Jump to content

Noul Passat - Impresii


alexrosiu
 Share

Postare recomandată

Este doar o mica parte ce poate fi expusa prin cuvinte,toti cei care intreaba despre noul Passat ar trebui sa mearga la un drive-test sa se convinga pe propria piele ce poate masina!!!Corect? :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 269
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • DANNY VW

    36

  • bigman

    16

  • Michael

    15

  • Vlad MHL

    12

Top Posters In This Topic

Posted Images

oricum de la supernova la 2.0tdi e o diferenta enorma

<{POST_SNAPBACK}>

Sa stii ca nu-i vrajeala Alinos,orice ai zice o supernova e destul de vioaie si crede-ma ca are demaraj destul.Diferenta o face cum si in ce fel e vioaie.Un Passat nu se compara cu o supernova din multe,chiar foarte multe puncte de vedere ,dar mi s-a parut malitioasa remarca.Cred ca tu nu te-ai nascut in Passat ,ca sa nu dai doi bani pe alte masini.

Scuze daca ti se pare ca te-am deranjat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Big cand pui si tu niste poze cu bijuteria ta???Ca tare sunt curios!!! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...

sau cel mai simplu du-te cu ea la casco si ti=o fac aia pe gratis.. ca tot platesti casco.. bafta

<{POST_SNAPBACK}>

De regula patarea cu substante chimice este excludere la majoritatea asiguratorilor CASCO. :)

Asa ca e interesatnt de intrebat la o firma specializata am auzit de uni autoexpert.

Bafta :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@bigman:

Felicitari pentru masinuta. E super. Face toti banii, pana la ultimul leutz. Si adevarul ca la un Passat, highline suna cel mai bine.

Referitor la radio Cd, e RC 300 sau RC 500?

Spune-mi si mie ca am tot intrebat si nu stiu raspusul: are sau nu iluminate reglajele de la gurile de aerisire, ca la B5.5? Chiar am aprins pozitia cand m-am urcat in el la salon in BV prin aprilie parca, dar ma jur ca nu stiu daca erau sau nu iluminate. Mi-a luat privirea bordul ala.

Si referitor la muzica, cum scoate cele mai inalte sunete de bas. Daca pe alea le scoate bine, atunci chiar e de toata lauda. :)

De cei care ti-au facut nenorocirea merita sugrumati, ce vorbesc, casapiti pana le sar ochii. Crapa ciuda in ei!

:)

Toate cele bune si sper ca ne povestesti tot ce descoperi la ea pe viitor, ce ti-a placut, ce nu ti-a placut. De exemplu mie mi s-a parut ca usile se deschid mult mai usor, iar manevrarea cutiei de viteze se face si ea mult mai usor (din pacate nu in mers :P , ci doar static, ce as fi vrut eu sa vad si in mers cum se comporta!!!)

Poate ne spui si cat a costat si tot ce ai pus pe ea!

Modificat de sorin_g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorine ,ce sa zic ,un Highline e un Highline.

Masinuta e argintie , are piele Alcantara ,bordul e placat cu aluminiu ,are torpedoul si spatiul dintre scaune fata refrigerat :) ,o gramada de senzori si butoane care te tot bat la cap cu diverse chestii ,frina de parcare electrica ,cam zgomotoasa ,dar de o utilitate fantastica ,peci in panta cu frina trasa ca stie masina s-o deblocheze ,se conduce foarte usor ,servo e dementiala,trebuie sa fii atent cum invirti ca s-ar putea sa iei bordurile pe la colturi.

Scaunele sunt excelente , in schimb eu ma asez cam greu ca sunt mai mare de statura,chiar, scaunele sint incalzite ,cu 5 trepte de reglare,climatronicul dual zone e demential ce rapid intra in functie mai ales cind e pe auto , in citeva secunde da aer rece.Primele trepte de viteza sunt scurte ,a 4 a e data dracu ,daca demarezi cind a intrat turbina ,pe la 1800-1900 de ture ,pleaca ca din pusca, tre sa fii atent ca am facut eu o faza ,cind aduceam masina ,m-am bagat intr-o depasire foarte degajat ,am calcat-o pina pe la 3000 de ture si asa de tare s-a infipt ca am scapat volanul din mina (eram cu scaunul cam pe spate).

Muzica in masina e fantastica ,nu poti sa treci cu cu volumul de jumatate ca-ti sparge timpanele (cred ca are 10 difuzoare).Nu are mp3 si din cartea tehnica zicea ca nu citeste discuri scrise ,neoriginale .Minte neamtu ,citeste de n-are aer.

In orice caz ,daca n-ai sti ce conduci ,greu iti dai seama ca e diesel ,foarte bine insonorizata.In schimb daca citesti cartea tehnica ,are o gramada de chestii cu sa nu...Ulei special pumpe duse ,parca Castrol txt 10.501 ,sa nu cumva sa-i puneti 10.500 ,te doare capu.

Una peste alta e super misto si vad ca impactul vizual e imens.Se opresc oamenii pe strada si intorc capu dupa ea.

Am dat 26.700 euroi ,DDP,plus CASCO 5 % ,din CIP ,vreo o mie si ceva de euroi,am luat-o in leasing of course ,avans 300 bulioane ,pe 5 ani ,rata de vreo 16 milioni pe luna.

Alte detalii ,la cerere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si poze cand vedem ??? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bigman,

Chiar nu vrei sa ma luminezi referitor la iluminarea gurilor de ventilatie? Deci sunt sau nu sunt iluminate? Intreb pentru ca intr-o poza pe calc parca nu sunt, dar mi se pare aiurea sa nu fie. Adik are modelul precedent si la asta le-a fost lene sau ce?

