Jump to content

Proceduri VCDS


Seby19
 Share

Postare recomandată

Cu bordnetzul de 30 merge activata si functia staging sau aia tine de altceva?

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu dar la auto meu (2006) nu se poate activa ...

Sent from my iPhone 4S using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nici la unele noi(2011) nu se poate activa staging

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce anume limiteaza aceasta functie si ce se poate schimba pt a fi disponobila?

Sent from my iPhone 4S using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate am citit pe aici nu se poate face nimic daca ceasurile tale nu suporta aceasta functie, probabil doar schimbate......dar nu merita

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate nimeni din aceasta lista, din ploiesti ma refer, nu mai detine o interfata vag-com, nu-mi ramane decat sa astept s-o repar pe a mea sau sa imi iau alta.

ms mult de tot oricum, raman dator

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intentionez sa cumpar o tableta cu sistem Android 3.2. Intrebarea mea este: pot instala VCDS pe acest sistem de operare? Mi-ar placea sa pot utiliza tableta si la diagnoza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iti trebuie interfata cu wireless sau blutooth OBD 2, dar am inteles ca esti limitat ca si setari, scanare, parametri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As vrea sa programez sistemul de spalare a farurilor sa functioneze dupa vreo 3-4 secunde de la actionarea manetei.

La masina mea, sistemul de spalare farurilor functioneaza aproape simultan cu cel de spalare a parbrizului.

As vrea sa stiu daca se poate si cum se face chestia asta cu VCDS-ul.... mura in gura daca se poate pt ca sunt novice!! :)

ps: Daca s-a mai discutat imi cer scuze.. eu am "rasfoit" un pic dar nu am gasit.

Modificat de meghitz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

.. mura in gura daca se poate pt ca sunt novice!! :)

central electronics 09, byte xx headlight washer delay si modifici cat vrei.

XX e in functie de pe cati bytes e codata centrala electrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Senq guys!! O sa imi bag nasul sa vad daca imi iese. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

din pacate nimeni din aceasta lista, din ploiesti ma refer, nu mai detine o interfata vag-com, nu-mi ramane decat sa astept s-o repar pe a mea sau sa imi iau alta.

ms mult de tot oricum, raman dator

Gabriel,

Daca inca nu ai rezolvat, primesc eu una in seara asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper să nu fie off-topic; dacă e aşa, rog un admin să mute postarea la locul ei. Am găsit nişte link-uri utile pentru diagnosticare:

http://de.openobd.org/vw/passat_3c.htm

Tot pe acelaşi website - EasyDiag, care este un program freeware realizat de Manfred Constapel (whoopsie), care în cadrul evaluarii log-urilor / protocoalelor de date realizate cu VAG-COM ofera diagrame (grafice) de cuplu si putere, de asemenea masuratori de acceleratie si ale senzorului de aer de masa si ale presiunii. Modul de utilizare este auto-explicativ, dar are inclus si un fisier README. În prezent, versiunea 3.1. (îmi cer scuze dacă nu am tradus termenii tehnici exact!)

NB: Am instalat programul (Windows 7) şi merge OK, chiar dacă nu mă pricep să interpretez prea bine graficele produse!

Descarcare aici

Un alt website care realizează grafice după log-urile VAG-COM (înregistrare gratuită):

http://vaglog.vag-te...ue.fr/index.php

Exemplu de grafic:

post-47223-0-43224800-1329494825_thumb.p

Modificat de migrosoft
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru grafice, se poate folosii si Vag Scope

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Florin: Scuze, sunt începător (şi la VAG, şi la VAG-COM). Deşi, cred că am făcut vreo 5 scanări şi vreo 2 codări... :lol:

PS: Atât de începător, că abia acum am observat convertorul de CVS din VCDS 805.2 :icon_redface:

Modificat de migrosoft
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum vad cuvantul soft in nickul tau sunt sigur ca ai auzit de Excel, nu-i asa? Interesant programul, dar excel il face cum vrei tu :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Mi-a iesit codarea vis-a-vis de problema mea de mai sus si am codat atat Passatul cat si A3-ul cu un delay de 2400 ms (asta era maximul) pt sistemul de spalare a farurilor dupa actionarea manetei de stergere a parbrizului. La passat era setat de fabrica un delay de doar 200 ms si la A3 era setat un delay de 1000 ms.

In plus, am setat timing-ul de aplicare a jetului la 800 ms.

Multumesc inca o data pt ajutor!!

Acum, ca mi-a venit pofta de facut codari, as vrea sa fac geamurile si trapa de la passat sa se inchida automat atat la actionarea telecomenzii cat si la aparitia picaturilor de ploaie (am inteles ca se poate).

As mai vrea sa scot beep-ul de la centura atunci cand aceasta nu e pusa si masina ruleaza sub pragul de 10 km/h (dupa ce in prealabil acest prag a fost depasit si masina a inceput initial sa beep-aie la depasirea acestui prag). La A3 asa e facuta setarea asta.

Pls help!! :)

Modificat de meghitz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok. S-a mai discutat... am inteles!! :)

Am mai citit din urma dar inca nu am gasit...

Mai caut. Merci.

Modificat de meghitz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum, ca mi-a venit pofta de facut codari, as vrea sa fac geamurile si trapa de la passat sa se inchida automat atat la actionarea telecomenzii cat si la aparitia picaturilor de ploaie (am inteles ca se poate).

Confort function automatic closing, rain closing pe confort si rain closing active pe senzorul de ploaie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa stiu si eu procedura ptr stins centrul stopurilor parca @sebi19 facuse asa ceva si vreau sa stiu daca merge sa fac asta cu un vag com 11.2 sau 10.6. Multumesc.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Marian a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!