Jump to content

Proceduri VCDS


Seby19
 Share

Postare recomandată

daca am facut setari/codari gresit ,mai exista vreo sansa sa revin la cele initiale?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca am facut setari/codari gresit ,mai exista vreo sansa sa revin la cele initiale?

In folderul debug vei gasi un backup al modulelor pe care le-ai modificat. Parca CodingLog.txt ii spune la fisier

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti face farurile asa pe mijloc ca in poza atasata din VAG COM, sau acesta este bixenon? A mele la Passat sunt pe margine

Apropo, am o intervata ELM327 v1.4 si cand il bag in laptop, imi cere Update, sau ma rog nu il recunoaste, si am citit pe net ca trebuie sa fac Update, dar cum? ca e cam greu, nu mi se face...

Care ma poate ajuta va rog? :)

post-104622-0-25035400-1334333343_thumb.

Modificat de xDaniel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si cum pot modifica si eu de alea, coming home, corning, functiile alea smechere :) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

No offence XDaniel, dar ai citit si tu macar primele pagini ale acestui topic? Cred ca ai fi gasit raspunsul la intrebarea ta. Tot ce iti trebuie este o interfata vagcom (VCDS) sau rogi un coleg din zona ta sa te ajute cu activarea lor. Spor la citit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cei drept nu am citit, dar acuma citesc, scuze...mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite aici gasesti mai multi colegi care te pot ajuta cu activarea respectivelor functii (asta in cazul in care nu dispui de o interfata VCDS)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi :)....apropo la prima intrebare de mai sus a mea, poti sa imi raspunzi? :)

P.S : Ai zis sa citesc primele pagini ale acestui topic si vad mai multe ce imi trebuie, dar sincer nu am gasit nimic...doar proceduri)

Modificat de xDaniel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin Mandras

Poti face farurile asa pe mijloc ca in poza atasata din VAG COM, sau acesta este bixenon? A mele la Passat sunt pe margine

Salut.

Acolo e bixenon OEM.

Si eu am vrut asa dar nu am putut ... sau cel putin asa am primit ca raspuns.

P.S. No offence dar ai mai intrebat o data si ti sa rapsuns pe aceasta tema si http://vwforum.ro/topic/10279-tuning-passat-b6/page__st__1160

Modificat de Florin Mandras
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ca am primit, dar acolo zic, hai ca is bixenon ca au si culoare...dar astea is galbene ca si faruri normale ma gandeam ca din Vag Com ii facut ceva..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin Mandras

Nu prea are importanta asta ... idee e ca ceea ce se vede acolo in poza sunt de fapt nishte day light-uri (pozitionate din fabrica acolo) pe care noi cei care nu avem bixenon nu le avem.

Farurile noastre sunt construite astfel faza scurta exterior si faza lunga interior iar pentru day light-uri nu sunt prevazute socluri etc pe niciunde prin far.

Iti spun asta pentru ca si eu am studiat problema.

Deci hai sa revenim on topic - proceduri de vag com.

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragi colegi, va salut.

Am nevoie de ajutorul celor care se pricep. Mi-am pus de curand bordul nou pe al meu B6. Este unul de CC mai exact. Atasez si poza. Am folosit schema ca in fisierul word atasat, pe care l-am gasit pe undeva pe internet. Merge foarte bine, dar am unele probleme:

1. La scanarea cu VCDS la instruments imi da urmatoarea eroare: ROD: ERROR - EV_Kombi_UDS_VDD_PQ35 S04305 (VW46) (atasez logul complet). Uneori imi da eroare si la HVAC: climatronic control error in instrument cluster. O sterg, poate sa nu-mi apara cu zilele, apoi iar apare. Ce sa fac sa nu-mi mai apara eroarea la instruments? Cum se codeaza corect sau la cine sa merg sa mi-o codeze corect?

2. La Steering, la coding este trecut 0001211 - adica No rear wiper, no bord computer. Daca selectez 0001213 - no rear wiper, with board computer, imi da eroare cu intermitent signal from rear wiper :icon_idea:. Sa las 0001211?

