Jump to content

Erori la modulul de confort..nu stiu cum sa remediez


DB18NCA
 Share

Postare recomandată

Ca sa nu mai deschid si eu un alt topic ,am si eu o problema asemanatoare...

POST STERS.

post-33662-1254850331_thumb.jpg

Modificat de c o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da' eu nu inteleg de ce mama d....... nu-ti ajungea postul de dincolo? :P

art. 6 Se interzice introducerea aceluiasi subiect pe 2 sau mai multe topic-uri. Astfel de posturi vor fi sterse iar autorul sanctionat cu warning.

Warning. Sa nu se mai repete.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

baieti .. ma scuza'ti daca nu aici e locul unde trebuie sa postez dar am tot cautat si nu am gasit in alta parte :D ...

tot ceva legat de portbagaj am si eu ... adica el se deschide din telecomanda ...si de la butonul lui din spate ... dar nu vrea sa se deschida de la butonul din usa soferului ... adica am incercat si sa incui descui yala aia din usa de langa buton ... si la portbagaj am incercat toate pozitiile alea in care poate sa stea yala ... si degeaba ... va intreb daca stiti cumva vreo siguranta special pentru butonul acela ... sau orice altceva prin care as putea sa il fac ?

va multumesc anticipat :D

mentionez .. este vorba de un passat b5.5 din 2002 TDI :D

Modificat de Andyyreyy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta pentru ca butonul de pe usa soferului foloseste DOAR pentru deblocarea portbagajului, urmand a fi deschis direct din butonul de pe capota. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aaaa acum am inteles ... deci pus in pozitia in care nu se descuie odata cu descuierea usilor (de la yala portbagajului) el se poate descuia din acel buton ...

eu credeam ca se poate deschide din acel buton la fel cum se deschide de pe telecomanda

ms mult pentru lamurire :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Asta pentru ca butonul de pe usa soferului foloseste DOAR pentru deblocarea portbagajului, urmand a fi deschis direct din butonul de pe capota. :)

Nu-i asa. Are acelasi rol ca si butonul de pe telecomanda, adica deschide portbagajul nemaifiind nevoie decat de ridicarea lui. :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tu ai vazut varianta asta, nu te contrazic. Dar iti spun SIGUR ca exista si varianta mentionata de mine. ;)

Si probabil e si cazul colegului Andyyreyy.

PS: am vazut Passat-uri care au si un butuc de cheie langa butonul de deblocare portbagaj. Probabil alea permit si deschiderea portbagajului, nu doar deblocarea.

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Asa este la mine, inclusiv butucul pentru descuierea portbagajului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu eu la variant nu exista functia de descuiat/deschis portbagaj din cheie standard ca la berlina, ci se poate activa mai apoi prin rescrierea unor adrese in CCM. La mine nu merge nici dupa scrierea acestor adrese. Poate e si cazul colegului la care trebuie modificate adrese in CCM pentru a permite deschiderea nu numai descuierea.

Dar dupa cum spune si Cosmin nici eu nu am vazut passat care sa se deschida hayon/portbagaj de la acel buton, si am incercat la o berlina care deschide din cheie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu ce sa zic ... oricum nu functioneaza acel buton nici pentru descuiere ... am incercat aseara toate variantele posibile ... in fine ... nu ma intereseaza atat de mult pentru ca eu oricum deschid majoritatea timpului din butonul de pe hayon ... dar ziceam doar asa ca fapt divers ca ar fi fost util vreodata ;))

:D

aa si varianta pe care o am eu este SEDAN :D

si inca ceva ... am si yala langa butonul din usa ;)) :P:D:D

Modificat de Andyyreyy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut

miam achizitionat si eu de curand un vw passat variant 1,9 131 CP 6 trepte 2004 an fabr....si am o mare problema...usa de pe dreapta mia ramas blocata,portbagajul se deschide doar mecanic si in mers sau stationare imi da impulsuri de deschidere a usilor si multe altele; dupa ce am tot citit pe aici pe forum despre probl asemanatoare, mam apucat eu de ea.....vreau sa va spun ca mam speriat....am desfacut modulul confort si efectiv am ramas stupefiat....apa era ca la ea acasa, atat in modulul confort cat si pe mufele adiacente.....acum o am dusa la cineva sa vedem ce putem rezolva.....oricum trebuie toata mocheta data jos din partea stg si uscata pt ca efectiv este imbibata de apa.pacat ca sunt atatia oameni prosti care efectiv nu-i intereseaza de masinile lor si le tin ca niste cocini....asta e.