Astept raspunsul si sper sa fie afirmativ. :)

De consum nu prea pot sa te intreb ca inca e in rodaj, dar tot e interesant ce zice bordcompu’ Sunt curios la 90-100 km/h constant cat arata la consum.

Si inca un lucru important ar fi capitolul gropi. Cum e suspensia? De fapt cum ia gropile astea mai mari? Se aude gzomot mare sau se comporta frumos?

Boxele cu siguranta ai 8, daca nu cumva ai pus RCD 500 Volkswagen Sound de 250 W si 10 boxe. Oricum daca 4 boxe cum am eu se aud multumitor si asta fara CD, atunci 8 boxe cu CD intr-adevar te fac sa tre simti la concert.

Si cum zice si DANNY VW: asteptam cu nerabdare niste poze. Ar fi superba una cu bordul si toata consola cu pozitia aprinsa si putin mai pe intuneric, bineinteles si una ziua sa admiram frumusetea. :P

P.S. Pai cum sa nu intoarca tete-ul, au si dupa ce. La fel cum intorci capul dupa o blonda. :P :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mmm Doamne ce iubesc albastrul ala din bord si acele rosii!!! :mellow:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Idem. Eu ii spun ALBASTRU DE VW!!!

Sa traiasca!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite o mica frantura din acel "Albastru de VW"!!! :mellow: ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O am si eu pe asta.

Ce zici de asta: cred ca e senzatie. Sper sa apuc si eu sa o vad intr-o zi. Doamne ajuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze, de fapt intentionasem sa pa o pun pe asta, dar erau doua cu acelasi nume, deci iat-o:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sincer, lemnu ala din prima poza nu prea pare sa se nimereasca..........

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poza mea sau a lui Sorin???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a lui sorin.

nu-mi place esenta.

:lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E chestie de gust, bineinteles. Eu cam prefer nucul. Nu stiu daca in poza asta e chiar nuc, dar iat-o. Ce ziceti?

In combinatie cu tapiseria crem e mortala!!! Si e un highline, deci exista partial piele. Asta e combinatia mea preferata. Mai merge si aluminiu cu interior mai ales negru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E chestie de gust, bineinteles. Eu cam prefer nucul. Nu stiu daca in poza asta e chiar nuc, dar iat-o. Ce ziceti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu de ce mi-au aparut amandoua! Oricum v-ati dat seama ca vorbeam de a doua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge si nucul,dar parca mahonul este mai elegant!!! :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DANNY_VW cum zici tu.. oricum iti mai spun o data sunt masini cu 230-240cp care daca nu scot sub 7 sec 0-100km cu start de pe loc nu "rup asfalt".. sincer din toate vw cu care m-am plimbat un R32 mi s-a parut ca "fuge de rupe asfalt".. altfel daca vrei sa vezi ce inseamna sa rupi asfalt incearca sl55amg sau 911turbo.. cam atat... oricum passat e de comfort nu de fuga.. parerea mea.. eu am acasa pe langa masina mea un passat din 'dec 99 de 2.8 syncro benzina 0-100 7.2sec si nu mi se pare ca rupe asfalt.. oricum fuge nimic de zis... nu vreau sa intram in polemica pe tema asta dar vroiam doar sa subliniez ca entuziasmul nu trebuie sa intreaca realitatea... cam atat si numai bine... PS: bigman felicitari pt noua achizitie.. o masina care merita din plin toti banii.. fara regrete

Modificat de AliNOS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Alinos nu e vorba ca intram in polemica,ci fiecare si-a expus punctul de vedere referitor la comportamentul masinii!Iar in opinia mea,ca limuzina de clasa medie,Passat-ul "a crescut" foarte mult la capitolul dinamica!!!De aici si o inviorare sesizabila in comportamentul rutier!!! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Intreba cineva de consum , chiar daca e in rodaj.

Pot sa va spun ca la 100 km pe ora ,in treapta 6 ,bordcomputer zice de 4,3 l.

Turatia e undeva pe la 1800.

Reprizele cele mai bune de demaraj , de la treapta 3 in sus , la 100 km pe ora ,in a 5 a ,daca o calci se infige de rupe ,chiar si in a 6 fiind.

Toata smecheria e sa ai peste 2000 de ture.

Denivelarile le ia cu maxima eleganta , se aude un zgomot infundat si gata.

Motorul se aude ca e diesel ,doar de afara ,e antifonat excelent.

O sa pun si poze ,dar am fost plecat de acasa si l-am lasat intr-un garaj de imprumut dupa faza cu vopseaua.

Baieti ,daca mai aveti intrebari ,va stau la dipozitie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine e relativ mare consumul .

Cred ca a scos o medie de 6,7 momentan ,de lene uit mereu sa-mi fac statisticile pe calculatorul de bord.

In schimb uneori calcu o ia razna , indicind 40 la suta ,in demarajele mai tari din treptele mici.Isi revine rapid ,cind demareaza indica un 15-17 ,la stabil indica un 4 si un pic.Mi-au zis ca e normal in rodaj.

Am rezolvat cu vopseaua pe CASCO.Joi bag masina in service .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apropos ,stie cineva cum e treaba cu uleiul de rodaj ?

Am inteles din cartea masinii ,ca e ulei special CASTROL pentru VW pumpeduse ,dupa nu-s ce drac de norma europeana.

Daca eu vreau sa cumpar un litru sa mai completez ,ca mi-au zis ca in rodaj s-ar putea sa ciupeasca un litru la vreo mie si ceva de km, de unde gasesc ?

Ca doar nu m-oi duce la Constanta sa-mi completeze 500 de grame (300 km dus intors).

Si inca ceva ,se da spaga in service VW? :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!