3. Alt fenomen ciudat: de cand am modificat la Steering din 0001211 in 0001213 si vice versa (cred ca de atunci), nu-mi mai merge butonul de meniu de pe volan. Toate celelalte merg, iar cel cu care puteam sa merg la Settings, Navigation, etc. nu mai merge. Daca activez navigatia de pe RNS, imi apare si pe MFD, dar nici atunci nu pot folosi butonul magic. Mi-e greu sa cred ca e vreo coincidenta si ca s-ar fi defectat fizic. Poate mi-am bagat eu nasul pe undeva si am dezactivat vreo functie care l-a facut sa nu mai mearga? Va rog sa-mi dati niste idei.

4. Daca trec la Steering, la coding orice (asa cum am indicat si mai devreme: 0001211 sau 0001213 etc) si salvez, pe MFD imi apare si functia de Cruize Control, acolo in stanga jos, in loc de indicatorul de Km. Merg vreo cateva zile, apoi imi dispare. Indiferent daca activez din maneta Cruize Control-ul de mai multe ori, acesta nu-mi mai apare pe MFD. Mi se aprinde doar martorul verde atunci cand Cruize-ul este activ. Atat. Cum pot sa vad cu VCDS-ul daca Cruize Control-ul este codat corect?

Mentionez ca ma pricep un pic la VCDS (va rog sa nu comentati de genul: Daca te pricepeai, faceai si singur sau nu stricai :) ), am scos borna de + de la baterie pentru 5 min (am citit pe undeva sau o scot pe cea de -. Nu cred ca e vreo diferenta, atat timp cat masina ramane fara curent :) ), si am citit mai tot forumul. All the same. Daca mi-a scapat ceva pe undeva, pardon, si va rog sa ma directionati.

Astept pareri.

Va multumesc.

schema fire bord cc.doc

post-43007-0-88041900-1334428384_thumb.j

instruments, advanced identification.txt

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare , am si eu un passat din 2009 adus din germania , si am faruru bixenon, la mine merge faza scurta ziua indiferent pe ce pozitie o pun 0 auto sau faza scurta , cand comut pe pozitie atunci nu ard , exista vreo codare ca pe pozitia auto ziua sa se aprinda doar DRL urile din faruri si seara sa se aprinda xenoanele automat cand scade intensitatea luminii exterioare , passatul este echiparea Sportline , multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa setezi din vag-cm sa se aprinda proiectoarele de ceata pe post de drl-uri, iar seara sa se aprinda farurile normal. Detalii... pe acest topic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna ziua. am si eu o intrebare si sper sa ma puteti ajuta. masina a venit stoc cu rns 300 si am montat eu mufa de aux insa imi trebuie sa o activez cu vagcom. am si interfata tot. imi trebuie doar codurile de activare. multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ce coduri de activare te referi? Iti trebuie recodata unitatea. Foloseste indrumarile oferite de soft din acel balon de help.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alutare , se poate programa farurile cand comutatoru sta pe pozitia 0 sa nu se aprinda nimica nici un bec din faruru si nici din stopuri , doar cand e pe pozitia auto sau celalalte pozitii , toto am citit si nu am gasit nimica , multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt si eu un novice cu o interfata VCDS. As avea si eu 2 intrebari daca se poate si nu deranjez. Prima ar fi daca pot vedea km reali ai masini,pe un motor BSE 16.mpi,din cate auzisem se poate doar la motorina? daca se poate cum? Am citit putin mai in urma dar nu am gasit nimic concret. Si inca ceva...cum pot face o pastrare de siguranta a setarilor?Am intrat in CodingLog si am gasit...mai nimik..se poate doar ca am activat doar DRL?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Copiaza-ti codul de la Long Coding si salveaza-l pe calculator. In caz ca nu iti place ceva - copy/paste si revine la ce ai avut anterior.

Cu VCDS-ul in EDC mileage - vezi km reali ..... numai la Diesel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut stie cineva ce versiune de VCDS cablu este compatibila cu Passat B6,vreau sa cumpar una dar sa nu iau ceva nepotrivit chinezarie bineinteles sper ca sunt bune de ceva!multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si 10.6 care a aparut in 2010 daca nu ma insel!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, pe mine ma intereseaza sa mearga la Passat b6 si b7 :) cred ca o iau, sper sa nu fie ceva teapa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Marian a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!