Jump to content

Proceduri VCDS


Seby19
 Share

Postare recomandată

Era pe prima pagina a topicului .

[select]

[09 - Centr. Elect.]

[07 - Coding]

[Long Coding Helper]

Byte 9: Debifati toate casutele sau modificati casuta DEC in cifra 0 (zero)

[Transfer Coding!]

[Do It!]

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si pt a le face inapoi cum erau de fabrica ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pui in casuta Dec 10

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Am si eu o intrebare:

- Folosind VCDS pentru programarea unei noi telecomenzi selectez [46 - Central Conv.] - Adaptation 10 si apoi canalul corespunzator, ar trebui sa schimb valoarea la key din 1 in 2 dar butoanele de save sau test se fac gri (disable). Sa fie oare problema cu interfata sau softul instalat ? in momentul asta este 11.2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cate stiu nu se poate cu VCDS. Trebuie sa mergi in service, la un VAS

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vreau sa stiu si eu daca se poate sa maresc timpul semnalizarii la impuls......sa imi semnalizeze inca 2 sec in plus cel putin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@die:

Vezi in blocurile de masura daca iti vede butoanele cand le apesi.

Nu mai stiu exact pe ce canal trebuie sa te uiti ...

Modificat de Turbocip
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vreau sa stiu si eu daca se poate sa maresc timpul semnalizarii la impuls......sa imi semnalizeze inca 2 sec in plus cel putin

Nu se poate - decat 0 sau 3 impulsuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca gresesc ca postez aici, rog moderatorii sa mute post-ul meu! As vrea sa stiu si eu de ce la conectarea VCDS-ului la un golf iv din 2000,AKL nu se conecteaza CAN-ul ? Imi arata K1-ok, K2-ok dar CAN-ul -not redy, si nu ma lasa sa vizualizez nimic. Versiunea VCDS-ului este 11.8 si vreau sa specific ca sunt destul de incepator in folosirea lui.Ma puteti ajuta cu vreun sfat?

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu se conecteaza pe nici un modul , ai o problema cu interfata sau in mufa de diagnoza a masinii.

Daca nu merge pe motor , atunci e din setarea baudrate-ului de la interfata.

Modulele tale nu comunica pe can , ca idee.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e VCDS 11 nu cred ca are cum sa seteze Baud Rate. In mufa masinii nu cred ca are probleme din moment ce primeste mesajul

K1=OK

K2=OK

@Gili

Ce module vrei sa vizualizezi? Poate nici nu exista pe acea masina.

Modificat de cuiuda
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai pe indelete: colegii vor sa-ti spunca ca masina ta nu comunica prin protocolul CAN. Daca ai primit mesajul K1=ok , K2=ok, CAN -not ready, poti intra pe ce modul vrei tu (evidient din cele existente pe masina).

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Am si eu o intrebare:

- Folosind VCDS pentru programarea unei noi telecomenzi selectez [46 - Central Conv.] - Adaptation 10 si apoi canalul corespunzator, ar trebui sa schimb valoarea la key din 1 in 2 dar butoanele de save sau test se fac gri (disable). Sa fie oare problema cu interfata sau softul instalat ? in momentul asta este 11.2.

LA ce masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O2, nu prea mai e valabila intrebarea pentru ca tocmai am reusit azi :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Procedura e cea descrisa mai sus, doar ca trebuie sterse intai telecomenzile. Intrebam la ce masina, deoarece la Audi e putin diferit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat de ex. sa citesc km reali si imi spune ca este o eroare de interfata iar apoi incerc sa vizualizes block-ul 1 Engine si apoi Meas. Block. dar iar incepe sa-mi dea eroare de comunicare spunandu-mi "prea multe erori de conexiune", deci nu stiu ce sa zic, pentru ca la Passat-ul meu merge perfect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Activare semnalizari fata la intesitate redusa (USA Style) by Turbocip

[select]

[09 - Centr. Elect.]

[07 - Coding]

[Long Coding Helper]

Byte 7:

- bifati Bit 1 (Turn Signal as Parking Light [uSA/Canada])

- in casuta DEC modificati valoare (25-35% sau cat doriti) cat sa fie de iluminate

[Transfer Coding!]

[Do It!]

Am incercat sa activez aceasta functie dar eu nu am: "- bifati Bit 1" am casuta in care sa modific valoarea am pus 30 dar nu s-a intamplat nimic. Am activat DRL pe proiectoare (P.S. si mie mi se opresc luminile din masina cand trec comutatorul pe pozitii, a gasit cineva o rezolvare?), functia de inchidere/deschidere geamuri, stop-urile doughnuts iarasi nu au mers.

Are cineva vreo idee ? Multumesc!

Modificat de mirciulik
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baieti, si eu am vrut sa fac ceva din Vag Com dar cand conectez, zice ca nu a gasit legatura de la laptop la masina sau asa ceva, dar cablu ala e bagat bine, sub volan acolo...nu inteleg ce poate avea?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

testeaza interfata intai (vezi in optiuni / test interface)

daca e ok acolo - reconecteaza-te la masina ...

Activare semnalizari fata la intesitate redusa (USA Style) by Turbocip

Am incercat sa activez aceasta functie dar eu nu am: "- bifati Bit 1" am casuta in care sa modific valoarea am pus 30 dar nu s-a intamplat nimic. Am activat DRL pe proiectoare (P.S. si mie mi se opresc luminile din masina cand trec comutatorul pe pozitii, a gasit cineva o rezolvare?), functia de inchidere/deschidere geamuri, stop-urile doughnuts iarasi nu au mers.

Are cineva vreo idee ? Multumesc!

Vino intr-o zi pana la mine sa vad ce ai setat acolo .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acolo s-a conectat, ok atunci asa o sa fac :) Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vino intr-o zi pana la mine sa vad ce ai setat acolo .

Merge!

Nu vedeam ca era prea multa lumina cand am setat. Acum pe seara se vad, merg cand comutatorul e pe auto sau cand e pe faza de intalnire. O sa dau intensitatea mai jos de 30%, parca sunt prea aprinse.

Ce nu merg: doughnut stops si luminile din interior cand comutatorul e pe pozitii cu DRL activate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa stiu si eu ptr un b6 care este procedura ptr a scoate stropitorile din bara ptr a putea umbla la ele. Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai mai jos tot ce implica respectivul sistem de spalare faruri si parbriz. Spor la citit.

washer_fluid_system.zip

Modificat de pronet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pronet. :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Marian a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!