In ceea ce priveste usa dr spate am incercat toate modalitatile posibile....am alimentat-o separat, i-am luat bornele si am incercat mecanic, i-am verificat mufa care intra in stalp, efectiv degeaba.Ultima solutie cred ca este sa fac broasca bucati si sa iau alta noua.

Oricum o sa va tin la curent cu aceasta problema.Va rog frumos cine a mai avut probl similare sa posteze daca se poate cum a rezolvat ca eu de o saptamana efectiv turbez de nervi; dar trebuie gasita o solutie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cumpara o alta broasca sh buna, ca nu e o avere, sa speram ca modulul nu va ramane cu sechele. La fel si mirosul din masina.

Verifica scurgerile de sub baterie si pompa servo, sa nu mai ai probleme pe viitor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cauta alt modul.., vezi ca sunt cu 2 sau 3 mufe!

aceeasi pb am avut si eu dar un electrician priceput a reusit sa dea curent la modul si mi-a deblocat usile din spate!

Modificat de THE ROCK
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

toata apa aia a intrat din compartimentul bateriei,sau de unde??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De obicei intra prin gaurile de sub baterie si servo, dar poate diferi de la caz la caz... Verifica-le oricum pentru inceput... Daca nu sunt infundate, vezi ca este topic pe tema apei din mocheta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut stimati forumisti.....

va povesteam zilele trecute de problemele aparute la passatul meu.am desfacut modulul confort si asa cum credeam era plin de apa.un electrician bun a reusit sa il faca bine cum s-ar zice si nici nu m-a costat o avere ca sa zic asa.apa patrundea,exact asa cum au mai spus alti colegi pe la compartimentul bateriei.usa blocata din dreapta spate am reusit sa o desfac pana la urma mecanic...mai precis am tras putin de motorul de la broasca si cu o surubelnita mai lunga am dat de broasca manual.dupa ce am desfacut-o am observat ca si siguranta pt copii era pusa;in fine am verificat motorasul de la broasca si este blocat...deci pana la urma motorasul a ramas blocat pe inchis si din cauza asta nu am putut in prima faza sa o desfac nici mecanic....acum 2h mam interesat cat este doar motorasul,atat pentru usa dreapta cat si pentru portbagaj, pt ca si la portbagaj tot motorasul nu mai merge din clapa, dar merge manual,cu cheia adica;si..800 lei pe original amandoua...deocamdata mam lasat pagubas si o sa incerc sa caut pe la dezmembrari ansamblul cu tot cu broasca.

oricum multumesc frumos la toti pentru sfaturi si pentru idei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca are cineva il rog sa posteze o poza cu cablurile ca in imaginea aceasta ca l-a mine sant taiate si legate cam aiurea cred si as vrea sa vad cum sant pe original

post-76732-0-70161400-1298201539_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CA tot scrii in 'nspe locuri: desfa banda aiaq izolatoare de acolo, fa o poza sa vedem ce e acolo si iti dam un raspuns. Crezi ca sta cineva sa desfaca acel ornament de prag, sa defaca izolatia si sa-ti faca tie poze ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut si poza,toate firele erau legate intre ele,daca stie cineva daca asa este corect deoarece la mine luminile din butoanele ce actioneaza geamurile din spate si cel din dreapta fata stau permanent aprinse

post-76732-0-16328600-1298310602_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am rezolvat-o,am fost la electrician am lasat-o acolo,m-am intors dupa 2 ore si "voila" totul functionabil, l-am intrebat ce a avut si mi-a zis ca au fost facute improvizatii cand a fost montata alarma,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

modulul asta confort... am un passat din 99 din pacate cu o cheie fara telecomanda, are inchidere centralizata .. intrebare e ca.. ar trebui sa se ridice geamul de la sofer sau oricare din geamuri fiind electrice , daca incui masina si tin mai mult in partea in care se incuie ?? ms astept un raspuns

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, la Passat-ul meu din 97' daca tin cheia rotita pe inchis/deschis mai mult de 3 sec imi ridica/coboara toate geamurile electrice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fain... la mine din pacate nu:( oare sa fie de la modulul asta? probleme cu el?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar se inchid celelalte usi, cand incui mecanic de la usa soferului, folosind cheia. Daca nu, ai probleme in switch-ul de comanda, din yala.

Toate Passat-urile (si nu numai) au aceasta functie - sa inchida/deschida geamurile, cand stai cu cheia rotita mai mult de o secunda, in yala.

Pt cele care au cheie briceag, se poate activa roll up/ roll down - inchiderea/deschiderea geamurilor din telecomanda de pe cheie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
Laurentiu Utiu

Stie cineva daca la un Passat din 2004 cu volan pe dreapta modulul de comfort e sub scaunul soferului? Cineva s-a uitat si cica nu e acolo. Poate sa confirme cineva?Ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!