motor de 90 cai...la ce se asteptau de la asa motorizare?

edit: sa nu ma intelegi gresit, f multe voci, chiar "autorizate" spun ca noul passat este un pas inapoi in multe privinte dar cred ca se refera la alte aspecte, finisaje, fiabilitate...mai putin motorizarea

Modificat de R_a_z_v_a_n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!